Simav’da Jeotermalle Isınmaya Hazırlanıyor

Simav’da Jeotermalle Isınmaya Hazırlanıyor

Simav’da tüm evlerin jeotermalle ısınması için düğmeye basıldı…

f190adae936b4324_480x270KÜTAHYA’nın Simav İlçesi’nde bulunan 16 bin konuttan 13 bini jeotermal enerjiyle ısınıyor. Kalan 3 bin konutu da jeotermalle buluşturmak için çalışmalara son hızla devam eden Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan, ilçenin tamamına enerji ulaştırdıkları zaman Guinness Rekorlar kitabına girmek için başvuru yapacağını açıkladı.

Belediye Başkanı Kasım Karahan, 2009 yılında koydukları Simav’ın tamamını jeotermal enerjiyle ısıtma hedefini yakalayabilmek için çalışmalara tam gaz devam ettiklerini bildirdi. Başkan Karahan, 4.5 yılda yaklaşık 20 milyon lira harcayarak ilçede jeotermal enerji ile ısınan konut sayısını 13 bine ulaştırdıklarını söyledi. Hedefi tutturmak için belli bir plan dahilinde sistemli bir çalışma izlediklerini dile getiren Başkan Karahan, mesaisinin büyük bölümünü çalışmaların yapıldığı bölgelerde geçiriyor.

İKİ YILDIR ZAM YOK

Simav’ın Türkiye’de jeotermal enerji ile ısınmada ilçeler bazında lider konumda bulunduğunu ifade eden Başkan Karahan, jeotermal ile ısınma başta olmak üzere belediyenin içme suyu, ulaşım, cenaze gibi temel hizmetlerine iki yıldır zam yapmadıklarını kaydetti. Sırapayam ve Kekliktepe Mahallesi’ne giden Başkan Karahan, yaptığı incelemenin ardından 100 konutun bacalara elveda etmeye hazırlandığı Esenevler Mahallesi’ne gitti. Esenevler Mahallesi’ndeki iki yapı kooperatifine jeotermal enerji vererek vatandaşları sağlıklı ve ucuz ısınmaya kavuşturduklarını ifade eden Başkan Karahan, bölgedeki iki eğitim yuvasına enerji vermeye hazırlandıklarını bildirdi. Başkan Karahan, “Simav’da modern yapılaşmayla birlikte okullaşma oranının doruk noktaya ulaştığı Esenevler’de yakında jeotermalsiz ev kalmayacak. Bunun yanında Kekliktepe’nin tamamı jeotermal enerji ile ısınmaya başladı” dedi.

HEM SAĞLIKLI HEM UCUZ

Muradınlar Mahallesi’ndeki Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu’nun Simav yerleşkesine giden Başkan Karahan, fakülte ve meslek yüksek okulu ile birlikte 500 kişilik Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun da jeotermal enerjiyle ısındığına dikkat çekti. TOKİ konutlarıyla Muradınlar Mahallesi’ne de jeotermal enerji vereceklerinin müjdesini veren Başkan Karahan, tüm ilçelere jeotermal enerji götüren ilk belediye olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için müracaatta bulunacaklarını söyledi. Ayrıca öğrencilere jeotermalli ısınmada yüzde 25’lik bir indirim fırsatı sunduklarını ifade eden Başkan Karahan, öğrencilerin istemesi halinde ailelerine Simav Eynal Kaplıcaları’nda 5 günlük ücretsiz konaklama imkanı sağladıklarını söyledi.
Gezisini 101 Evler Mahallesi’ndeki eşanşör merkezinde noktalayan Başkan Karahan ilçede jeotermal enerjiden yararlanmayan Karşıyaka Mahallesi’nin bir kısmı ile Cuma ve Değirmenciler Mahallesi’nde çalışma başlattıklarını ve buradaki konutları da ucuz ve çevre dostu enerjiyle tanıştıracaklarını söyledi. Simav’da jeotermal enerjide elde edilen başarının bölgesel sisteme geçmelerinden kaynaklandığına dikkat çeken Başkan Karahan, “Simav’ı bölgelere ayırdık. Belirli bölgelere, enerji merkezinden gelen ısıyla şehirden gelen suyun birleştiği eşanşör merkezleri kurduk. Böylece her bölge eskisine nazaran ısıdan daha verimli ve randımanlı bir şekilde yararlanıyor. Sistemde herhangi bir aksama olduğunda diğer bölge etkilenmeden arızaya müdahale edebiliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: DHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Capatect Enerji Kimlik Belgesi Vermeye Başlıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldığı yetki ile konutların enerji verimliliklerini değerlendirme ve Enerji Kimlik Belgesi verme yetkisine sahip olan Betek Grubu, binaların enerji seviyelerini değerlendirmek üzere seçilen ilk ve

HABERLER

“Binalarda yüzde 50 tasarruf potansiyeli var”

ÇBS İzoguard Satış Pazarlama Müdürü Hakan Yılmaz: “Isı yalıtımıyla, bina sektöründe yüzde 50 enerji tasarrufu potansiyelimiz mevcut” dedi. Türkiye’deki mevcut bina stoklarında enerjiye duyulan ihtiyacın toplam enerjinin yüzde 70’i gibi

HABERLER

Fronius Eğitim Seminerleri Düzenliyor

Avusturyalı solar evirici (inverter), depolama ve kaynak teknolojileri firması Fronius, Türkiye’deki ofisi bünyesinde verdiği eğitim programlarına GES’lerde kullanılan ve MW ölçeğindeki inverter seçimlerinde dikkat edilmesi gereken noktaları da kapsayan bir