Sivas Kangal’a Güneş Enerjisi Santrali

Sivas Kangal’a Güneş Enerjisi Santrali

TEK-HES Hidrolik Makina Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Sivas Kangal’da 1 megawatt’lık güneş enerjisi santrali kuracak. 

it_comm_3M_5Uzun süredir yavaş ilerlemesinden yakınılan güneş enerjisi yatırımlarıyla ilgili Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden olumlu haberler de geliyor. Bu olumlu haberlerden biri de Sivas’tan.

TEK-HES Hidrolik Makina Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından Sivas’ın Kangal İlçesi`ne güneş santrali kuruluyor. Enerji Günlüğü`nün edindiği bilgiye göre, Şirket 2012 yılı Kasım ayından itibaren güneş ölçümü yaptığı araziye santral kurma çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.

1 megawatt’lık güneş enerjisi santrali

Kangal’da kurulacak 1 megawatt güneş enerjisi santrali için Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ’den (ÇEDAŞ) çağrı mektubu alındı. Yatırımcı firma TEK-HES Limited, Sivas Aktif Enerji firması`na enerji nakil hattı ve güneş enerjisi santrali proje klasörlerini hazırlaması için yetki verdi.

Mevzi İmar planı, arazi sondaj ve jeolojik etüd, arazi sınır çalışmalarıyla proje onay süreci devam ederken, gerek ENH gerekse GES kurulumu için firmalardan fiyat teklifleri alınmaya başlandı. Alınacak teklifler değerlendirilerek TEK-HES Kangal Güneş Santrali’nin kurulumunu yapacak firma ile sözleşme imzalanacak.

Sivas merkezli TEK-HES Limited’in yetkilileri “Kendi memleketimize böyle bir yatırımı yapmanın verdiği mutluluk ile enerji alanındaki yatırımlarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

BMW’den Elektrikli Araçlar İçin Bambu Sundurma

BMW elektrikli araçları güneş enerjisi ile şarj eden Bambu sundurmasını tanıttı.           İlk elektrikli BMW i3 aracı Amerika’ya ulaştıktan sonra, firma aracı şarj etmek için güneş

HABERLER 0 Comments

Xerox PARC’tan Güneş Enerjisi Üretimini Ucuzlatacak Buluş

Xerox PARC’ın geliştirdiği sıvı alaşımdan çip basan baskı cihazı, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün MIT Technology Review isimli teknoloji portalında, güneş enerjisi panellerinin daha uygun maliyetlere üretilebilmesini sağlayacak Xerox buluşu olarak tanıtıldı.

HABERLER

İzmir’e Elektrikli Otobüsler

İzmir Büyükşehir Belediyesince toplu taşımada kullanılmak üzere 20 elektrikli otobüs satın alınacak. Türkiye’de büyükşehir belediyelerinde toplu taşımacılıkta elektrikli otobüslerin kullanılması çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde toplu taşımacılık sisteminde