Shenhua Group of China, Dünyanın En Büyük GES’ini Kuracak

Shenhua Group of China, Dünyanın En Büyük GES’ini Kuracak

SolarReserve, dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi olarak nitelendirilen “24 Hour a Day Power”ın inşaası için Shenhua Group of China ile anlaşma imzaladı.

Dünyada güneş enerjisi özellikle bazı ülkelerde kömürden üretilen enerjiye karşı önemli bir rekabet içerisinde yer alıyor. Başta Almanya olmak üzere birçok ülkede kömür santralleri yerini güneş enerjisi santrallerine bırakmaya hazırlanıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünyanın en büyük kömür üreticisi Çin’de 2015 yılında güneş enerji kapasitesi yüzde 74 oranında arttı. Toplam oranın yüzde 34’ünü rüzgar enerjisindeki artış oluşturdu. Aynı zamanda Çin’in kömür ithalatı yüzde 30 oranında azalırken, kömür tüketimi de yüzde 3.7 oranında azaldı. (haber için tıklayın)
enerjigunlugu.net’in haberine göre, 2015 yılında Çin`in kömür üretimi de bir önceki yıla göre yüzde 3.5 azalma gösterdi.

Global güneş enerjisi kurulu kapasitesi 2015 yılı sonu itibarıyla 230 GW seviyelerinde yer alıyor.
Güneş enerjisinden elektrik üretiminde büyük ölçekli santraller gündemi oluşturuyor. Güneş enerjisi santralleri dünyada giderek yaygınlaşırken, büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri de birbiriyle adeta yarışırcasına dünyanın çeşitli bölgelerinde kuruluyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi (haber için tıklayın) Fas’ta, dünyanın en büyük yenilenebilir enerji projesi olan, Nur Enerji Projesi’nin ilk ayağı “Nur 1″ adlı güneş enerjisi santrali Şubat ayında hizmete girmişti.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali yer değiştirmeye hazırlanıyor. Dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini, dünyanın bir numaralı kömür oyuncusu Shenhua Group of China hayata geçirecek. Tüm dünya, kömür santrallerinden vazgeçilip geçilemeyeceğini tartışırken, dünyanın en büyük güneşe dayalı elektrik üretim yatırımlarından biri, yine dünyanın en büyük kömür oyuncularından geliyor.

SolarReserve, dünyanın en büyük güneş enerjisi tesisi olarak nitelendirilen “24 Hour a Day Power”ın inşaası için Shenhua Group of China ile anlaşma imzaladı.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Hidrometeorolojik Afetler Giderek Artıyor

Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Küresel Isınma Kurultayı sonuç bildirgesine göre, 2015 yılı yaz aylarındaki sıcaklıklar rekor seviyelere ulaştı. Sıcak hava dalgaları nedeniyle Hindistan’da 2 bin

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

TÜBİTAK’tan Uganda’ya Biyogaz Tesisi

Başkent Kampala’da proje çerçevesi hazırlandı ve ilk aşamada yüksek potansiyeli olan biyokütleden elektrik üretimi çalışmaları için yol haritası belirlendi. Türkiye yurt dışında yenilenebilir enerji projeleri gerçekleştiriyor. Bu konuda özellikle Afrika

HABERLER

Torba Yasa ile Rüzgar Lisansçılarına Bir Şans Daha Tanındı

Hükümetin iki hafta içerisinde yasalaştırma kararı aldığı torba tasarı alt komisyonda son şeklini aldı. Tasarıya konulan bir başka madde ile rüzgar enerjisi lisans başvurusu yapan, ancak yükümlülüklerini yerine getiremeyen tüzel kişilere

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply