Siemens’ten Akıllı Şebeke Çözümleri

Siemens’ten Akıllı Şebeke Çözümleri

Siemens, Akıllı Şebekelerdeki Deneyimini ICSG İstanbul 2016 Katılımcılarıyla Paylaştı.

Çağımızın enerji sistemi bir dönüşüm geçirmek üzere. Enerjinin üretiminden dağıtım ve iletimine kadar enerji dönüşüm zincirinin tümünü kapsayan entegre sistemlerin kurulması önem taşıyor. Dijital şebekeler çözümlerinin var olan altyapıyı daha akıllı ve otomatize ederek, insan hatalarından arındırarak, daha verimli kullanabilmeye odaklanması gerekiyor.

Akıllı şehirler konsepti içerisinde değerlendirilebilecek akıllı şebekeler Türkiye’de de gündemi oluşturuyor. Mevcut enerji şebekelerinin üretim ve iletim ve dağıtımında ortaya çıkan kayıp-kaçak gibi unsurların en aza indirilmesi açısından da akıllı şebekeler gündemdeki yerini koruyor.

Bununla birlikte, Türkiye’de uzun zamandır akıllı şebekelere geçiş tartışması yaşanıyor. Dağıtım sistemlerinin 30 yaşın üzerinde ve modern teknolojiden oldukça uzak sistemler olduğu tartışmaların odak noktasını oluşturuyor. ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’in daha önce sitemizde yer alan (haberin devamı için tıklayın) “Ana hedefimiz sistemi akıllı şebekelere çevirmektir. Aksi halde var olmamız mümkün değil” açıklamasında olduğu gibi Türkiye’nin enerji yol haritasında akıllı şebekelere geçiş büyük önem taşıyor.

Bu kapsamda, Siemens, yeni yaklaşım ve teknolojilerle geliştirdiği akıllı şebeke sistemlerine yönelik ürün ve çözümlerini 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı ICSG 2016’da tanıttı.

Çağımızın enerjiye yönelik yeni problemlerinin çözümleri, yeni yaklaşım ve teknolojileri gerektiriyor. Akıllı şebekeler, elektrik, tesis ya da bina sistemlerinin şebekeye kesintisiz entegrasyonunu sağlayarak, birçok farklı açıdan tüm paydaşlar için katma değer yaratan yaygın çözümlerin geliştirilmesini mümkün kılıyor. Enerjinin üretiminden dağıtım ve iletimine kadar enerji dönüşüm zincirinin tümünü kapsayan ve entegre çözümler sunan Siemens Akıllı Şebekeler, yeni şebekeler kurmanın yanı sıra mevcut enerji şebekelerinin gelecekteki ihtiyaçlara adaptasyonunu, modernizasyonunu ve geliştirilmesini sağlıyor.

Siemens Enerji Yönetimi Bölümü içerisinde yer alan Dijital Şebekeler öncelikle, anahtar teslim projelerde kontrol merkezlerinin tesisi, trafo merkezlerinin sisteme entegrasyonu ve SCADA, Dağıtım Yönetimi Sistemleri (DMS), Kesinti Yönetim Sistemi (OMS) sistemleriyle haberleşmenin kurulmasını sağlıyor. Siemens’in SCADA çözümünün Akıllı

Şebekelere uyarlanmasıyla elde edilen avantajlar iletim şirketlerinde de etkisini gösteriyor. Süreci daha etkin yönetme şansı elde eden iletim şirketleri, kayıp kaçak oranlarının azaltımı başta olmak üzere pek çok fayda sağlayabiliyor. IT entegrasyonlarının yanı sıra fiziksel haberleşme de sağlayan Siemens dijital şebeke çözümleri, trafo merkezleriyle canlı ve hızlı bir haberleşme sağlıyor. RTU (Uzak Terminal Birimi) cihazlarıyla sahada gerçekleşen duruma ilişkin bilgiye anında ulaşıp kontrol merkezindeki operatöre iletiyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yeşil Sanayi Zirvesi Gerçekleştirildi

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir kilometre taşı olan ‘enerji verimliliği’ Bursalı sanayici ve iş adamlarınca masaya yatırıldı. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Yeşil Sanayi Zirvesi’ne Enervis’in Bursa Organize

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Pil Talebinde Patlama Yaşanıyor

Nissan ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi için pil talebindeki patlama, lityum tedarikçisi madencilik firmalarının kazançlarını yükseltiyor. Enerji depolama önümüzdeki dönem için enerji sektörünün en önemli konularından biri olmaya aday görünüyor.

HABERLER

Vakıfbank “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi”nin İlk Kredisini Verdi

 Dünya Bankası “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ilk kredi VakıfBank’tan geldi. VakıfBank, ‘Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ilk kredi kullandıran banka oldu. İlk kredi, Konya’da imalat sektöründe faaliyet

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply