“Şehirleri Sürdürülebilir Yapmalıyız”

“Şehirleri Sürdürülebilir Yapmalıyız”

Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Kurucu Başkanı Gökhan Yıldırım: “Dünyayı sürdürebilir yapmak istiyorsak, şehirleri sürdürülebilir yapmalıyız.”

Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Kulübü tarafından düzenlenen “Rüzgar Günleri’16″ isimli konferans etkinliği YTÜ Yıldız Kampüsü Oditoryum Salonu’nda başladı.
Dünya Sürdürülebilir Enerji Enstitüsü Kurucu Başkanı Gökhan Yıldırım konferansta yaptığı konuşmada, “Dünyayı sürdürebilir yapmak istiyorsak, şehirleri sürdürülebilir yapmalıyız” dedi. Yıldırım, dünya nüfusunun yüzde 54’ünün Birleşmiş Milletler Raporu’na göre, şehirlerde yaşadığını anımsatarak, bu oranın 2050 yılında yüzde 70’lere ulaşacağını belirtti. Şehirlerde sürdürülebilirliğin ulaşım, çevre, toplum ve enerji olmak üzere dört ana kolon üzerine inşa edildiğini belirten Yıldırım, “Bu dört faaliyet bir anlamda da şehirlerin ayakları, elleri, kolları ve kafası olarak algılanabilir. Şehirlerde yaşadığı için insanların aktiviteleri, hareketleri de bu çerçevede değerlendirilebilir. Siz sadece bir alanda faaliyet gösterirseniz ‘yani şehrin enerji çözümünü yaptım’, ‘şehrin ulaşım çözümünü yaptım’ veya ‘şehrin atık problemini çözdüm’ derseniz başarılı olamıyorsunuz. Dolayısıyla bu 4 faktörü entegre edip şehirlerde çözüm oluşturmak önemli” diye konuştu.

Sürdürülebilirlik için toplumun katılımının gerektiğine işaret eden Yıldırım, “Sürdürülebilirlik istemekle alakalı bir şey ama istemeden önce de bilmek lazım. Bildiğiniz zaman istersiniz. Bilmediğiniz zaman da başka kentleri görerek istersiniz ama ne istediğini de bilemezsiniz çünkü o sistemi kullanmıyorsunuz. Dolayısıyla, ne istendiği bilinirse, başka şehirlere ihtiyaç kalmaz” şeklinde konuştu.

“Rüzgar enerji pazarı çok aktif”

Konferansta konuşma yapan Res Anatolia Genel Müdür Yardımcısı Güray Erol, Türkiye’de rüzgar enerji pazarının çok aktif olduğuna değinerek, bu ivmenin kesilmemesi gerektiğini söyledi. Söz konusu ivmenin kesintiye uğramaması için teşviklerin, alım garantilerinin, projeksiyonların geriye gitmemesinin önemli olduğuna işaret eden Erol, “Tutarlı bir politika olması bu sektör için en önemli konu. Sektör henüz genç. Buna karşın, dünya rüzgar enerji pazarının çok gerisinde değiliz. Daha hızlı olduğumuz alanlar da bulunuyor. Rüzgar enerjisi pazarı için çok çalışmak, çok öğrenmek ve rekabetçi olmak gerekiyor” dedi.

Sürdürülebilirlik hedefleri belirlendi

Eczacıbaşı Holding Bakım Onarım Müdürü Serkan Şensoy’da yaptığı konuşmada, grup şirketleri olarak sürdürülebilirlik alanında 2014 2016 yılları arasında hedefler koyduklarını belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bafra Belediye Başkanlığı Adaylarından Biyoenerji Projesi

Saadet Partisi(SP) Samsun Bafra Belediye başkan adayı Selçuk Yıldırım, seçimi kazanması halinde hayvan gübresi ile enerji üretmeyi hedefliyor. Bafra’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ve yönetimlerini ziyaret eden SP Bafra

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Elektrik Piyasası Kanununda Önemli Değişiklikler TBMM’den Geçti

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, kabul edildi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik üretim,

HABERLER

TEİAŞ Lisanslı Güneş Elektrik Üretimiyle İlgili Duyuru Yaptı

TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı güneş ve rüzgar enerjisi santralleri başvurusuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamaya göre, sisteme bağlanacak olanları belirlemek için yarışma yapılacak.   TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı güneş ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply