Shenhua Group of China, Dünyanın En Büyük GES’ini Kuracak

Shenhua Group of China, Dünyanın En Büyük GES’ini Kuracak

SolarReserve, dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi olarak nitelendirilen “24 Hour a Day Power”ın inşaası için Shenhua Group of China ile anlaşma imzaladı.

Dünyada güneş enerjisi özellikle bazı ülkelerde kömürden üretilen enerjiye karşı önemli bir rekabet içerisinde yer alıyor. Başta Almanya olmak üzere birçok ülkede kömür santralleri yerini güneş enerjisi santrallerine bırakmaya hazırlanıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünyanın en büyük kömür üreticisi Çin’de 2015 yılında güneş enerji kapasitesi yüzde 74 oranında arttı. Toplam oranın yüzde 34’ünü rüzgar enerjisindeki artış oluşturdu. Aynı zamanda Çin’in kömür ithalatı yüzde 30 oranında azalırken, kömür tüketimi de yüzde 3.7 oranında azaldı. (haber için tıklayın)
enerjigunlugu.net’in haberine göre, 2015 yılında Çin`in kömür üretimi de bir önceki yıla göre yüzde 3.5 azalma gösterdi.

Global güneş enerjisi kurulu kapasitesi 2015 yılı sonu itibarıyla 230 GW seviyelerinde yer alıyor.
Güneş enerjisinden elektrik üretiminde büyük ölçekli santraller gündemi oluşturuyor. Güneş enerjisi santralleri dünyada giderek yaygınlaşırken, büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri de birbiriyle adeta yarışırcasına dünyanın çeşitli bölgelerinde kuruluyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi (haber için tıklayın) Fas’ta, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji projesi olan, Nur Enerji Projesi’nin ilk ayağı “Nur 1″ adlı güneş enerjisi santrali Şubat ayında hizmete girmişti.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali yer değiştirmeye hazırlanıyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini, dünyanın bir numaralı kömür oyuncusu Shenhua Group of China hayata geçirecek. Tüm dünya, kömür santrallerinden vazgeçilip geçilemeyeceğini tartışırken, dünyanın en büyük güneşe dayalı elektrik üretim yatırımlarından biri, yine dünyanın en büyük kömür oyuncularından geliyor.

SolarReserve, dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi olarak nitelendirilen “24 Hour a Day Power”ın inşaası için Shenhua Group of China ile anlaşma imzaladı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Türkiye’nin İlk Elektrikli Otobüs Filosu İzmir’de Kuruluyor

Türkiye’nin ilk elektrikli otobüs filosu İzmir’de kuruluyor. ESHOT Genel Müdürlüğü, 20 adet “full elektrikli otobüs” ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzaladı. 7 ay içinde kentte hizmet vermeye başlayacak çevre dostu

HABERLER

“ICCI 2014 Enerji Ödülleri” Başvuruları Başladı

ICCI, bu sene dördüncü kez enerjinin Oscar’larını “ICCI 2014 Enerji Ödülleri” töreniyle sahiplerine verecek. Enerji alanında özverili çalışmaları teşvik etmek amacıyla, geçtiğimiz yıl ICCI 2013 kapsamında Türkiye’de üçüncü defa sahiplerini

HABERLER

Türkiye’nin Tek Projede En Yüksek Kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

Türkiye’nin tek projede en yüksek kapasiteli güneş enerjisi santrali olma özelliğiyle adından söz ettiren Anel Grup’un başarıyla tamamladığı Malatyaİnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’ndeki Güneş Enerjisi Santrali’nin açılış töreni gerçekleştirildi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply