Şili’de Latin Amerika’nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kuruldu

Şili’de Latin Amerika’nın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kuruldu

Şili’nin kuzeyinde bulunan dünyanın en kurak çölü Atacama’da ışıldayan güneş panelleri ile çok güzel bir manzara oluşturuldu.


en-buyuk-gunes-enerjisi-santrali-megavat

Latin Amerika’nın en büyük güneş enerjisinden elekrik üreten santrali Şili’de kuruldu. 100 megawatt kurulu güce sahip proje, Amerikalı güneş enerjisi panel üreticisi SunEdison firması tarafından gerçekleştirildi.

Santralin, yılda 270 gigawatt/saat elektrik üretmesi hedefleniyor. Bu yaklaşık olarak 125 bin evin elektrik ihtiyacının güneş enerjisi ile  karşılanabilmesi anlamına geliyor. Santralde 310 bin adet güneş enerjisi paneli bulunuyor.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali geçtiğimiz Şubat ayında, Amerika’nın San Bernardino bölgesinde 392 megawatt kurulu güçte kurulmuştu.

2 güneş santrali daha inşa ediliyor

SunEdison firması, Şili’de 92 megawatt ve 50 megawatt olmak üzere 2 güneş santrali daha inşaa ediyor. Santralin kurulması ile birlikte, Şili’nin yüzde 10 olan 2014 yılı yenilenebilir enerji hedefine ulaşılmış oldu. Şili’de ayrıca, toplam 173 megawatt kurulu güçte güneş enerjisi santrali elektrik üretiyor. Şili, devam eden toplam 400 megawatt’lık güneş enerjisi santrali projeleri ile Güney Amerika’nın lideri konumuna geldi. Meksika, 200 megawatt’ı bulan güneş santrali projeleri ile ikinci sırada bulunuyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çin’den 100 000 MW Güneş Santrali Hedefi

Çin Halk Cumhuriyeti 2020 yılına kadar 100 000 megawatt kapasiteli güneş santrali kuracak. Çin güneş enerjisinde büyük yatırım hazırlığı içerisinde. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Çin Halk Cumhuriyeti, 13. Beş Yıllık Plan

HABERLER

Antalya’da Sera Atıklarından Biyogaz ve Organik Gübre

Antalya Kumluca Belediyesi, sera atıklarından biyogaz, organik gübre ve biyokömür üretecek tesis için çalışma başlattı. Antalya Valiliği’nin desteği ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’nın öncülüğünde yapılacak tesisle, hem sera atıklarının

HABERLER

Sancak Enerji, Nordex İle Anlaşma İmzaladı

Sancak Enerji, Nordex Energy GmbH ile 89 milyon Euro’luk türbin tedarik ve servis çerçeve anlaşmasını imzaladı. Toplamda 133,5 megawatt Rüzgar Enerjisi lisansı bulunan Sancak Enerji, projeleri için Alman Nordex Energy