Egemen Seymen: “CSUN Yerel Ortaklarla Kurulum Hizmeti Verebilir”

İSTANBUL – Çin’in ilk güneş enerjisi hücre fabrikası olarak faaliyete 2004 yılında başlayan China Sunergy’nin Uluslararası Satış ve Yatırımlar Genel Müdürü Seymen, Türkiye’nin 2020 için koyduğu 15 GW’lık güneş enerjisinden enerji üretimi hedefine ulaşılacağını düşünüyor. Türkiye’de yerel ortaklarla China Sunergy’nin kurulum hizmeti vermeyi planladığını dile getiren Seymen, Türkiye’nin 2014 yılından önce beklenen hızda gelişecek bir pazar olmayacağına dikkat çekiyor. Seymen ayrıca gerek 500 KW altı lisansız gerekse 500 KW üzerinde lisanslı yatırımlar için finansman sorununun Türkiye’deki bankaların güçlü yapısı ile kolayca çözümlenebileceğini inanıyor. Güney Afrika, Doğu Avrupa ve Hindistan ise Seymen’e göre yatırımcıların yeni pazar hedefleri. 

Hali hazırda Akfel Grup ile Türkiye’de panel üretimi yatırımı için görüşmelerini sürdüren CEEG’ye bağlı China Sunergy’nin (CSUN) Uluslararası Satış ve Yatırımlar Genel Müdürü Egemen Seymen ile Türkiye’deki güneş pazarına CSUN’nun nasıl baktığını, pazardaki gelecek gelişmeleri ve CSUN’in Türkiye ve Dünya’daki yatırım planlarını genelinde gerçekleştirdiğimiz konuştuğumuz röportajımız aşağıda yer alıyor:

Seymen: Türkiye’nin 15 GW’lık 2020 hedefine ulaşılacağına inanıyorum

Egemen bey, öncelikle CEEG ve China Sunergy’yi (CSUN) tanıtarak başlayalım…

CEEG 1990 yılında kurulan ve bünyesinde 15 farklı firmayı barındıran, Çin’in önde gelen holdinglerinden birisidir. Aynı zamanda Çin’in en büyük trafo üreticisi konumunda da bulunmaktayız.

China Sunergy (Nasdaq: CSUN) ise CEEG Holding’in hissedarlığında 2004 yılında Çin’in ilk güneş enerjisi hücre fabrikası olarak faaliyete başlamıştır. 2007 yılında da başarılı bir şekilde Nasdaq’ta halka arz edilmiştir. China Sunergy olarak ‘polysilicon’dan itibaren entegre üretim yapan dünyanın sayılı güneş enerjisi paneli üreticilerinden birisiyiz.

China Sunergy, piyasayı yakından takip edenlerin bildiği gibi Türkiye pazarına adım atmak için girişimlerini sürdürüyor. Şu an için Akfel Grup ile üretim için yatırım anlaşması görüşmelerine devam eden China Sunergy, Türkiye’yi güneş enerjisi özelinde nasıl bir pazar olarak tanımlıyor?

Türkiye’deki güneş enerjisi pazarı, şu anda Almanya ve Amerika gibi bu alanda önde olan ülkelerin çok gerisinde görünüyor ancak lisansların verilmesi ile birlikte pazarda bir hareketliliğin olacağı aşikârdır. Devletin belirlediği 2020 yılına kadar 15 GW kurulu güç hedefine çok rahat ulaşılabileceğine inanıyorum. China Sunergy olarak 50’den fazla ülkeye satış yapıyoruz. Ancak Türkiye’de henüz pazarın oluşmaması bu pazarda bizi biraz daha hırslandırıyor diyebilirim. Önümüzdeki aylarda, özellikle lisansların verilmesinden sonra pazarın gerçek durumunu hep birlikte göreceğiz.

Türkiye, bölgesinde CSUN için merkez ülke olabilir mi?

Türkiye’nin jeostratejik konumu Türkiye’yi Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya ve Kuzey Afrika dörtgeninde etkin ve merkez ülke konumuna sokuyor. Bu doğrultuda ticari anlamda Türkiye’nin China Sunergy için bu coğrafyada merkez ülke olabilme potansiyeli mevcut mu?

