“Şehirleri Sürdürülebilir Yapmalıyız”

“Şehirleri Sürdürülebilir Yapmalıyız”

Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Kurucu Başkanı Gökhan Yıldırım: “Dünyayı sürdürebilir yapmak istiyorsak, şehirleri sürdürülebilir yapmalıyız.”

Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Kulübü tarafından düzenlenen “Rüzgar Günleri’16″ isimli konferans etkinliği YTÜ Yıldız Kampüsü Oditoryum Salonu’nda başladı.
Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Kurucu Başkanı Gökhan Yıldırım konferansta yaptığı konuşmada, “Dünyayı sürdürebilir yapmak istiyorsak, şehirleri sürdürülebilir yapmalıyız” dedi. Yıldırım, dünya nüfusunun yüzde 54’ünün Birleşmiş Milletler Raporu’na göre, şehirlerde yaşadığını anımsatarak, bu oranın 2050 yılında yüzde 70’lere ulaşacağını belirtti. Şehirlerde sürdürülebilirliğin ulaşım, çevre, toplum ve enerji olmak üzere dört ana kolon üzerine inşa edildiğini belirten Yıldırım, “Bu dört faaliyet bir anlamda da şehirlerin ayakları, elleri, kolları ve kafası olarak algılanabilir. Şehirlerde yaşadığı için insanların aktiviteleri, hareketleri de bu çerçevede değerlendirilebilir. Siz sadece bir alanda faaliyet gösterirseniz ‘yani şehrin enerji çözümünü yaptım’, ‘şehrin ulaşım çözümünü yaptım’ veya ‘şehrin atık problemini çözdüm’ derseniz başarılı olamıyorsunuz. Dolayısıyla bu 4 faktörü entegre edip şehirlerde çözüm oluşturmak önemli” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik için toplumun katılımının gerektiğine işaret eden Yıldırım, “Sürdürülebilirlik istemekle alakalı bir şey ama istemeden önce de bilmek lazım. Bildiğiniz zaman istersiniz. Bilmediğiniz zaman da başka kentleri görerek istersiniz ama ne istediğini de bilemezsiniz çünkü o sistemi kullanmıyorsunuz. Dolayısıyla, ne istendiği bilinirse, başka şehirlere ihtiyaç kalmaz” şeklinde konuştu.

“Rüzgar enerji pazarı çok aktif”

Konferansta konuşma yapan Res Anatolia Genel Müdür Yardımcısı Güray Erol, Türkiye’de rüzgar enerji pazarının çok aktif olduğuna değinerek, bu ivmenin kesilmemesi gerektiğini söyledi. Söz konusu ivmenin kesintiye uğramaması için teşviklerin, alım garantilerinin, projeksiyonların geriye gitmemesinin önemli olduğuna işaret eden Erol, “Tutarlı bir politika olması bu sektör için en önemli konu. Sektör henüz genç. Buna karşın, dünya rüzgar enerji pazarının çok gerisinde değiliz. Daha hızlı olduğumuz alanlar da bulunuyor. Rüzgar enerjisi pazarı için çok çalışmak, çok öğrenmek ve rekabetçi olmak gerekiyor” dedi.

Sürdürülebilirlik hedefleri belirlendi

Eczacıbaşı Holding Bakım Onarım Müdürü Serkan Şensoy’da yaptığı konuşmada, grup şirketleri olarak sürdürülebilirlik alanında 2014 2016 yılları arasında hedefler koyduklarını belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

2015 Yılının Elektrikli Otomobilleri

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine ne sebepten olan sera gazı emisyonlarını önleme ve enerjinin verimli kullanımı açısından elektrikli otomobiller geleceğin taşımacılığını temsil ediyor. Elektrikli araçlar dönemi yavaş yavaş gelirken, 2015

HABERLER

Tokat’ın Çöpü Enerjiye Dönüşüyor

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Katı Atık Düzenli Depolama ve Geri Dönüşüm Tesisi’nde biyogaz üretimi başladı. Erbaa ilçesinde yaklaşık 1,5 yıl önce hizmete giren Katı Atık Düzenli Depolama ve Geri Dönüşüm Tesisi’ne

HABERLER

Kütahya’da 9 Jeotermal Enerji Sahası İhaleye Açılıyor

Kütahya sınırları içerisinde yer alan 9 jeotermal kaynak arama sahası 3 yıl süre ile arama ruhsatı verilmesi amacıyla ihale edilecek. Kütahya İl Özel İdaresi İl Encümeni Başkanlığının Resmi Gazete’nin bugünkü

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply