Siemens İnovasyon Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı

Siemens İnovasyon Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı


Sema Coşkun “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında “Akıllı Yatak” projesiyle birincilik, Can Şafak Boztepe ve Celilsemi Erkiner “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında geliştirdikleri “Akıllı Terapi Eldiveni” projesiyle ikincilik, Gülşah Ceylan ise “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım” başlığı altında geliştirdiği “Kazalar Sizi Durdurmadan Siz Kazaları Durdurun!” projesiyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.

Türkiye’de gençlerde inovatif düşünce ve yaklaşımı geliştirmeye yönelik yarışma ve eğitim programları düzenleniyor.

İnovatif yaklaşımı iş süreçlerinin merkezinde konumlayan Siemens Türkiye’nin, gençleri inovatif düşünme konusunda teşvik etmek amacıyla, ‘‘Bazı buluşlar dünyayı değiştirir” sloganıyla hayata geçirdiği ‘Siemens İnovasyon Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Gençleri inovatif düşünme konusunda teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışmada adaylar “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım”, “Geleceğin Terapi Odaları” ve “Akıllı Şebekelerde Güvenlik” olmak üzere üç ayrı kategoride projelerini geliştirdi.
Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmada Sema Coşkun “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında “Akıllı Yatak” projesiyle birincilik, Can Şafak Boztepe ve Celilsemi Erkiner “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında geliştirdikleri “Akıllı Terapi Eldiveni” projesiyle ikincilik, Gülşah Ceylan ise “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım” başlığı altında geliştirdiği “Kazalar Sizi Durdurmadan Siz Kazaları Durdurun!” projesiyle üçüncülük ödülüne layık görüldü. Yarışmanın birincisi Sema Coşkun 5.000 Euro, ikincisi Can Şafak Boztepe ve Celilsemi Erkiner 3.000 Euro ve üçüncüsü Gülşah Ceylan ise 2.000 Euro ile ödüllendirildi. Yarışmanın kazananları bunun yanında prototip geliştirmeleri amacıyla Siemens İnovasyon Kampı’na katılma hakkı da kazandı. Prototip geliştirme sürecinde katılımcılara Siemens Türkiye’den bir mühendis, mentor olarak eşlik ederek, danışmanlık verecek.

Yarışmanın kazananlarına ödülleri, Siemens Gebze yerleşkesinde düzenlenen törenle takdim edildi.

“Geleceğin Terapi Odaları” yatağa bağlı hastaların ihtiyaçlarına odaklanıyor

Yarışmanın birincisi Sema Coşkun 5.000 Euro’luk ödülünü ve plaketini Avusturya Ankara Büyükelçisi Dr. Klaus Wölfer’den aldı. Coşkun, “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında “Akıllı Yatak” projesiyle yatağa bağlı hastaların en büyük problemi olan tuvalet sorununa odaklanıyor. Proje, hasta yataklarının akıllı sistemler çerçevesinde geliştirilerek özellikle yatan hastaların tuvalet ihtiyaçlarına rahat, sorunsuz ve zahmetsiz çözümler sunulabileceğine işaret ediyor. Coşkun projesinde, yatağa entegre edilecek bir tuvalet ünitesi ile hastaların tuvalet ihtiyaçlarına sorunsuz bir şekilde çözüm bulmayı amaçlıyor; projede akıllı idrar ünitesi sayesinde hastanın değerleri anlık olarak yatak ünitesine entegre edilen ekrana yansıtılabiliyor.

‘‘Akıllı Terapi Eldiveni” yüksek maliyetli rehabilitasyon çözümlerine alternatif

Yarışmada ikinci olan ve ödüllerini Teknopark İş Geliştirme Müdürü Özgür Özçelik’den alan Can Şafak Boztepe ve Celilsemi Erkiner ise “Geleceğin Terapi Odaları” başlığı altında geliştirdikleri “Akıllı Terapi Eldiveni” projesi ile, ellerini kısmen ya da tamamen kullanamayan insanların büyük bir kısmının yüksek maliyetli rehabilitasyon çözümlerinden yararlanamadığından hareketle tasarlandı. Proje, hastaların anatomisine göre geliştirilecek terapi eldivenlerinin mekanik destek sağlayabileceği fikrine dayanıyor. Akıllı eldivenler hastaların günlük hareket datalarını depoluyor ve doktorlara bilgi aktarımında bulunabiliyor.

Üçüncülük kazanan proje, kazaları minimuma indirmeyi hedefliyor

Yarışmanın üçüncüsü Gülşah Ceylan ise ödülünü Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis’den aldı. Ceylan, “Akıllı Şehirlerde Bütünleşik Ulaşım” başlığı altında geliştirdiği “Kazalar Sizi Durdurmadan Siz Kazaları Durdurun!” projesinde, yılda ortalama 1.3 milyon insanın trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybettiği; 20 ile 50 milyon insanın ise yaralandığı gerçeğinden yola çıkıyor. Kaza oranlarının minimuma çekilmesini hedefleyen projede, trafik kazalarının genellikle sürücü hataları ve alkollü araç kullanımından kaynaklandığının altı çiziliyor. Proje, sürüş anında uyuma, alkollü araç kullanma ve sürüş anında kalp krizi ve benzeri rahatsızlıklar ile karşılaşma durumlarında otomobillere entegre edilecek bir çözümle sürücülerin biyolojik tepkilerindeki değişiklikleri ölçümleyerek, araçların sürücülere uyarı vermesi yoluyla kazaları önlemeyi vaat ediyor. Projede ayrıca bu akıllı çözümün benzeri olumsuz durumlarda sigorta şirketlerine, hastanelere ve trafik polis merkezlerine uyarı göndermesi de hedefleniyor.

Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için inovatif düşüncenin toplumda, özellikle gençler arasında yaygınlaştırılmasının kritik öneme sahip olduğunu belirten Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, “İnovasyon ve Ar-Ge alanında dünyanın en önemli şirketlerinin başında geliyoruz. Ar-Ge alanında Almanya’da 13 bin 200, Almanya dışında 30 ülkede 15 bin 600; toplamda 28 bin 800 araştırmacı istihdam ediyoruz. 2014 yılında Ar-Ge için 4.1 milyar Euro’luk yatırım gerçekleştirdik. Bu yıl, bu rakam 4.5 milyar Euro’ya yükseldi. 2016 mali yılı için ise 4.8 milyar Euro’yu Ar-Ge faaliyetlerimize ayırdık. Küresel bazda halen yaklaşık 60 bin patenti elimizde bulunduruyoruz. Türkiye’de ise 250’nin üzerindeki Ar-Ge personelimizle Endüstriyel Otomasyon ve Enerji Dağıtım Otomasyonu alanlarında inovasyon faaliyetlerine katkıda bulunuyoruz. Siemens olarak global arenada üniversite ve araştırma enstitüleriyle her sene yaklaşık 1000 ortaklık yapıyoruz. Türkiye’de önde gelen üniversitelerle işbirliklerimiz var. ‘Bazı buluşlar dünyayı değiştirir’ mottosuyla hayata geçirdiğimiz bu yarışmayla, inovasyonu gençlerin öncelikli gündemlerinden biri yapmayı hedefledik. Bu alandaki bilgi birikimimizi, tecrübemizi ve imkânlarımızı da gençlerle paylaşarak, inovatif düşünme biçiminin yaygınlaşması için gençlere mentorlük etmeyi amaçladık. Yarışmamıza katılan ve burada bulunan finalist arkadaşlarımıza çabaları ve katkıları için teşekkür ediyorum” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sincik’te Güneş Enerjisiyle Sulama Yapılacak

Koçali Barajıyla Sincik yöresinde 5 bin 400 hektarlık alan sulanarak, güneş enerji santralleriyle Samsat Bölgesi’ndeki sulama maliyetinin sıfıra inmesi hedefleniyor. AK Parti Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, Koçali Barajıyla Sincik yöresinde 5 bin 400

HABERLER

Yenilenebilir Enerjinin Geleceğinde ‘Şüpheci Hükümet’ Engeli

Ulusarası Enerji Ajansı (IEA), güneş ve rüzgâr gibi temiz enerji türlerinin, küresel elektrik üretiminde 2016 yılına kadar doğalgazı geçeceğini ve kömürden sonra dünyanın ikinci en büyük güç kaynağı olacağını öngördü.

HABERLER 0 Comments

Elektrikli Araçların Soğuk Havalardaki Performansı Nasıl Olur?

Gelin bir İnceleyelim… Soğuk havalar, tüm arabalar’da(benzinli ve elektrikli) verimliliğin düşmesine neden olur. Buna ilaveten bazı elektrikli araçların benzinli araçlara kıyasla düşük menzile sahip olması, bu düşüşün önemini arttırmakta.Elektrikli araçlarda

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply