Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 22 Takım Katılıyor

Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 22 Takım Katılıyor

Mayıs ayında Hollanda’nın Rotterdam kentinde 30’uncusu düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa’ya, on yıldır yarışmaya katılım gösteren Türkiye’den, geleceğin mühendis ve bilim insanlarından oluşan 22 takım katılıyor.

TEAM+Terakki(1)Türkiye enerji ihtiyacının belirli bölümünü enerji verimliliği ve alternatif enerji alanında karşılamayı hedefliyor. Bu konuda, Türkiye’de de faaliyet gösteren uluslararası enerji firmaları da çeşitli etkinlikler düzenliyor. Türkiye, dünya çapında binlerce öğrencinin daha az enerjiyle daha fazla yol gitmek için araçlar tasarlayıp ürettikleri Shell Eco-marathon Avrupa’ya katılımının 10. yılını kutluyor.

En az yakıtla en uzak mesafeyi kat etmek hedefiyle bu sene 30. yıldönümünü kutlayan Shell Eco-marathon Avrupa heyecanı ülkemizden yarışmaya 17 farklı üniversite ve 3 liseden katılacak 22 takımın İstanbul’da buluşmasıyla başladı.

21-24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenecek olan ve Avrupa genelinde 30 ülkeden 230 öğrenci takımının katılacağı Shell Eco-marathon Avrupa’da bu yıl en yüksek sayıda takımla katılan ikinci ülke Türkiye.

Shell Türkiye on senedir, Türkiye’de öğrencilerin kendilerini inovasyon, teknoloji ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyor. Bu kapsamda 2005 yılından bu yana Shell Eco-marathon’a Türkiye’den 100’ün üzerinde takım ve 1000’e yakın öğrenci katıldı.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell Eco-marathon hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Shell, dünyanın enerji ihtiyacını sorumlu bir şekilde karşılamayı hedefliyor. Bu anlamda Shell Eco-marathon’un Shell açısından çok önemli bir yeri var.”

Türkiye’nin enerji geleceğine de katkıda bulunmak hedefleniyor

Yarışmayla öğrencileri inovasyon ve teknoloji alanlarında geliştirerek Türkiye’nin enerji geleceğine de katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyleyen Erdem, Shell Eco-marathon’un gençlerin mühendislik ve tasarım yeteneklerinin yanı sıra kişisel gelişimlerine de katkı sağladığını sözlerine ekledi.

Erdem ayrıca, “Son on yıldır Türkiye’nin birçok farklı ilinden katılan takımların Shell Eco-marathon’da giderek artan başarısı, Türkiye’de yeni yetişecek mühendislerin otomotiv teknolojileri ve yakıt tasarrufu alanında elde edecekleri başarıların habercisi. 2015 yılında da İstanbul, Ankara, Kocaeli, İzmir, Çorum, Kayseri, Manisa, Isparta, Kırıkkale ve Eskişehir’den katılacak 22 takım Türkiye’yi Shell Eco-marathon’da temsil edecek. Takımlarımıza güveniyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

Bu sene ülkemizden katılan takımlara bilgi vermek amacıyla Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Teknik Müdürü Gilles Vanier, toplantıya katılan öğrencilere Shell Eco-marathon’un amacı, özellikleri ve teknik kuralları ile ilgili bilgiler verdi.

Vanier, Shell Eco-marathon’a Türkiye’den katılan takımlarla ilgili yaptığı açıklamada: “2005’ten beri katılan takımların sayısında inanılmaz hızlı bir artış gerçekleşti. Fransa’dan sonra en çok takımla katılan ülke Türkiye.” dedi. Shell Eco-marathon’da takımların başarısının her geçen yıl attığını ve deneyimin çok önemli olduğunu söyleyen Vanier, Türkiye’den katılan öğrencilerinin heyecanının ve enerjisinin bambaşka olduğunu da sözlerine ekledi.

2015 yılında Shell Eco-marathon Avrupa’ya İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Facilis Electric Vehicle Group, İzmir Gediz Üniversitesi’nden G-TECH, Hacettepe Üniversitesi’nden Optimus, Hitit Üniversitesi’nden Pithana Hidromobil,Anadolu Üniversitesi’nden Hidroana, Marmara Üniversitesi’nden Hydro Marmara, Kırıkkale Üniversitesi’nden Hidrokale, Ankara Üniversitesi’nden High-Tech Community, Ankara Üniversitesi’nden Hitit Güneşi, Kalaba Anadolu Lisesi’nden Hidroket Jr , Yıldız Teknik Üniversitesi’nden AE2 Project Team, Boğaziçi Üniversitesi’nden BuAlert, Erciyes Üniversitesi’nden Temiz ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nden SSAL Mechanic Team, Ankara Üniversitesi’nden Hidroket takımı, Süleyman Demirel Üniversitesi’nden HidroSafir, İstanbul Üniversitesi’nden Hidroist, Yeditepe Üniversitesi’nden Yeditepe Üniversitesi Eco-marathon takımı, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Electric Vehicle Team ve Terakki Vakfi Özel Şişli Terakki Fen Lisesi’nden Team TERAKKİ katılıyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ETKİNLİKLER

EIF 7. Enerji Kongresi ve Fuarı 24-25 Kasım’da Ankara’da

Türkiye’de uluslararası anlamda hem kongre hem fuar hem de B2B etkinliklerinin bir arada gerçekleştirildiği tek platform olan EIF – 7. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı 24-25 Kasım 2014 tarihlerinde ATO

Projeler

Sürdürülebilir İş Ödülleri Başvuruları Başladı

Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl ikinci kez dağıtılacak Sürdürülebilir İş Ödülleri ve Sürdürülebilir İş Liderleri Ödülleri için başvuru maratonu başladı. Türkiye’de sürdürülebilir iş modellerinin yaygınlaştırılması için önemli çabalar sarfediliyor. Yeni

Sürdürülebilirlik 0 Comments

IV. Sürdürülebilir Finans Forumu Düzenleniyor

IV. Sürdürülebilir Finans Forumu “Kapsayıcı Büyüme için Kapsayıcı Finans” gündemiyle düzenleniyor. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Birleşmiş Milletler Çevre Programı Finans Girişimi (UNEP FI) ve Global Compact Türkiye