Sivas Kangal’a Güneş Enerjisi Santrali

Sivas Kangal’a Güneş Enerjisi Santrali

TEK-HES Hidrolik Makina Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Sivas Kangal’da 1 megawatt’lık güneş enerjisi santrali kuracak. 

it_comm_3M_5Uzun süredir yavaş ilerlemesinden yakınılan güneş enerjisi yatırımlarıyla ilgili Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden olumlu haberler de geliyor. Bu olumlu haberlerden biri de Sivas’tan.

TEK-HES Hidrolik Makina Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından Sivas’ın Kangal İlçesi`ne güneş santrali kuruluyor. Enerji Günlüğü`nün edindiği bilgiye göre, Şirket 2012 yılı Kasım ayından itibaren güneş ölçümü yaptığı araziye santral kurma çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.

1 megawatt’lık güneş enerjisi santrali

Kangal’da kurulacak 1 megawatt güneş enerjisi santrali için Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ’den (ÇEDAŞ) çağrı mektubu alındı. Yatırımcı firma TEK-HES Limited, Sivas Aktif Enerji firması`na enerji nakil hattı ve güneş enerjisi santrali proje klasörlerini hazırlaması için yetki verdi.

Mevzi İmar planı, arazi sondaj ve jeolojik etüd, arazi sınır çalışmalarıyla proje onay süreci devam ederken, gerek ENH gerekse GES kurulumu için firmalardan fiyat teklifleri alınmaya başlandı. Alınacak teklifler değerlendirilerek TEK-HES Kangal Güneş Santrali’nin kurulumunu yapacak firma ile sözleşme imzalanacak.

Sivas merkezli TEK-HES Limited’in yetkilileri “Kendi memleketimize böyle bir yatırımı yapmanın verdiği mutluluk ile enerji alanındaki yatırımlarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İşte Türkiye’nin İlk BREEAM Sertifikalı Konut Projesi !

Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi Breeam Sertifikasının (BRE Environmental Assessment Method – Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yönetimi) Türkiye’de konut alanındaki ilk ve tek sahibi oldu. 6

HABERLER

Jeotermalli Sera Uygulamaları 500 Dekara Ulaştı

Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, jeotermal ısıtmalı, topraksız sera alanının 500 dekara ulaştığını söyledi. Vali Abdülkadir Demir, İl Müdürü Kutlu ve İl Müdür Yardımcısı Ergün Çolakoğlu,

Atık Yönetimi 0 Comments

Elazığ’da 10 Bin Konutun Enerjisi Çöpten Karşılanacak

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “10 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak ve fiilen çalışan tesisisin resmi açılış törenini gerçekleştiriyoruz” dedi. biyoder.org.tr’den aldığımız verilere göre, atıkların teknolojik harikalar yaratılarak geri kazanma