Sivas Kangal’a Güneş Enerjisi Santrali

Sivas Kangal’a Güneş Enerjisi Santrali

TEK-HES Hidrolik Makina Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Sivas Kangal’da 1 megawatt’lık güneş enerjisi santrali kuracak. 

it_comm_3M_5Uzun süredir yavaş ilerlemesinden yakınılan güneş enerjisi yatırımlarıyla ilgili Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden olumlu haberler de geliyor. Bu olumlu haberlerden biri de Sivas’tan.

TEK-HES Hidrolik Makina Enerji Sanayi Ticaret Limited Şirketi tarafından Sivas’ın Kangal İlçesi`ne güneş santrali kuruluyor. Enerji Günlüğü`nün edindiği bilgiye göre, Şirket 2012 yılı Kasım ayından itibaren güneş ölçümü yaptığı araziye santral kurma çalışmalarında yeni bir aşamaya geldi.

1 megawatt’lık güneş enerjisi santrali

Kangal’da kurulacak 1 megawatt güneş enerjisi santrali için Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ’den (ÇEDAŞ) çağrı mektubu alındı. Yatırımcı firma TEK-HES Limited, Sivas Aktif Enerji firması`na enerji nakil hattı ve güneş enerjisi santrali proje klasörlerini hazırlaması için yetki verdi.

Mevzi İmar planı, arazi sondaj ve jeolojik etüd, arazi sınır çalışmalarıyla proje onay süreci devam ederken, gerek ENH gerekse GES kurulumu için firmalardan fiyat teklifleri alınmaya başlandı. Alınacak teklifler değerlendirilerek TEK-HES Kangal Güneş Santrali’nin kurulumunu yapacak firma ile sözleşme imzalanacak.

Sivas merkezli TEK-HES Limited’in yetkilileri “Kendi memleketimize böyle bir yatırımı yapmanın verdiği mutluluk ile enerji alanındaki yatırımlarımız hız kesmeden devam edecektir” dedi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rüzgar Enerjisi Santrallerinde Lider Ege ve Marmara Olacak

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından hazırlanan, Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu’nda belirtilen bilgilere göre, 2010 yılında 1329 MW kurulu rüzgar enerjisi kapasitesine sahip Türkiye’de, 2011’de 1805 MW, 2012’de 2312

HABERLER

Güneşten Elektrik Üretim Lisans Başvuruları 10-14 Haziran’da

Güneş enerjisi yatırım başvuruları 10-14 Haziran tarihleri arasında alınacak. Güneşten elektrik üretimi için 2,5 milyar lira tutarında lisans başvurularında erteleme olmayacak. Yaklaşık yatırım tutarı 2,5 milyar lira olan 600 MW’lık

YATIRIMCI

Sabancı Enerjide Karlılığı Öne Alacak

Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, enerji alanında megavat (MW) bazlı büyüme yerine, kârlı ve verimliliğe odaklı bir büyüme hedeflediklerini açıkladı. Türkiye’de uluslararası nitelikteki kuruluşların enerji alanına yönelik yatırım