Türkiye konum olarak bahsettiğiniz coğrafi bölgelerin ortasında kalıyor ancak lojistik avantaj tek başına yeterli olmuyor. Dünyadaki güneş enerjisi paneli üretiminin % 70’i Çin’de gerçeklesiyor ve Çin’de üretim yapan firmaların ciddi anlamda fiyat avantajları bulunuyor. Amerika’da ve Almanya’da üretim yapan bazı firmalar Çin ile rekabet edemeyerek iflas bayrağını çektiler. O sebeple Türkiye’nin bu sektörde ihracat yapabilecek merkez ülke olabilmesi için fiyat avantajını eline geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Son günlerde yer alan Akfel Group ile China Sunergy’nin bir yatırım anlaşması üzerinde görüşmelerinin sürdüğü haberini sizin ağızınızdan Alternatif Enerji’den duyurduk. Bu görüşmeler şu an ne aşamada?

Akfel Grup ile görüşmelerimiz 2011 yılından beri, gelecekteki olası işbirlikleri için olumlu çerçevede devam ediyor diyebilirim.

‘Türkiye’de yerel ortaklarla kurulum hizmeti vermeyi planlıyoruz’

China Sunergy üretim ayağının arkasını nasıl getirmeyi planlıyor? Yani güneş enerjisinde üretimin dışında Türkiye pazarı için başka planlarınız mevcut mu?

Türkiye pazarının önümüzdeki 2-3 sene içerisinde çok önemli bir pazar haline geleceğine inanıyoruz. Bu pazarda uzun soluklu yer almak için doğru ortaklıklarla çalışmamız gerekiyordu. Bu konuda bizimle iletişimde bulunan birçok Türk firması arasından Akfel Grup ile yola devam etmeye karar verdik. Herhangi bir ortaklık kurulmadan gelecek planlarımız hakkında konuşmak için şimdilik erken olur kanaatindeyim.

Üretim dışında ise, CEEG olarak aynı zamanda Çin’in önemli EPC firmalarından bir tanesiyiz. Bu konudaki tecrübemizi bu pazara taşımak istiyoruz. 2011 yılında devreye aldığımız Nanjing Tren İstasyonu’nun çatısı 10.67 MW ile dünyanın en büyük tek çatı kaplama güneş enerjisi sistemi oldu. Çin’de stadyum, havaalanı gibi çatı projelerinin yanı sıra şebeke bağlantılı büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri kurulumu yapmaktayız. Uluslararası pazarda ise yerel ortaklıklarla kurulumları gerçekleştiriyoruz. Türkiye pazarında da yerel ortaklıklar ile güneş enerjisi kurulum hizmeti vermeyi planlıyoruz.

Seymen: 13.3 dolar/cent yatırımcı için tatminkâr bir fiyat değil

2013 sonuna kadar 600 MW’lık kurulum hedefi Türkiye hükümetinin koyduğu ve ulaşılacağından emin olunan. Ancak firmalar bazında bu düşüncelere yaklaşım değişiyor. Siemens Enerji Bölümü Yöneticisi Sinan Bubik 2012 yılının lisanslama ile geçeceğini ve bu doğrultuda üretimin 2014 yılına sarkmasını bekliyor. Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç ise 600 MW hedefinin en fazla 150 MW’ının 2013 sonu devreye girmesini beklediğini söylüyor. China Sunergy içinde 600 MW hedefine 2013 yılında ulaşılması mümkün değil midir?

Lisans başvurularında 600 MW kapasitenin çok kolay aşılacağını düşünüyorum ancak yatırım hızlarını belirleyecek olan tarife bedelleri ve ilk yatırım maaliyetleridir. 13.3 USD/cent fiyatının güneş enerjisi icin henüz yeterli olmadığını ve yatırımcıyı tatmin etmeyeceğinden eminim. Panel fiyatlarının sürekli düşme eğiliminde olması yatırım maaliyetlerini azaltacağı için 2013 içerisinde yatırımlar başlayacaktır ancak 600 MW’lik lisansın dağıtılması hemen kurulumların başlayacağı anlamına gelmiyor o yüzden 600 MW’lık kurulu güce 2013 bitmeden ulaşılabilmesi zor görünüyor. Yeni lisansların açıklanması sürecini hesaba katarsak Türkiye’de 2014 yılından önce beklenen hızda gelişen bir pazar olmayacaktır.

‘1 GW üzerindeki üretim kapasitesine sahip fabrikamızın kapasitesini arttıracağız’

Türkiye’den dünyaya gelirsek Egemen bey… Firmanızın 2012 için üretim ve yatırım hedefleri nelerdir?

Firmamızın en önemli özelliği teknoloji geliştirmesi ve sektörde öncülük etmesi. Mevcut hücre fabrikamıza ilave olarak, 500 MW kapasiteli yeni hücre fabrikamız bu senenin ilk çeyreğinde Çin’de üretime başladı. Bu fabrikada ortalama % 19 yüksek verimliliğe sahip QSAR hücreleri üreteceğiz. Şu anda 1.000 MW üzeri olan panel fabrikamızın kapasitesini de sene sonunda artıracağız. Avrupa başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde de güneş enerjisi santrali yatırımlarımız ise devam ediyor.

‘Doğu Avrupa, Hindistan ve Güney Afrika pazarın yeni hedefleri’

Özellikle Avrupa’da yaşanan kriz, birçok ülkede güneş enerjisi yatırımları için sağlanan teşviklerin ya oldukça azaltılmasına ya da tamamen ortadan kaldırılmasına neden oluyor. Hedeflerinizin Avrupa ayağı bu anlamda olumsuz etkilenecek mi?

Avrupa’daki teşviklerin özellikle son dönemde maaliyetlere kıyasla orantısız azalması yatırımcıları biraz yavaşlatsa da dünyada enerjiye olan ihtiyaç çok hızlı bir şekilde artıyor. Bu da yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını kaçınılmaz hale getiriyor. Bu sene özellikle Almanya ve daha sonra İtalya’daki hükümetlerin tarifelerde kesintiye gitmesi firmaları yeni pazar arayışlarına yöneltti. Biz de hedeflerimizi belirlerken bu durumların yaşanacağını öngörmüştük o yüzden firmamız için olumsuz bir durum söz konusu değil. Orta Avrupa’nın bu sektörde belirli bir doymuşluğa ulaştığını varsayarsak, önümüzdeki yıllarda Doğu Avrupa, Hindistan ve Güney Afrika pazarları önemli pazarlar haline gelecektir diye inanıyorum.

Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları ile ilgili konuşulmayan bir konu olan sigorta konusuna İbrahim Ocak ile gerçekleştirdiğimiz son röportajımızda değindik. Türkiye’de çok konuşulmayan bu konu için kimi sigortacılar yapılacak sigortalama bedellerinin oldukça yüksek olacağını öngörüyorlar. Bu süreç sizin, üretim dışında kurulumla ilgili Türkiye yatırımlarınızı olumsuz etkileme potansiyeline sahip midir?

Yenilenebilir enerji yatırımlarına bakınca, en az riskli olan enerji santrali güneş enerjisi santrali olduğunu söyleyebilirim. O açıdan sigorta bedellerinin oldukça yüksek olacağını düşünmüyorum. Hem bizim için hem de yatırımcılar için ciddi bir engel teşkil etmeyecektir.

‘Türk bankaların güçlü yapısı finansman sorununu kolayca çözümleyebilir’

Egemen bey, 500 KW altı lisansız üretim ve lisanslı üretim yatırımlarıyla ilgili finansman sorunu olup olmadığını noktasında piyasa ortak bir görüşe hâkim değil. Ayrıca tarife bedellerinin de istenilen düzeyde olup olmadığına dair de ortak bir görüş yok. Sizce Türkiye’de bu anlamda finansman alanında bir sorun var mı?

Tarife bedellerinin istenilen seviyelerde olmadığı aşikâr ancak yenilebilir enerji kredilerinde şu anda Avrupa’dan daha kötü durumda değiliz. Avrupa’daki euro krizi sonrasında hem faizlerin yükselmesi, hem de finans kuruluşlarının uzun dönem kredilerde kesintiye gitmesi Avrupalı yatırımcıyı gerçekten çok zor durumda bıraktı. Yatırımlar için ülkenin ekonomik durumu da yatırımcı için güven ya da güvensizlik kaynağı oluşturuyor. Avrupa’da tarife fiyatlarının en yüksek olduğu ülkelerden birisi olan Yunanistan’da güneş enerjisi kurulumlarının hedeflerin gerisinde kalmasının tek sebebi bankaların finansal destek sağlayamaması.

