Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Hedeflerini Gerçekleştirme Yolunda

Schneider Electric, Sürdürülebilirlik Hedeflerini Gerçekleştirme Yolunda

Schneider Electric, “Gezegen ve Toplum Barometresi”, yıl sonu hedefi olan 10 üzerinden 4,5’in üzerine çıkmayı başardı. 100 endüstriyel sahanın 64’ü ise barometrenin yeni göstergesi olan «çöp sahasına sıfır atık gönderme» hedefine ulaşırken, olanakları az olan 100.000’den fazla kişi enerji yönetiminde eğitim gördü.

Kurumların sürdürülebilirlik stratejileri günümüz ekonomi dünyasının temel unsurlarından biri haline geliyor. Sürdürülebilirlik çalışmaları şirketin kurumsal kimliğine de etki ediyor.

Schneider Electric finans dışı sonuçların yer aldığı Gezegen ve Toplum barometresinin 2015’in dördüncü üç aylık dönemine göre Aralık 2015 sonunda 10 üzerinden 6,33’e ulaşan barometre puanı, yıl sonu hedefi olan 4,5’i aştı.

Schneider Electric Gezegen ve Toplum Barometresi 2015 ile 2017 arası 3 yıllık sürdürülebilir gelişme için koyduğu iddialı hedefi, yılın her çeyreğinde bildirilen 16 göstergeyle ölçüyor. Schneider Electric Sürdürülebilirlik Başkan Yardımcısı Gilles Vermot Desroches açıklanan 4. Çeyrek sonuçları ile ilgili olarak; “16 göstergenin hemen hemen tamamı büyümeye devam etti. Bu çeyrekte ‘Çöp sahasına sıfır atık gönderme’, ‘AR-GE’deki ürünlerin yüzde 100’ü Schneider ecoDesign WayTM ile tasarlanıyor’ ve ‘Bakım, iyileştirme ve kullanım ömrü sonu hizmetleri yoluyla 120.000 ton CO2 önlendi’ göstergelerinin büyümeye devam ettiğini gördük. Bu göstergeler, İklim Değişikliği ile ilgili Paris Konferansı’nın (COP21) arifesinde sürdürülebilir gelişime yönelik vaatlerimize paralel olarak yeni güçlüklere yanıt verebilme becerimizi kanıtladılar. 15 yıl içinde tüm tesislerimizi karbon nötr hale getirme yolunda ilerlediğimizi tüm paydaşlarımıza gösteriyoruz. Ayrıca Schneider Electric, CDP’nin iklim değişikliğiyle mücadelede en iyi performans sergileyen şirketleri içeren ‘İklim A listesine’ art arda beş yıldır girdi. 100 üzerinden 100 puan alan Schneider Electric ayrıca, karbon emisyonları ve enerji tüketimi hakkındaki bilgilerin kalitesi dolayısıyla CDP İfşa Endeksine de girmeyi başardı.” şeklinde konuştu.

16 göstergeden 15’i yayınlandı

Schneider Electric, 2015 yılının 4. çeyreğinde 16 göstergeden 15’ini yayınladı ve denetledi. Bu göstergelerden 13’ünde toplam barometre puanını artırdı ve yeni eklenen “Schneider cinsiyetlere eşit ödeme planı olan ülkelerde çalışanlarının yüzdesi” göstergesinde ise tatmin edici bir puan aldı.

2015 yılının 4. Çeyreğinde “Yüzde 10 enerji tasarrufu” göstergesinde alınan 4,5 puan, Schneider Electric’in harekete geçirme becerisini ve iklim değişikliğiyle ilgili Paris konferansının (COP21) arifesinde sunulan yeni sürdürülebilirlik vaatlerinin bir parçası olarak tanımlanan yıllık yüzde 3,5 hedefini aşmaya yönelik istekliliğini sergiliyor. Bu gösterge, Grup’un 2030 itibariyle tüm tesislerinde karbon nötr olma vaadi için önemli rol oynayan göstergelerden biri olarak dikkat çekiyor.

2015 yılının 4. Çeyreğinde “Çöp sahasına sıfır atık gönderme” göstergesi 10 tesiste artarken, yıl sonu itibariyle 64 tesise yükseldi. Bu gösterge, metal atığın yüzde 99’undan fazlasını ve metal dışı atığın yüzde 97’inden fazlasını geri kazanma becerisine sahip olması gereken üretim ve tedarik zinciri tesisleriyle bağlantılı. Şeffaf bir yaklaşımda, endüstriyel atık üretmeyen bu tesisler denetleme dışında bırakılır. Ancak, Gezegen ve Toplum Barometresi’nin bir sonucu olarak Grup seviyesinde endüstriyel atık geri kazanım oranı 2015 yılının sonunda %91’e ulaştı. Bu oran 2014 yılında yüzde 87 seviyesindeydi. Schneider Electric’in elde ettiği bu başarı, üretilen atığın azaltılmasının yanı sıra özellikle termoplastik ve metal atıkların daha iyi kullanılması ve geri dönüşümüyle açıklanıyor

“Bakım, iyileştirme ve kullanım ömrü sonu hizmetleri yoluyla 120.000 ton CO2 önlendi” göstergesi ise Schneider Electirik’in Gezegen ve Toplum Barometresi kapsamında belirlediği hedeflere doğru başarı ile ilerlediğini doğruluyor. Bu sonuçla, 2015 yılının sonunda Schneider Electric 2017 yılı sonuna kadar elde etmek üzere koyduğu hedefinin üçte birinden fazlasına ulaşmış oldu. Bu durumun en önemli nedeni ise, şirketin artık 4 kıtada 17 ülkede bulunan hizmetlerinin coğrafi kapsamı ve yenileme faaliyetlerinin güçlü bir şekilde büyümesi.

Etik ve Sorumluluk şirket içi değerlendirmesi göstergesi ise 3. Çeyrekte alınan yüzde 72’ye karşılık yüzde 88 puanla büyümeye devam ederken, “CO2 etkilerinin ölçümü ile birlikte yeni büyük müşteri projelerinin yüzdesi” 2016 yılının 4. Çeyreğinde ölçülecek ve denetlenecek.

Yüzde 85 hedefine kıyasla çalışanların yüzde 85,6’sı 2015 yılında en az bir gün bireysel eğitim alırken, şirket ortalaması ise kişi başına 28 saat oldu. Bu sonuç, Schneider Electric’in çalışanlarına farklı gruplardan kişilere göre uyarlanmış çeşitli formatlar aracılığıyla becerilerini geliştirme fırsatı verme girişimlerini yansıtıyor. Schneider Electric iki yıldır Ekim ayında “öğrenme haftası” düzenliyor. Bu haftada yöneticiler ve uzmanlar bilgilerini paylaşırken, çalışanlar rahat ve samimi bir atmosferde öğrenme ve birlikte çalışma fırsatı yakalıyorlar.

Enerji yönetiminde eğitim gören sosyal haklardan yoksun insan sayısı ise 100 bin ‘i aşarak yükselmeye devam ediyor. Bu rakam Schneider Electric’in sosyal ve ekonomik gelişimi hızlandırmaya yönelik eğitime bağlılığını sergilerken, belirlenen yerel ihtiyaçlara paralel olarak Sahraaltı Afrika’da 35 ülkeye ulaşma hedefiyle birlikte 2016 yılında projelerinin hızlanmasını ve sayısının artmasını bekleniyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Solar Depolama Pazarı Hızla Büyüyor, Teşvikleri Artıyor

Her geçen gün artan depolama ihtiyacı ile birlikte ülkeler bu konudaki teşviklerini hızlandırmaya başladı. Almanya’dan gelen son haber solar depolama sistemlerine 50 Milyon Dolar’lık devlet desteği geleceği yönünde. Hazırlanan destek

Finansman 0 Comments

“Yenilenebilir Enerjiye Finansman Desteği Sağlamaya Devam Edeceğiz”

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Ertürk: “Yenilenebilir enerji projelerine finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz.” Yenilenebilir enerji projeleri konusundaki en önemli konulardan biri olan hiç şüphesiz finansman kaynağı. Bu konuda bankalar geçen

HABERLER

“Konya’ya Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kuracağız”

Bakan Yıldız açıkladı: “Konya’ya dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali kuracağız.” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ICCI 2014–20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply