Şehir Parklarında Solar Afet Şarj İstasyonları, Neden Olmasın?

Şehir Parklarında Solar Afet Şarj İstasyonları, Neden Olmasın?

Amerika Birleşik Devletleri’nin başını ağrıtan kasırgalar, ülkede uzun süreli elektrik kesintilerine neden olmuştu. Vatandaşların mağduriyetini gidermek için harekete geçen uzmanlar, New York kentinde güneş enerjisiyle çalışan ücretsiz şarj istasyonunu hizmete açtı.

Amerikan cep telefonu şirketi AT&T ile ortak yürütülen proje kapsamında 25 şarj istasyonu şehrin belirli noktalarında kuruldu. Ülkedeki kasırgalar nedeniyle yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinden hareketle ortaya çıkan uygulama, günlük rutin kullanımın yanı sıra olağanüstü hallerde vatandaşlara hizmeti hedefliyor.

Sahip oldukları paneller sayesinde gerekli enerjiyi güneşten sağlayan ve aynı anda 6 cep telefonu veya tablet bilgisayarı şarj edebilen istasyonlar, güneş enerjisi alamadığında depoladıkları enerjiyi kullanıyor.

İstasyonlar rezerv enerjileriyle 30 cihazı sarj edebiliyor.

New Yorkluların ücretsiz yararnabildikleri pilot uygulamanın Eylül 2013 yılına kadar devam etmesi, olumlu sonuç alınması durumunda kalıcı hale getirilmesi planlanıyor.

ae_afet_sarji6 ae_afet_sarji5 ae_afet_sarji3 ae_afet_sarji4 ae_afet_sarji2 ae

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Dışkı ile Çalışan Bu Otobüse Binmeye Hazır mısınız?

Geleceğin yeşil otobüslerin enerjisi alıştığımızın dışında iki çeşit biyoyakıttan sağlanacak. Bunlardan biri bitkisel atıklardan yapılan biyogaz, diğeri ise insan ve hayvan dışkılarından oluşturulan human-biyogaz olacak.  İngiltere’de şehiriçi taşımacılığa başlayan 40

ALTERNATİF TASARIMLAR

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Kurutma Makinesi

Ünlü beyaz eşya firması Miele dünyanın ilk güneş enerjili kurutma makinesinin lansmanını gerçekleştirdi. T 881 EcoComfort isimli bu makine evlerde bulunan solar termal ısıtma sistemi ile entegre olabilmekte ve kurutma

Araştırmalar

AMIE: Hem Güneşten Hem Arabadan “Şarj Olan Evler”

Dünyaca tanınmış mimari firması Skidmore, Owings & Merrill LLP  (SOM), 3 boyutlu yazıcı ile “bastırılmış” , üzerindeki güneş panelleri sayesinde off-grid (şebekeden bağlantısız) çalışan ve kısmen de arabadan şarj olabilen