Sivas’ta Güneş Enerji Sistemi Yaygınlaşıyor

Sivas’ta Güneş Enerji Sistemi Yaygınlaşıyor

Sivas İl Özel İdaresi, 2014 yılı yatırım programın da güneş enerjisi ile çalışan sistemler için dev bir bütçe ayırdı.

images (2)Sivas İl Özel İdaresi tarafından projelendirilen güneş enerjili sistemi yaygınlaşacak. Geçtiğimiz yıl yapılan bazı projelerin verimli çalışmasını fırsat bilen Sivas İl Özel İdaresi, 2014 yılı içerisinde de benzer projeleri hayata geçirecek.

Sivas İl Özel İdaresi 2014 yılı yatırım programın da güneş enerjisi ile çalışan sistemler için dev bir bütçe ayırdı. Kırsal Altyapıyı Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında geçtiğimiz yıl Merkeze bağlı Bingöl Köyü’nde güneş enerjisinden elektrik üretilerek köyün içme suyu ihtiyacı karşılayan Sivas İl Özel İdaresi güneş enerjisi projelerini 2014 yılında da uygulamaya alacak.

450 bin TL ödenek

2014 yılında güneş enerjili sistemler için 450 bin TL’lik ödenek ayıran İl Özel İdaresi, su konusunda sıkıntı yaşayan köylerin güneş enerjili sistem ile çalışması için projeler üretecek. Geçtiğimiz yıllarda güneş enerjisi üzerine herhangi bir projesi bulunmayan Özel İdare’de 2013 yılı içerisinde yapılan projeler idareyi 2014 yılına da hazır hale getirdi. İl Genel Meclisi’nin plan bütçe ile imar ve bayındırlık komisyonu raporlarında Güneş enerjisi ile çalışacak projeler için 450 bin TL’lik bir ödenek ayrıldı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Salih Ayhan, ilk olarak Bingöl köyünde ki uygulamanın ardından 2014 yılında da güneş enerjisi ile çalışan sistemler yapacaklarını söyledi. 2014 yılında hem elektrik üretimi hem de içme sularında yaşanan sıkıntıların güneş enerjisi ile çözülebileceğinin altını çizen Ayhan, “Güneş Enerjili İçme Suyu Tesisi” projesinin yaygınlaştırılması için çalışmalara devam edeceğiz. Gelişen teknolojiyi her sahada kullanmamız gerekiyor. Temel gayemiz vatandaşımıza hizmet etmektir” dedi.

www.sivasmemleket.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Gediz Elektrik İhalesini Elsa-Tümaş-Karaçay OGG Kazandı !

İzmir ve Manisa’nın enerji dağıtımını yapan Gediz Elektrik Dağıtım AŞ’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 1 milyar 231 milyon dolar ile

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Serbest Tüketici İçin Tüketim Sınırı Belirleniyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren serbest tüketici için 2016 tüketim sınırını bugün belirleyecek. 2015’te 125 TL olan fatura sınırının, gelecek yıl 110 TL’ye düşürülmesi bekleniyor. Elektrikte serbest piyasanın

HABERLER 0 Comments

Burdur’da Sulama Kooperatifinden Güneşe Yatırım

Burdur’un Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü Sulama Kooperatifi tarafından Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) desteğiyle güneş enerji santrali kuruldu. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de kurulan bir Enerji Kooperatifi hakkında haber yayınlamış ve bu