Siemens Konsantre Güneş Enerjisi’den (CSP) Çıkıyor, Ama Neden?

Bugün  Siemens’in Enerji bölümünün yeniden organize olması dolayısıyla güneş enerjisi sektöründeki faaliyetlerini sonlandırmayı planladığını okuduk pek çok haber ajansı ve enerji sitesinde. Siemens yeniden yapılanma sürecinde, Solar ve Hidro departmanını kapatma kararı aldı ve 11 Ekim’de açıklanan şirket programı uyarınca başka konulara ağırlık vermeye başladı. Siemens yeni dönemde maliyet düşürme, pazarları ziyaret etme, yönetimi basitleştirme, altyapıyı optimize etme ve asıl faaliyetlere önem verme gibi 5 ana konuya yoğunlaşacak ve enerjisini One Siemens (Tek Siemens) programı çerçevesinde koyduğu hayli iddialı hedeflere ulaşmaya harcayacak.

Siemens Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Bölümü CEO’su Michael Süß’ün yaptığı açıklamaya göre ” Konsantre güneş enerjsi global pazarı 4 gigawatt’lardan 1 gigawatt seviyelerine düştü. Bu ortamda sadece bu işte uzmanlaşmış şirketler güçlerini arttırmaya devam edebilecekler”.

Geçtiğimiz sene Solar ve Hidro bölümü 300 milyon Euro ciro yapan şirketin önümüzdeki dönemde hidro ve rüzgar enerjisi konularına çok daha fazla yatırım yapacağı, şu ana kadar başlamış olduğu ve teklif verdiği tüm projelerin de takipçisi olacağı da belirtiliyor.

Bu haber bize, geçtiğimiz günlerde yine bir dünya devi olan ABB’nin bir CPV (konsantre fotovoltaik) şirketi olan GreenVolts şirketindeki yatırımlarını durdurma kararı alması haberini hatırlattı. Her iki haberdeki  ortak nokta CPV ve CSP sektörlerinde bir önceki dönemlere kıyasla iş hacimlerinin azalması ve gelecek beklentilerinin olumsuz olması idi.

Oysa fotovoltaik sektörüne baktığımız zaman ise tam tersi bir süreç yaşanmakta. 2006-2011 döneminde her sene %50’den fazla büyüme kaydaden PV sektörü için beklentiler 2012’de de son derece olumlu. Konsolide olan şirketlerin sayısı artmakla beraber, Asya, Çin ve Güney Amerika’da planlanan GW düzeyinde projeler sektörün küçülmek değil, hala büyümekte olduğunu gösteriyor. Geçtiğimiz gün Endonezya’da 100 MW’lık bir  santral anlaşması yapan First Solar, bunun en iyi örneği.

Bu büyümenin en önemli gerekçelerinden biri de geçtiğimiz 3 sene içinde PV fiyatlarının %60 oranında düşmesi ve ilk yatırım maliyetleri yüksek olan CSP ve CPV karşısında ciddi bir alternatif olması. ABB ve Siemens gibi şirketlerin öngördüğü gibi artık bu konulardaki yatırımlar eskisi gibi cazip değil, zira PV artık güneş sektöründeki en feasible teknoloji olma yolunda. Ancak Avrupa pazarında azalan teşvikler ve sektörün hızla Çinli şirketlerin egemenliğine girmesi, Avrupalı enerji şirketlerini daha karlı ve teknolojisine hakim oldukları enerji türlerine yatırım yapmaya yönlediriyor.

Özetle solar sektörün önünü kesen, başka bir solar sektör  !

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

RÖPORTAJLAR 0 Comments

“Lisanssız GES Finansmanında Tek Adres Haline Geldik”

ActusSolar Genel Koordinatörü Hakan Uzunhekim : “Güneş enerjisine özel tahsis edilmiş bir dizi kredi mevcut Türkiye’de. Bu kredilere yatırımcı hangi sektörden gelirse gelsin, Türkiye’nin neresinden olursa olsun ilgili finans kuruluşlarıyla

HABERLER 0 Comments

Tesla’dan Hisse Satışı

ABD merkezli elektrikli araç üreticisi Tesla, finansman sağlamak amacıyla yakın dönemde 2 milyar dolarlık hissesini satışa çıkaracak. Elektrikli araç üretimi günümüz için lüks gibi görünse de uzun vadede elektrikli araç

HABERLER

Su Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Kural

Ev alırken ilk bakılan özellikler arasında; evin depreme karşı sağlamlığı, sağlıklı ve konforlu bir yapısının olup olmadığı gibi konular geliyor. İlk bakışta eviniz bu özellikleri taşıyabilir ancak asıl önemli olan