Siemens Rüzgar Enerjisini Isı Depolamada Kullanacak

Siemens Rüzgar Enerjisini Isı Depolamada Kullanacak

Enerji depolama konusu günümüzde hayli popüler bir konu, ancak şu ana kadar sizlerle paylaştığımız içeriklerin tamamına yakını elektrik enerjisi depolama ile ilgiliydi. Ancak Siemens, hayli ilginç bir teknoloji kullanarak rüzgar enerjisini bu kez ISI depolamada kullanmayı başarmış. RES Haber‘in haberine göre, Hamburg Teknik Üniversitesi (Technische Universiteaet Hamburg/Harburg – TUHH) ve yerel enerji dağıtım şirketi Hamburg Energie ile birlikte Siemens, ekonomik depolama teknolojisini geliştirmekte. Hamburg için gelecekte verimli olabilecek bir depolama çözümü aranmakta. Artan rüzgar enerjisi ısıya dönüştürülüp izolasyon konteynerindeki taşlarda depolanmakta. Elektrik ihtiyacı olduğu durumlarda, buhar türbini ısı enerjisini tekrar elektriğe geri dönüştürmektedir. Deponun bu basit prensibi oldukça ucuz bir kurum gerektirmekte. Bu nedenle bu projeye Alman Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından araştırma desteği verilecektir. Hamburg’da üretilmiş olan rüzgar enerjisi termik deposu; Siemens, Hamburg Energie ve TUHH’nin ortak projesidir. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı bu projeyi desteklemektedir.

Future Energy Solution (FSE) adı altında Siemens, Hamburg’un güneyinde bu depoyu test etmekte. Siemens, TUHH Termal Sıvı Dinamikleri Enstitüsü’nün bilim insanları ile birlikte deponun doldurup boşaltılmasının en verimli yolunu araştırmaktalar. Dolgunun sıralanması ve etrafındaki izolasyon konteyner bununla doğrudan ilgilidir. Depoyu test ederken sıcaklığı 600 derece Celsius’un üzerinde çıkmakta.  Aynı sıcak hava tabancası gibi, elektrik ile ısıtılmış hava akışı ile vantilatör taşları ısıtıyor. Depoyu boşaltırken de taşlar hava akışını ısıtmaktalar. Bu ısınmış hava akışı ise buhar kazanını ısıtır, kazançta oluşan buhar ise türbin jeneratörü çalıştırır.

 

siemens-isi-depolama-alternatifenerji

 

Güncel testte depolama işleminin sadece termal koşulları test edildiğinden dolayı elektrik geri dönüşüm işlemi yapılmamakta. 2017 İlkbaharda bilim insanları ilk kez enerji dönüşümün tamamını, yani elektriğin taş deposuna ve tekrar elektriğe olan dönüşümü, test edecekler. Bunun için Elbe ırmağın güneyinde Hamburg-Altenwerder’deki Trimet alüminyum izabe tesisinde eksiksiz bir termal deposu kurulacaktır. Tam donanımlı FES yaklaşık 36 Megavat saat (MWh) enerji depolayabilecek. Bunu da yaklaşık 2.000 metreküp büyüklüğündeki konteyner dolusu taşlarda depolayacaktır. Kazanda depolanmış olan ısıdan oluşan buhar sayesinde Siemens’in küçük buhar türbini yirmi dört saate kadar 1,5 Megavat elektrik üretebilecek. Araştırmacılara göre geliştirmenin başlangıç seviyesindeki verimlilik potansiyeli yüzde yirmi beşe yakın olacaktır. Bu konseptin gelecekteki potansiyeli ise yüzde elli olacaktır. Partneri, Hamburg Energie, enerji depolamasına yönelik uygun pazarlama yöntemleri araştıracaktır.

Siemens’in proje sorumlusu Dr. Till Barmeier, “FES-depomuzun teknolojisi bilerek kanıtlanmış teknolojiye dayanmaktadır. Denetlenmiş termal bileşenler ve seri üretimi olan buhar türbini ile çalıştığımızdan dolayı birkaç sene içerisinde uygulanabilecek çözümler sunabileceğiz. Yaklaşık on beş ay sonra eksiksiz deneme santralimiz çalıştırılacaktır.” dedi.

Diğer depolar çok yüksek maliyetlidir ya da ancak sınırlı depo kapasitesine sahiptir. Fakat FES-teknolojileri çeşitli boyut ve performans sınıfları sunmakta ve her türlü ekonomiktir. Ancak taşla dolu olan izolasyon konteynerleri yer açısından bazı sınırlandırmalar beraberinde getirmektedir.

Haber: reshaber.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Tokat’ta Güneş Enerjisi Projesi

Tokat İl Özel İdaresi tarafından yapılan içme suyu depolarının elektrik ihtiyacının ‘Güneş Enerjisinden Karşılanması Projesi’ başlatıldı. Türkiye’nin birçok kent ve belgesinde irili ufaklı güneş enerjisi projeleri gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin bu projeleri

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Toyota Prius’a Güneş Enerji Sistemi

Daha önceden piyasaya sürdüğü çevreci modeli Prius üzerinde çalışmalarına devam eden Toyota, bu modele güneş enerjisi sistemi ekleme kararı almış durumda. Almanya ve Norveç başta olmak üzere, özellikle Avrupa ülkelerinde

HABERLER

Çin, Rüzgar Enerjisi Yatırımlarına Destekleri Azaltıyor

Çin, rüzgar enerjisi üreticileri için sağladığı desteklemeleri azaltmayı planlıyor. China Business News`un haberine göre Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, rüzgar enerjisi üreticileri için sağladığı desteklemeleri azaltmayı planlıyor. Geçtiğimiz 5

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply