“Sektörel Hacim Büyüdükçe, Finansman Kaynakları da Genişleyecek”

“Sektörel Hacim Büyüdükçe, Finansman Kaynakları da Genişleyecek”

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk: Sektörel olarak hacmin büyümesi, yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlayan finansman kaynaklarının da genişlemesine imkan sağlayacaktır.

Şekerbank Perakende Bankacılık Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk’le yenilenebilir enerji sektörünün konumu, finansman kaynakları, Şekerbank’ın faaliyetleri ve projeleri konularında görüştük.

Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründeki gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz, yenilenebilir enerji kaynakları bakımından yüksek potansiyele sahiptir. Yenilenebilir enerji ile ilgili algı ve bilinç düzeyi de son yıllarda artmıştır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının banka kredileri ile finanse edilmesi, sektörün ilerleyen süreçte daha da gelişeceğinin önemli bir göstergesidir.

Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörünün finansman durumu konusundaki düşünceleriniz nelerdir?

Yalıtım uygulamaları ile beraber genişleyen ve büyüyen enerji verimliliği kredileri, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı içinde kullanılabilir duruma gelmiştir. Sektörel olarak hacmin büyümesi, yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlayan finansman kaynaklarının da genişlemesine imkan sağlayacaktır.

Bankaların ve finans kuruluşlarının yenilenebilir enerji sektörüne yaklaşımıyla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Yenilenebilir enerji ve bu yolla enerji elde etmenin henüz yeni olduğu ülkemizde, bankalar ve finans kuruluşlarının konuyla ilgili olduğunu, bu anlamda hem bireysel hem de firmaların finansmanı konusunda birçok kredi ürünü çıkardığını görmekteyiz.

Şekerbank olarak yenilenebilir enerji projelerine nasıl bir yaklaşım içindesiniz?

Enerji verimliliği yatırımlarını bireylerden işletmelere tabana yaygın bir yapıda destekliyor; enerji tasarrufu konusunda toplum genelinde farkındalık oluşturmak için çalışıyoruz.

2009 yılında Türkiye’de bir ilk olarak geliştirdiğimiz EKOkredi ile yaklaşık 613 milyon TL finansman desteği sağladık. Bu sayede 69 bini aşkın kişi enerji tasarrufu ile tanıştı. EKOkredi ile yapılan enerji verimliliği yatırımlarıyla bugüne kadar 95 bine yakın konutun yalıtımı ile 177 milyon metreküp doğal gaz tasarrufu veya elektrik cinsinden 18,7 milyar kilowatt/saat enerji tasarrufu elde edildi. EKOkredi ile hayata geçen projeler ile toplamda 4 milyon ton karbondioksit salımı engellendi.

Bankamız, sürdürülebilir kalkınmanın finansmanı alanındaki uluslararası bilinirliği sayesinde bilançosundaki yabancı kaynağın yüzde 15’ini enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji yatırımlarına finansman sağlamak üzere edinmiştir. Bu kapsamda EKOkredi için 2009’dan bu yana enerji verimliliği odaklı birçok uluslararası fon ve finans kuruluşundan yaklaşık 458 milyon TL kaynak sağladık.

Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak amacıyla geliştirdiğiniz EKOkredi’nin işleyiş biçiminden söz eder misiniz?

EKOkredi ile yenilenebilir enerji, A sınıfı enerji, atık arıtma ve atık yönetimi, rüzgar enerjisi sistemleri, modern sulama ekipmanları, doğal gaz dönüşümü, yalıtım ve güneş enerjisi sistemine geçiş, verimli aydınlatma sistemleri, ısıtma sistemlerinin değişimi, soğutma odaları ve iklimlendirme cihazlarının finansmanı gibi geniş bir yelpazede farklı enerji verimliliği yatırımlarını uygun koşullarda finanse etmeye devam ediyoruz.

Anadolu’daki yaygın şube ağımız ve 6 yıldır sürdürdüğümüz iletişim çalışmaları ile enerji verimliliği konusunda tabana yaygın bir farkındalık oluşturduk. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz reel sektör işbirlikleri ile ekonominin canlanmasına ve istihdamın artmasına katkı sunduk ve yeni iş birlikleri ile enerji verimliliği bilincini yaymaya devam ediyoruz.

EKOkredi ile binalarda enerji verimliliğini teşvik etmek amacıyla yürüttüğümüz çalışmalara bu yıl daha da hız verdik. Geçtiğimiz nisan ayında Filli Boya-Capatect ile gerçekleştirdiğimiz iş birliği ile yalıtım seferberliği başlattık. Yalıtım seferberliği ile her yıl 60 bin konutun yalıtılmasını ve yıllık 300 milyon TL finansman desteği sağlamayı hedefliyoruz. Böylece yılda 384 milyon kilowatt/saat enerji tasarrufu elde ederek 84 bin ton karbondioksit salımını engelleyebileceğiz. Aile bütçelerine katkımız ise yıllık toplam 46,2 milyon TL olacak.

Öte yandan, alternatif enerji kullanımını desteklemek üzere güneş enerjisi yatırımlarını finanse eden önemli bir çalışmayı da sürdürüyoruz. Baymak ile başlattığımız işbirliği kapsamında da 2017 yılına kadar 3.300 konut ve işyerini güneş enerjisi sistemleri ile tanıştırmayı, 50 milyon TL finansman sağlamayı ve 30 megawatt’lık güneş enerjisi sistemi kurulumu hedefliyoruz. Böylece her yıl 65.7 milyon kilowatt/saat enerji tasarrufu sağlanmış olacak.

Baymak’la gerçekleştirdiğiniz işbirliğinden beklentileriniz neler?

Türkiye, dünya üzerinde bulunduğu yer itibarıyla güneş kuşağı olarak adlandırılan ve güneş enerjisinden en iyi faydalanabilen bölgelerden birinde bulunuyor. Kuruluşumuzdan gelen sürdürülebilir kalkınma bankacılığı misyonu doğrultusunda ülkemizdeki bu büyük potansiyele olan inancımızla, Baymak gibi alanında uzman ve marka değeri yüksek bir kurumla işbirliğine gittik. Amacımız, güneş enerjisi kullanımını işyerlerinde ve hanelerde yaygınlaştırarak bu potansiyelin değerlendirilmesini sağlamak. Baymak işbirliğiyle konut ve işyerlerinin, güneş enerjisinden elektrik üretmesini amaçlıyoruz. Türkiye’de, 2017 sonuna kadar 100 megawatta ulaşması beklenen çatı üstü fotovoltaik (PV) kurulumunun yüzde 30’unun Baymak tarafından hayata geçirilmesi hedefleniyor. 2017 sonuna kadar 50 milyon TL finansman desteği sağlamayı ve orta büyüklükteki 3 kentin yıllık elektrik tüketimine tekabül eden 30 megavatlık güneş enerjisi üretecek sistemin kurulumunu hedefliyoruz.

Baymak’ın 6 yıl gibi kısa bir sürede elektrik faturalarını sonlandıracak teknolojik altyapıya sahip güneş panelleri kurulumu için Şekerbank olarak masrafsız olarak sunduğumuz EKOkredi ürünümüz ile 60 aya varan vade ve yüzde 1’in altındaki faiz oranlarından faydalanmak mümkün olacak. 4 kişilik bir ailenin ihtiyacını karşılayabilen 3 kilowatt/saatlik elektrik üreten güneş panellerine 60 ay vadede 420 liradan başlayan taksitlerle sahip olunabilecek.

Güneş enerjisi sistemlerine geçiş yapmak isteyen apartman/site yöneticileri, müstakil konut sahibi bireysel müşteriler ve özellikle turizm yörelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmeler, Baymak’ın güneşten elektrik üreten 7 farklı paketinden birini tercih edebilecek. İşbirliğimiz kapsamında, anahtar teslim kurulum hizmetinin de kredilendirilmesini sağlıyoruz.

Yenilenebilir enerji sektörüne yönelik uzun vadedeki beklenti ve hedefleriniz nelerdir?

EKOkredi ile önümüzdeki dönemde de yeni iş birliklerine imza atmaya devam edeceğiz.

Enerji verimliliğinin finansmanı kapsamında, uluslararası finans kuruluşlarından edindiğimiz uzun vadeli kaynakları Anadolu’daki tabana yaygın müşteri kitlemize ulaştırmaya devam edeceğiz.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Yeni Alternatif Enerji Kaynağı; Gül Bitkisi

Buaralar sık sık kahve çekirdeğinden elde edilen alternatif enerji araştırmalarını duyuyoruz, okuyoruz. Bu sefer ki organik enerji kaynağımız ise; gül… İsveç’te bulunan Linköping Üniversitesi araştırma ekibi geliştirdikleri metodla gül bitkisinden

HABERLER 0 Comments

Zorlu Enerji’nin Sarıtepe-Demirciler RES’inin İkinci Fazı Devrede

Zorlu Enerji’nin Gökçedağ RES’den sonra Türkiye’deki ikinci rüzgar santral projesi olan Sarıtepe-Demirciler RES’in 59,85 MW kurulu güçteki ilk iki fazı sisteme bağlandı. 100 milyon Euro yatırımla, toplam 80,3 MW kurulu

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Serkan Özkök:”LED Aydınlatma İle Yılda 540 Milyon Ağaca Denk CO2 Salınımı Engellenebilir”

İSTANBUL – Türkiye’de yeni bir sektör olan LED aydınlatmaya Cree ile attıkları ortaklık adımıyla giriş yapan Vestel’in LED Aydınlatma Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Serkan Özkök, kısa sürede Manisa’da bulunan