Klimaya İhtiyaç Duymadan Sera Etkisi ile Evinizi Soğutun

ABD’li bilimadamları sıcağı engelleyen tamamen yeni bir soğutucu panel yapısı geliştirdi.

ae_ekobina_dogal_klimaABD’li bilimadamları en güneşli havalarda bile sıcağı engelleyen tamamen yeni bir soğutucu panel yapısı geliştirdi. Sürekli güneş ışığına maruz kalınan ülkelerde klima cihazına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği düşünülen aracın, para ve enerji tasarrufu sağlaması, çevre korunmasına da katkıda bulunması bekleniyor.

Stanford Üniversitesi’nden bilimadamalarının geliştirdiği, ışınımsal soğutucu panel, araçlarda, binalarda ve diğer yapılarda en güneşli zamanlarda bile hiç enerjiye ihtiyaç duyulmadan soğutma sağlıyor.

Güneş ışığının geçmesini büyük ölçüde engelleyen kuvartz ve silikon karbit malzemeden imal edilen soğutucu panel, metrekare başına 100 wattı aşkın net soğutma gücüne sahip. Bu, aşağı yukarı yüzde on verimlilikteki standart bir güneş panelinin ürettiği enerjiye denk bir rakamı ifade ediyor.

Diğer bir değişle, 4 kişilik bir ailenin kaldığı 1 katlı evin çatısının yüzde 10’unun bu ışınımsal soğutucu panelle kaplanması durumunda, en sıcak yaz günlerinde bile evin soğutma ihtiyacının 35’i karşılanabiliyor.

Enerjiye ihtiyacı olmaması, oynar parçalarının bulununmaması ve bakımının kolay olması yeni geliştirilen ışınımsal soğutucunun, klima cihazlarının kullanıldığı diğer soğutucu stratejileri karşısındaki en büyük avantajını oluşturuyor.

Özellikle ekvator kuşağındaki sürekli güneş ışığına maruz kalınan ülkelerde klima cihazına duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabileceği umut edilen araç, bu bölgelerde para ve enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra çevre korunmasına da katkıda bulunacağı düşünülüyor.

Profesör Shanhui Fan’in başkanlığındaki bir bilim ekibi tarafından geliştirilen cihaz, Nano Letters adlı bilimsel derginin 5 Mart sayısında bilim dünyasına tanıtılacak.

-Işınımsal soğutucu panel nasıl çalışıyor-

Geliştirilen ışınımsal panel, bir yandan güneş ışığının büyük bir kısmını yansıtırken aynı zamanda da termal ışınım sonucu ortaya çıkan ısıyı verimli bir şekilde tekrar uzaya gönderebilecek nitelikte geliştirilmiş özel yapısı sayesinde soğutmayı sağlıyor.

Yapıda, güneş ışığının büyük bir kısmını yansıtan ve termal ışınımı belli bir dalga boyu sınırı dahilinde dışarıya vererek, bunun sonucu ortaya çıkan ısının atmosfere takılmadan uzaya gitmesini sağlayan, geniş bantlı bir ayna kullanılıyor.

Ayna, metrenin milyarda biri ölçülerinde özel olarak tasarlanmış, kuartz ve silikon karbitten oluşan nanofotonik malzemelerden üretiliyor.

Termal ışınımın, atmosferin neredeyse şeffaf olduğu, belli bir dalga boyu sınırı dahilinde dışarıya çıkması durumunda ısı uzaya dönüyor. Güneş ışığı nedeniyle ortaya çıkan termal ışınımın bu belirli dalga boyu sınırını aşması durumundaysa ısı, Dünya atmosferinin engellemesi nedeniyle tekrar uzaya dönemiyor. Aslında hemen herkesin aşina olduğu bu olay, daha çok sera etkisi adıyla biliniyor.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Mevzuat

YEKDEM Desteklerinden Hangi Sektörler Yararlanacak?

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiye yönelik destekleme mekanizmasından gelecek yıl 93 enerji üretim tesisi yararlanacak. Gelecek yıl 40 hidrolik, 21 rüzgar, 9 jeotermik, 23 biyokütleye dayalı tesiste üretilen elektrik için

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Güneş Enerjisi İle Çalışan Su Üzeri Yapılar Yapıldı

Mühendisler, güneş enerjisi ile çalışan su üzeri yapılar inşa etti. Güneş enerjisiyle gündelik yaşama farklı alternatifler sunmaya devam ediliyor. Metropol hayatının dışında doğayla iç içe bir yaşam modelinde güneş enerjisinin

RÖPORTAJLAR

“Bizim Elektrikli Araçlarımızda Şarj İstasyonuna Değil, Sadece Bir Prize İhtiyaç Var”

DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol: “Gelecek 10 yıl inovasyon yılı olacak, yeni bir teknoloji geliştirmedikçe şirketlerin yaşama şansı olmayacak. Şirketimiz de bunun bilincinde ve dünyada hiçbir firmanın yapmadıklarını başarmaya