ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ SOLAR İZOLE RAF EV

ŞEBEKEDEN BAĞIMSIZ SOLAR İZOLE RAF EV

Hollandalı tasarım firması Tjep tarafından geliştirilen bu off-grid yaşam alanının ismi: Isolée yani Türkçe’ye çevrilmiş hali ile “İzole”. Şekli bir raf görünüşünde olan Isolée, üzerindeki anten şeklinde bir yapının dallarına oturtulmuş olan fotovoltaik panellerden tüm ihtiyacını karşılamakta ve şehir şebekesinden bağımsız özgür bir yaşama imkan vermekte. Projenin tasarımcısı Frank Tjepkema ve ekibi tarafından tasarlanan Isolée Projesi’nde, postmodern tarzın yanında geleneksel öğelere de yer verilmiş. Hatta büyük annenizin mutfağının doğallığını da bulabileceğimizi belirtiyorlar.

Yüzeyde kullanılan kepenkli cephelerde kullanılan menteşe sistemleri sayesinde ev bir anda bahçeye dönüştürülebilmekte ve tüm mekan doğa ile bütünleşebilmekte. Kepenkli cephe sistemi, akıllı ev teknolojisi ile birleştirildiği için herhangi bir değişiklikte bilgisayar ve kumanda sistemi ile kontrol edilebilmekte.

Çatıda bulunan fotovoltaik sisteme entegre olan solar termal sistemi sayesinde evin ısınması da en ekolojik yollardan sağlanmaktadır. Hem evin tükettiği enerjinin düşük olması sayesinde, hem de bu sistemin güneşi takip etmesi sayesinde ev tamamen kendine yeter bir ev konseptine dönüşebilmiş.

2013-11-09_194211

2013-11-09_194201

2013-11-09_194146

2013-11-09_194222

2013-11-09_194236

2013-11-09_194249

2013-11-09_194302

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR
İNOVASYON

Daha Akıllı Bir Gelecek İçin Akıllı Tuvaletler !

Yakın gelecekte birçok alanda görmeye başlayacağımız bu akıllı tuvaletler üzerindeki güneş panellerinden gelen enerji ile atık suyu temizleyen bir elektrokimyasal reaktör içeriyor. Üzerindeki mobil sensörlerle de sistemin çalışmasını takip ediyor,

Tasarımlar

Eski Ampüle Yeni Teknoloji

Eski enkandesan ampüllerin görüntüsünü seven ama fazla tüketiminden şikayetçi olanlara iyi haber ! Alman aydınlatma ürünleri üreticisi Vosla, 1879 model karbon filament ampüllerden ilhamla ama yeni bir teknoloji kullanarak ödüllü