Türkiye’de ise finans kuruluşlarının önünde örnek olarak başarılı bir şekilde kredilendirilmiş HES ve rüzgâr santralleri duruyor. O açıdan bankaların nispeten güçlü yapısı ile finans sorunu daha kolay çözülecektir ve en azından orta ve büyük ölçekli yatırımcılar için ciddi sorunlar yaşanmayacaktır.

Yukarıdaki soruya paralel olarak Egemen bey, Türkiye’deki tarife fiyatları kurulum yatırımları için yeterli mi? Değilse hangi oranlarda olması yatırımları daha çok teşvik eder?

Tarife bedelleri gerçekten istenen düzeyde değil ancak önümüzdeki sene yatırımların başlayacağını göz önüne alırsak, muhtemel maaliyet azalmaları ile mevcut tarife fiyatları kurulum yatırımları için yeterli hale gelebilir.

‘MIT’nin geliştirdiği teknoloji yatırımcılar tarafından tercih edilmeyecek’

Geçtiğimiz günler Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) 3 boyutlu güneş paneli ile ilgli yaptıkları bir çalışmayı kamuoyu ile paylaştı. 20 kat daha fazla enerji üretimi sağladığı belirtilen bu çalışma China Sunergy için ne kadar hayat geçirilebilir? Ve tabiki China Sunergy’nin Ar-Ge alanında verimi arttırmaya yönelik ne gibi çalışmaları bulunuyor?

Öncelikle geliştirdiğiniz teknolojinin satılabilir olması gerekiyor. Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl Amerikan Solyndra firması iflas etti. Farklı bir teknoloji üretiyorlardı ancak yaygın olarak kullanılan ve bizim de ürettiğimiz kristal hücrelerden üretilmiş panellerle rekabet edemediler. MIT’nin geliştirdiği teknolijinin en azından yakın gelecekte yatırımcılar tarafından tercih edilmeyeceğini söyleyebilirim.

‘Bifacial panellerimizle panelin her iki yüzünden elektrik üretebiliyoruz’

Sektörde Ar-Ge faaliyetlerine en fazla yatırım yapan firmalardan birisiyiz. En önemli özelliğimiz teknoloji geliştirmemiz ve yüksek verimli hücreler üretmemiz. Şu anda % 19 ile en yüksek verimli panelleri üretebiliyoruz. 2012 sonunda ise % 20 verimliliğe ulaşma hedefimiz var. Mart ayında DuPont ile imzaladığımız stratejik ortaklık ile bu hedeflere daha kısa sürede ulaşacağız.

Şirketimizin CTO’su Dr. Zhao son 22 yıldır hücre verimliliği konusunda dünya rekoruna sahip. Ayrıca geçen sene satışa sunduğumuz çift taraflı ‘Bifacial’ panellerimiz, yansıyan ışınlardan ve panelin arka yüzeyinden de elektrik üretebilme özelliğine sahip. Sektördeki bütün firmaların kullandığı birçok teknolojinin patenti firmamıza ait. China Sunergy olarak teknolojimizle öne çıkıyoruz ve bununla da gurur duyuyoruz. (Röportaj: Kağan Konçak – Alternatif Enerji)

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

RÖPORTAJLAR

“Lisanssız Kapsamdaki Öz Tüketim Şekli, Aslında Bir Finans Modelidir”

Upsolar Türkiye Satış Müdürü Esra Canpolat:  “Lisanssız güneş elektriği üretimi kapsamında öztüketim uygulamasına çok inanıyoruz. Lisanssız kapsamdaki öz tüketim şekli, aslında mevcut bir bütçeyi yönetmeye dair bir finans modelidir. Upsolar olarak biz de

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Ufuk Keser: “Taksitle Güneş Enerjisi”

İSTANBUL – Avrasya’nın en büyük enerji ve çevre fuarı ICCI 2012’ye katılım gerçekleştiren firmalardan olan IRES Enerji, fuarın kapsamı itibariyle yalnızca ziyaretçi değil katılımcıların da kendileri için oldukça önemli olduğunu

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Hakan Erkan: “Güneş Enerjisi Konusunda Bilgi Eksikliği Var”

İSTANBUL – GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan, güneş enerjisi ile ilgili Türkiye’de bir bilgilendirme ve bilgi eksikliği olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin öncelikli hedeflerinden birinin de bu eksikliği gidermek olduğunu söyledi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply