“Serbest Tüketici Uygulaması Kısa Vadede Mümkün Olmayabilir”

“Serbest Tüketici Uygulaması Kısa Vadede Mümkün Olmayabilir”

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, kullanımda olan sayaçların uzaktan okunabilen nitelikte olmayışının, serbest tüketici uygulamasının Türkiye geneline yayılmasını kısa vadede engelleyebileceğini belirterek, “Uygulama 2015′in ötesine kayabilir” dedi.

ÜberlandleitungYüksel, elektrik piyasasında şu anda 5 bin kilowatt saatin üzerinde tüketim yapan herkesin serbest tüketici olabildiğini, 2015 yılından itibaren ise bir sınır olmaksızın herkesin bu uygulamadan yararlanabileceğini hatırlattı. Bu düzenlemeyle, daha düşük maliyetli elektrik tüketiminin hedeflendiğini ve tüketici yararının esas olduğunu vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti:

“Türkiye’de elektrikte piyasa işletmecisi altyapı eksikliği ve kullanımda olan sayaçların uzaktan okunabilen nitelikte olmayışı, serbest tüketici uygulamasının Türkiye geneline yayılmasını kısa vadede engelleyebilir. Yaklaşık 35 milyon elektrik abonesinin tamamının, serbest tüketici olması halinde enerji alışverişlerini sağlıklı şekilde takip edecek altyapı eksikliği iki uçta da var. Bugüne kadar TEİAŞ tarafından yürütülen, bundan sonra EPİAŞ tarafından yürütülecek bu ticari faaliyetlerin izlenebilmesi için piyasa işletmecisi açısından bir altyapı eksikliği var. İkincisi de meskenlerimizdeki sayaçlar mekanik ağırlıklı sayaçlar. Uzaktan okuma yapılabilme özelliği olmayan sayaçlar. Bu iki teknik eksiklik serbest tüketici uygulamasının Türkiye geneline yayılmasını çok kısa vadede engelleyebilir.”

Elektrik maliyetlerini doğal gaz ve kömür gibi girdi maliyetlerinin belirlediğini bildiren Yüksel, rekabet içerisindeki şirketlerin yüzde 5 civarında bir indirime gitmelerinin 150 liraya kadar elektrik faturası ödeyen tüketiciler açısından tedarikçi değiştirmede teşvik edici olmayacağını söyledi. Yüksel, bu nedenle bu uygulamanın elektrikte çok yoğun rekabet yaratmayacağına dikkati çekti.

“35 milyon sayacı değiştirmek, fiziki olarak da çok zor”

Uğur Yüksel, dağıtım şirketlerinin, elektrikte tüketici serbestliği için gereken altyapıyı 2015 yılına kadar hayata geçirmek üzere hazırlıklarını sürdürdüklerini belirterek, EPDK ile elektrik sayaçlarının durumuna ilişkin çalışma yaptıklarını da kaydetti. Elektrik tedarikçisinin değiştirilebilmesi için uzaktan izlenebilen sayaçların kullanılması gerektiğini vurgulayan Yüksel, şöyle devam etti:

“Akıllı sayaçlar, şu anda kullanılan sayaçlara göre 2-2,5 kat daha pahalı. Bu sayaçları yüksek maliyetlerle alırsak bunun tarifeye etkisi olacak. Kısa sürede hemen akıllı sayaçlara geçmeyi rasyonel bulmuyoruz. Bizler bu tür yatırımlarımızı tarife üzerinden geri alıyoruz, yatırım riskimiz yok ama bu maliyet tüketiciye yansıyacak. Bunu doğru bulmuyoruz. Zamana yaymak gerekebilir. Tüketicinin göreceği fayda ile katlanacağı maliyet arasında analiz yapılmalı. Öte yandan yaklaşık 35 milyon sayacı kısa sürede akıllı olanlarla değiştirmek, fiziki olarak çok zor. Çok kısa bir sürede bu kadar sayacı değiştirecek personel bulmak zor. Uygulama 2015′in ötesine kayabilir.”

“Tüketimden gelen güç kullanılmalı”

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, elektrikte serbest tüketici uygulamasının hayata geçirilebilmesi için 2015 yılına kadar alt yapının hazırlanması gerektiğini söyledi.

Kılıç, “Bu uygulama teşvik edilmeli. Örgütlü tüketici, elektrik dağıtım şirketlerinin karşısında oturabilir. Örgütlü olmayan tüketicinin ise söylemlerinin hiçbir anlamı yok. Bu nedenle tüketimden gelen gücü kullanması lazım. Bu düzenlemenin gereken altyapı kurulduğunda olumlu olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Enerji Enstitüsü

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Mevzuat

Rüzgar Enerjisi Santralleri İçin Yeni Düzenleme

Üretim lisanslı 10 megawatt ve üzerindeki bütün rüzgar enerjisi santrallerinin, Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi’ne bağlanması zorunlu olacak. Rüzgar enerjisiyle ilgili düzenlemeler sürüyor. 10 megawatt üstündeki rüzgar santralleriyle ilgili

Tasarımlar 0 Comments

Yağmur Suyunu Enerjiye Çevirebilen Güneş Paneli Üretildi

Çinli bilim insanları, yağmur suyunu enerjiye çevirebilen güneş paneli üretti. Güneş enerjisi alanında yeni buluşlar dikkat çekiyor. Güneş enerjisi sistemlerinde karşılaşılan sorunları çözebilmek için bilim insanları çare arıyor. www.yenisafak.com’un haberine

Genel

Dünyanın İlk Akıllı Şehri: San Jose

Intel Çalışanları Amerika Hükümeti ile birlikte San Jose’yi Dünya’nın ilk akıllı şehri yapıyor.  İçinde yaşadığımız çağ çoğu zaman akıllı çağ olarak adlandırıyoruz ve biz her şeyin akıllı olduğuna tanıklık ettiğimizden