Schneider Electric’ten Afrika’da Güneş Enerjisi Projeleri

Schneider Electric’ten Afrika’da Güneş Enerjisi Projeleri

Schneider Electric, enerji erişim programı BipBop dâhilindeki beş güneş enerjisi projesiyle, geçtiğimiz ay Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Afrika Forumu-Sürdürülebilir Gelişim İçin 100 Yenilik Forumu’na katıldı.

JPEG AFSchneider Electric’in enerjiye erişim programı BipBop dâhilindeki 5 projesi, Fransa Dışişleri Bakanlığı ve Fransa Kalkınma Ajansı’nın (AFD) işbirliğiyle gerçekleşen Afrika Forumu-Sürdürülebilir Gelişim İçin 100 Yenilik Forumu’nda tanıtılan yenilikler arasına girme başarısı gösterdi. Sağlık, çevre, tarım ve gıda güvenliği, eğitim ve teknoloji gibi çeşitli alanlarda yenilikçi somut örneklere ve pratik çözümlere ulusal ya da yerel bir ölçüde dikkat çekmeyi hedefleyen forumda; Schneider Electric’in ‘Kamerun için Enerji ve Mikrofinans Projesi’, ‘Mısır, Abu Monkar’da Merkezi Olmayan Kırsal Bölge Elektriklendirme Projesi’, ‘Kullandığın kadar öde – Nijerya Güneş Enerjisi Projesi’, ‘Kenya, BrightBox Projesi’ ve ‘Kamerun’daki Pitti Gare Köyü için Merkezi Olmayan Kırsal Bölge Elektriklendirme Projesi’ katılımcılara tanıtıldı.

 

Schneider Electric’in 100 yenilik arasına giren projeleri şöyle:

Kamerun için Enerji ve Mikrofinans Projesi : 

Afrika Mikrofinans Katılım Grubu (PAMIGA) sponsorluğunda ve Schneider Electric ile Kamerun’da bulunan MIFED’in katkılarıyla yürütülüyor. Bu proje, kırsal ve kentsel bölgelerde güneş enerjisi çözümlerinin finanse edilmesi için düşük miktarlı kredi çözüm tekliflerinden oluşuyor. Bu tip projeler, esnaf ve küçük ölçekli işletmelerin ekonomik anlamda gelişimlerini hızlandırabiliyor.

Mısır, Abu Monkar’da Merkezi Olmayan Kırsal Bölge Elektriklendirme Projesi:

Schneider Electric’in bu projesi, Mısır’ın Yeni Vadi vilayetinde kurulmuş olan ilk güneş enerjili elektrik santralinin gelişmesine zemin hazırladı. Abu Monkar’daki güneş enerjili elektrik santrali, en yakındaki elektrik şebekesinden 75 milden daha uzakta kuruldu. Proje kapsamında, günlük 108 kilowatt/saat enerji sağlamak, tüm köylerin temel elektrik ihtiyaçları nı karşılamak için yeterli oluyor. Schneider Electric ayrıca, elektrik santralinin bakımı ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için Abu Monkar halkını bilgilendiriyor.

“Kullandığın Kadar Öde” Nijerya Güneş Enerjisi Projesi: 

TXTlite Nigeria LTD şirketi tarafından geliştirilen projenin sponsorluğunu, yerel şirketlerin finansal kapasitelerine erişmelerine yardımcı olmak adına onlara sermaye takviyesi veya borç finansmanı sağlayan Schneider Electric Enerji Erişim Fonu (SEEA) yapıyor. Txtlite’nin varlık oluşturmaya yönelik faaliyetleri; “ev jeneratörleri” ve merkezi yönetim, kontrol ve faturalandırma alt yapısından oluşuyor. Txtlite’nin Power Box’ı, kurcalanmaya ve hırsızlığa karşı dahili güvenlik çipli bir batarya ve güneş enerjisi panelleri içeriyor. Power Box, mobil cihaz satışı yapan mevcut kanallar üzerinden edinilebilen, kendi kendinize kurabileceğiniz küçük, taşınabilir bir set konumunda. Elektrik şebekesi bulunmayan bölgelere gaz yağı ile aynı fiyat üzerinden elektrik sağlıyor. Sahip olduğu ikinci varlık ile ilgili olarak Txtlite, MNO’nun (Mobil Ağ Operatörü) abone yönetimi sistemine entegre olmakta ve mobil para, USSD (Yapısal Olmayan Yardımcı Hizmet Verisi) veya Premium SMS hizmetlerine kolaylıkla entegre olabiliyor.

Kenya, BrightBox Projesi:

Schneider Electric, sahip olduğu Enerji Erişim Fonu (SEEA) kapsamında, Afrika’daki düşük gelirli evler ve küçük ölçekli işletmeler için mikro güneş enerji sistemleri tasarlayan ve üreten One Degree Solar (ODS) şirketine sponsor oldu. BrightBox, en fazla dört ampule, radyo, telefon ve hemen hemen USB ile şarj olan cihazların hepsine güç sağlayabilen bir mikro güneş enerji ev sistemi. BrightBox, düşük gelirli kesimlerin güvenilir, temiz ve uygun maliyetli aydınlatma ve enerji gereksinimiyle ilgileniyor.

Kamerun’daki Pitti Gare Köyü İçin Merkezi Olmayan Kırsal Bölge Elektriklendirme Projesi:

 Schneider Electric, Villasol’daki Pitti-Gare köyünde merkezi olmayan kırsal elektriklendirme kapsamında sahip olduğu elektrik şebekesine bağlı olmayan güneş enerjili mikro tesis çözümünü uyguladı.

Standartlaştırılmış bu çözüm; fotovoltaik panellerden, bir batarya dolum ünitesinden ve toplu yeniden şarj etme sistemi sağlayan bir batarya şarj istasyonundan oluşuyor.. Tesis, ulusal şebekeye bağlı olmaksızın yaklaşık 100 ailenin evsel, ticari ve okul, hastane, su şebekesi, şehir aydınlatmaları gibi kamusal elektrik ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu proje, 300 kişinin temiz enerji kullanımına erişmesine olanak tanıyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Hidro enerji 0 Comments

Kosta Rika Fosil Enerji Kullanmıyor

Yenilenebilir enerjiye oldukça büyük önem veren Kosta Rika tam 76 gün boyunca hiç fosil enerji kullanmadı. Latin Amerika ülkesi aynı zamanda 2016 yılındaki toplam gün sayısını da 150’ye çıkardı. Dünyada

Yeşil Binalar 0 Comments

Türkiye’nin Örnek Yeşil Binaları MIPIM’de Sergilenecek

Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektörüne Etkilerini gündeme taşıyacak olan MIPIM 2016 Fuarına, Türkiye örnek yeşil bina projeleri ile katılıyor. Projelere yeşil bina danışmanlık hizmeti sunan Altensis’in yönetici ortağı Emre Ilıcalı,

HABERLER

“Yenilenebilir Enerji Sektörü Kendi Ayakları Üstünde Durmalı”

Bakan Yıldız, ICCI 2013’ün açılış töreninde konuştu: “Yenilenebilir enerji sektörü, sübvansiyon olmaksızın kendi ayakları üstünde duracağı bir sektör olmalı.”  Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ICCI 2013–19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı