Shell Eco-Maraton’un Başarılı Türk Gençleri

Shell Eco-Maraton’un Başarılı Türk Gençleri

21-24 Mayıs tarihleri arasında Hollandan’nın Rotterdam şehrinde  yapılan Shell Eco-Maraton Avrupa ayağında 2 Türk ekibi farklı kategorilerde göğsümüzü kabarttı:

Bunlardan ilki, Yıldız Teknik Üniversitesi.  Okulun AE2 adındaki takımı, 5 kategoride verilen Off-Track Awards’da Elektrikli Bataryalı Araçları ile “Emniyet Ödülü”nü  aldılar. Yıldız Teknik Üniversitesi AE2 takımı öğrencileri podyuma çıkarak kupalarını kaldırdılar ve bayrağımızı dalgalandırdılar.

Diğeri ise İstanbul Üniversitesinin Hidrojen enerjisi ile çalışan aracı “Hidroist”. Hidrosit, Hidrojen ve İstanbul kelimelerinin kısaltılıp birleştirilmiş hali . Ekip ilk kez katıldığı Shell Eco-Marathon Avrupa ayağında Hidrojenli Araçlar Kategorisinde 5.cilik elde etmiş. Ancak bu başarıyı kesinlikle hafife almamak lazım zira, performansları “tek dolum ile en uzun km gidebilme” bazında ölçülen ekibin burada elde ettikleri 163.2 km/m3 derece, Eco-Maraton’un Asya ve Amerika ayaklarını birincilerinin yaptıkları kilometreden çok daha iyi. Üstelik Avrupa’daki ekiplerin onbinlerce dolarlık sponsor desteği aldıklarını da unutmamak gerekli.

Hidroist,2011 yılında kurulan ve verimliliği esaslayan bir yarış ekibi. Ekip her yıl kendi atölyelerinde tasarlayıp ürettikleri araçlarla verimlilik esaslı yarışlara katılıyor. Hidroist, ilk yılında “Sigma” isimli araç ile Tübitak Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda En İyi Tasarım Ödülü’ne layık görülmüş. Ardından, 2014 yılında “Hidroist14” ile yarışı birinci tamamlayarak Türkiye’nin En Verimli Hidrojen Enerjili da Aracı olmuş.

Yıldız Tkenik Eco-Marathon

Yıldız Teknik Üniv. AE2 ekibi

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

LED Işığı ile Cilt Terapisi

Cilt uzmanları artık LED ışığının tedavi edici etkisini kullanarak, cilt problemlerini halledebiliyorlar. Her ışın deri hücrelerini uyarmada kullanılamaz, çünkü bu ışınlar cildi yakabilirler ya da kansere neden olabilirler. Oysa düşük

HABERLER

Rüzgar ve Güneşde Kesintisiz Enerji İçin Doğru Telekominikasyon

Alman devi Deutsche Telekom gözünü Türkiye’ye dikti. Bilişim projelerine odaklanan şirketin iştiraki T-Systems, enerji ve sağlık sektörlerine yatırım planlıyor. Alman Deutsche Telekom’un bilişim hizmetleri şirketi T-Systems Türkiye’de büyümeye karar verdi.

HABERLER

TSKB’dan Kartondan Elektrik Üretimine Kredi Desteği

Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB ve  özel sektör elektrik üreticilerinden Eren Grubu’nun bağlı ortaklığı Modern Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin, yine grup şirketlerinden Modern Karton A.Ş.’de üretim sürecinde oluşan atık