Serin Havalar Sayesinde 1 Milyar kW Rüzgar Enerjisi Üretildi

Serin Havalar Sayesinde 1 Milyar kW Rüzgar Enerjisi Üretildi

Hava şartlarının önceki yıllardan daha serin olması rüzgar yatırımcısının yüzünü güldürdü. Elektrik üretimi Temmuz ayında 1 milyar kilovat ile tarihi rekor kırdı.

repower-wind-turbinesRüzgar santralleri yaz mevsimine rağmen üretim rekoru kırdı. Havaların mevsim normallerinden daha serin olması Temmuz ayında 1 milyar 75 milyon kilovat saatlik üretim rekorunu da beraberinde getirdi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Atasever, “Bu yıl önceki yıllara nazaran daha verimli bir yıl geçiriyoruz. Bu durum rüzgar enerjisi yatırımcılarını memnun ederken, yeni yatırımları da teşvik ediyor” dedi. Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) verilerine göre 2011 yılı ilk 7 aylık döneminde 2.2 milyar kilovat saatlik üretim gerçekleşti. Geçen yıl ise bu rakam yüzde 41 artışla 3.1 milyara yükseldi. Bu yıl aynı dönemde ise toplam üretim 4.2 milyar ile rekor kırdı. Rüzgar enerjisinden elektrik üretimi gerçekleştiren santrallerin doğal koşullardaki değişimden ciddi anlamda etkilendiğine işaret eden Atasever, “Şu anda üretim yani rüzgar tarafında bir sorun görünmüyor ancak havaların serin olması ve ekonomideki yavaşlama elektrik talebini olumsuz etkilediği için tüketim tarafında bir talep azalması söz konusu” diye konuştu. Ekonomistlere göre Türkiye bu yılın ilk 6 ayında yüzde 3.0 oranında büyüdü. Bu durum elektrik talebini de yansıdı. Toplam elektrik talebi bir önceki yıla göre yüzde 3 geriledi ve 138 milyar 500 milyon kilovat olarak gerçekleşti.

400 MW yatırım yolda

Temmuz sonu itibarıyla Türkiye’deki rüzgar santrallerinin toplam kapasitesinin 2 bin 600 megavata ulaştığını anlatan Atasever, “Halen 750 megavatlık yatırımın da inşası sürüyor. Benim öngörüm bu yıl sonuna kadar kurulu güç 3000 megavata ulaşır” bilgisini verdi. TEİAŞ verilerine göre Temmuz 2013 itibarıyla Türkiye’nin toplam kurulu gücü 60 bin MW. Türkiye’deki rüzgar santrallerinin toplam kurulu güç içindeki payı yüzde 4 düzeyinde. Türkiye’nin rüzgar açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Atasever, önümüzdeki 10 yıl içinde rüzgar santrallerinin 3 kat artışla 10 bin 620 megavate ulaşmasını beklediklerini belirtti.

Çatısında elektrik üretmek isteyenler de rüzgara koştu

Türkiye’de ev ve işyerlerinde izin almadan elektrik üretimi yapılabiliyor. Daha önce 500 kilowatt olan üst sınır bu yılın yapılan değişiklikle 1 megavata yükseltildi. Bu gelişme güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanarak elektrik üretmek isteyen yatırımcıları da cesaretlendirdi. Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (LİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kıroğlu, “Ev ve işyerinde rüzgar türbini kurarak elektrik üretmek isteyenlerin sayısı her geçen gün daha çok artıyor” dedi ve ekledi: “Mayıs sonu itibarıyla 59 bin megavarlık rüzgar başvurusuna onay verildi. 2015 sonuna kadar biz bu rakamın 2000 megavata ulaşacağını tahmin ediyoruz”

Kaynak: Gazete Vatan

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Amerika Turu

Amerikan otomotiv sektöründe önemli payı bulunan Tesla Motors Company, güneş enerjili / elektrikli modelleri için şehirler arası yolculukta gerekli enerjiyi, ülkenin dört bir yanına kurduğu güneş enerjili şarj istasyonlarıyla sağlıyor,

HABERLER

İzbeton Tükettiği Elektriğin Yarısını Rüzgar Enerjisinden Üretecek

İzbeton, tükettiği elektriğin yarısını kendi üretecek. 3 milyon 950 bin TL’ye mal olacak rüzgar türbini 5,5 yılda kendini amorti edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzbeton, şantiyelerinde kullandığı elektriğin yüzde 50’sini kuracağı

HABERLER 0 Comments

Güneş Paneli İthalatında Gözetim Uygulaması

Tebliğ’e göre, güneş panelleri Ekonomi Bakanlığınca (İthalat Genel Müdürlüğü) düzenlenecek gözetim belgesi ile ithal edilebilecek. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlşkin Tebliğ dün Resmi Gazete’de yayınlandı. Tebliğ, güneş paneli ithalatında ileriye yönelik