Shell Güneş Enerjisi’ni Yeniden Önemli Kaynak Olarak Görmeye Başladı

Shell 2009’da askıya aldığı yenilenebilir enerji yatırımlarının ardından yeni CEO’su ile birlikte yepyeni yenilenebilir enerji yatırımlarına hazırlanıyor. Yayınlanan  New Lens Scenarios Europe senaryosunda ise dünya devinin gelecek tahminlerinden bahsedilmekte.

ae_guneselektrik_Shell-0012004’te Shell Solar GmbH’ın Almanya- Espenhain’de devreye aldığı dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini hatırlarsınız ve 2009’da Shell’in CEO’su Jeroen van der Veer tarafından Shell’in tüm rüzgar enerjisi, güneş enerjisi ve hidrojen projelerinin askıya alındığını.

Fakat Avrupa’nın devi olan bu petrol şirketinin son yayınladığı rapor olan New Lens Scenarios’da fotovotaik panellerin  2070’te dünyanın ana enerji kaynağı olacağını vurgulaması ve dünya enerji talebinin neredeyse bütününü karşılayacağı açıklaması şaşırtıcı oldu. Raporda güneş enerjisi tahminlerinin yanında doğalgazında 2030’a kadar ana enerji kaynaklarından biri olacağı belirtiliyor.

Shell İcra Kurulu Başkanı Peter Voser bu raporun sonuçlarının Shell olarak bundan sonraki tercihlerini etkileyeceği belirtiyor ve bu sonuçların politikadan, kişisel seçimlere kadar birçok alanda dikkate alınması gerektiğini savunuyor.

Temiz Enerji Faaliyetleri Yeniden Yoğunlaşıyor

Bloomber Yeni Enerji Finansı tarafından derlenen verilere göre 2012’de sanayide artan enerji fiyatları sonrasında güneş enerjisi AE_gunes_biyokutle_hidrojen_shellkapasitesinde ciddi bir artış olduğu tahmin edilmekte. 2035’de düşen maliyetler ve artan devlet teşvikleri sayesinde güneş enerjisini kapasitesinin 600 gigawatt’a ulaşacağı tahmin ediliyor.

Shell’in tüm rüzgar, güneş ve hidrojen projelerinin 2009 yılında Shell’in başında bulunan Jeroen van der Veer tarafından askıya alınmasından ardından geçtiğimiz Temmuz Ayı’nda görevi teslim alan  Voser’ın bu projelere daha fazla ağırlık vereceği konuşuluyor. Gelecek yılda artacak olan hayat standartları, hızlı nüfus artışı nedeniyle enerji talebinin daha da artacağını ve en önemlisi 2100’e kadar tüm dünyada planlanan “sıfır emisyon” planları nedeniyle yeni kaynaklara yönelinmesi gerektiğini düşünülüyor.

Senaryolar Gelecek Teknolojilerini Özetliyor

Raporda yer alan ilk senaryoya göre rüzgar enerjisinin ve karbon depolama teknolojilerinin gelişimi ve kullanımının halk ve devlet desteği olmaksızın 2040’a kadar yavaş ilerleyebileceğinden bahsediliyor. 2100’de enerji talebinin %38’inin güneş enerjisi tarafından karşılanacağından, %10’unun petrol tarafından karşılanacağından, %7,5’inin doğal gaz tarafından karşılanacağından bahsediliyor. Şuanda ise güneş enerjisi, enerji kaynakları sıralamasında 13. sırada bulunmakta.

Raporda bulunan 2. Senaryoya göre ise  yeni ekonomik büyüme düzenlemeleri nedeniyle 2035’te petrole olan talebin tavan yapacağından bahsediliyor. Yüzyılın sonuna doğru ise yollarda baskın olarak karbonsuz elektrikli ve hidrojenli araçları göreceğimizden bahsediliyor. Şuanda hidrojenin sadece %2’sinin enerji içeriğinin olmasına ve sadece amonyak ve rafine petrol eldesinde kullanılmasına karşın 2060’da ulaşım sektörü hidrojen enerji talebinin sanayinin talebinin çok üstünde olacağı vurgulanıyor.

Shell sadece güneş enerjisi alanında değil, 3 yıl önce yapmış olduğu biyoyakıt yatırımları ile de yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını sürdürdü. Shell 2009’da biyoyakıtlara odaklanmaya karar verdikten hemen sonra 2010 yılında Cosan SA Industria & Comercio şirketi ile birlikte Raizen Ethanol Girişimi’ni hayata geçirmişti. 2010’da ulaşım sektöründeki bu değişimi farketmesinin ardından 2011 yılında da Hawaii Adası’nda alg faaliyetleri yardımıyla şeker kamışı ve tarım atıklarından biyoyakıt elde etme tesisine yatırım yaptı.

Kaynak: Bloomberg

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Ford Elektrikli Araç Sektörüne Giriyor

Elektrikli araç sektörüne agresif bir giriş yapmayı hedefleyen Amerikan otomotiv devi Ford piyasaya süreceği ilk elektrikli araç modellerini Model E adı altında üretecek. tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Ford Motor Company,

Elektrik Satışı 0 Comments

Sedaş’tan Kaçak Enerji Kullanımı İle Mücadele Kampanyası

SEDAŞ, kaçak enerjiyle mücadele kapsamında yeni bir projeyi hayata geçiriyor. SEDAŞ, “Kaçak elektrikle İlgili Bilgilendirme ve Bilinçlendirme” projesi kapsamında, kayıp kaçak oranında düşüş sağlamayı, 1,6 milyon elektrik kullanıcısını bilinçlendirmeyi ve

ENERJİ YÖNETİMİ

Güneş Karavanı Çanakkale’de Açıldı

Türkiye organizasyonunda İstanbul’dan yola çıkan Güneş Karavanı Çanakkale’de de açıldı. Güneş enerjisiyle ilgili çeşitli girişim ve etkinlikler dikkat çekiyor. Türkiye koordinatörlüğünde 6-7 Ekim için Çanakkale’de de organize edilen Güneş Karavanı,