“Şartname İle Ülkemizin Her Bireyini Enerji Üretici Olarak Görebiliriz”

“Şartname İle Ülkemizin Her Bireyini Enerji Üretici Olarak Görebiliriz”

Artık ülkemizin her bireyini artık bir “enerji üretici” olarak görebiliriz. Enerjinin başka hiçbir alanında bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla, gelecek güneş enerjisinin olacaktır.

GÜNDER ve Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk’e dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 50 kW’a kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi’nin güneş enerjisi sektörüne yönelik etkilerini sorduk.

50 kWa kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi’nin içeriğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle bu mevzuatın çıkmasında ve hazırlanmasında büyük çabası olan TEDAŞ yetkililerine de teşekkür ederiz. Ülkemizde yeni gelişmekte olan solar enerji sektöründe bu şartnamenin oluşması küçük yatırımcıların uzun süren izin sürecinin kısalması ve proje maliyetlerinin düşmesi anlamındadır. Şartnameyi incelediğimizde, standart bir tip şartname olup, AG üzerinden bağlanacak sistemler için tasarım uygunluk belgesine enerji yönetmenliklere uygun proje yapılarak yapı denetim şartı ile başvurulacak ve bundan doğacak her türlü sorumluluk proje müellifine ait olacaktır.

Bu Şartnamenin güneş enerjisi sektörüne katkıları neler olacaktır?

“LÜY Kapsamında 50 kWa kadar “Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi”nin yürürlüğe girmesiyle, güneş enerjisine dayalı küçük güçteki santrallerin de yaygınlaşacağı “güneş enerjisinde” 50 KWe kadar yatırımlarda’’ büyük kolaylık getireceği inancıyla sektörün önü açılacaktır. 7-8 ay süren ön izin ve projelendirme süreçlerinin kısalmasıyla, Avrupa’da gördüğümüz bireysel ve çatı uygulamalarının benzerlerini, KOBİ işletmelerinde, petrol ofislerinde, yazlık sitelerde ve kurulmasında sıkıntılar yaşayan tarımsal sulamadaki GES’i kısa bir zaman içinde ülkemizde görmeye başlayacağız.

Öz tüketim modelinin yaygınlaşmasına ne yönde katkıda bulunacaktır?

Ülkemizde küçük işletmeler ve bireysel yatırımlarda güneş enerjisinin kullanımı hızla artarak ekonomimize ciddi katkıları olacaktır. Enerji alt yapımımızın bazı noktalarda eksik olmasından dolayı, GES kurulumuna müsaade verilmemesi sıkıntıların asgariye inmesine neden olacaktır. Evler ve sitelerin dışında küçük işletmeler ve tarımsal sulamalardaki uygulamaların önümüzdeki dönemde yaygınlaşarak lisansız üretimdeki öz tüketim mantığına uygun GES kurulumlarının oluşmasıyla sektörümüz ivme kazanacaktır. Diğer önemli katkısı ise, ülke çapında enerji sektöründe yan sanayide çalışan kesime istihdam desteği olacaktır.

Solar sektöründe yeni bir dönüm noktası kabul ettiğimiz bu şartname, ülkemizin enerji politikasının bir nevi yeniden oluşması anlamındadır. Artık ülkemizin her bireyini artık bir “enerji üretici” olarak görebiliriz. Enerjinin başka hiçbir alanında bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla, gelecek güneş enerjisinin olacaktır. Bu kurulumların başlamasıyla ekonomimize ciddi katkıları olacak ve her geçen gün enerji bağımlılığımızın azaldığına şahit olacağız.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Moğolistan’da Kömürden Rüzgara Geçiş Devrimi

Yeraltı enerji kaynaklarından yoksun olan Moğolistan, elekrik enerjisi elde etmede rüzgar gücünden faydalanmak istiyor. Enerji ihtiyacının yüzde 80’ini kömürden karşılayan Moğolistan, dev santrallerinin hava ve çevreye yaydığı dumanla havası dünyanın en

HABERLER

Ayı Savardan Sonra Güneş Enerjili Domuz Savar

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu öğrencileri, köylülerin adeta korkulu rüyası haline gelen domuzlara karşı, güneş enerjisiyle ”domuz savar” yaptı. Ekili arazilere zarar veren ve bu nedenle köylülere büyük korku veren

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Almanya’dan Güneş Enerjisi Üretimi

Almanya’da yeni bir füzyon ateşlendi. Bu füzyon Güneş’i, dolayısıyla güneş enerjisini Dünya’ya getirecek gibi. Yenilenebilir enerji alanında buluşların sonu yok. Bu açıdan devrim niteliğinde bir haber Almanya’dan geldi. www.maarifgazete.com’un haberine