“Şartname İle Ülkemizin Her Bireyini Enerji Üretici Olarak Görebiliriz”

“Şartname İle Ülkemizin Her Bireyini Enerji Üretici Olarak Görebiliriz”

Artık ülkemizin her bireyini artık bir “enerji üretici” olarak görebiliriz. Enerjinin başka hiçbir alanında bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla, gelecek güneş enerjisinin olacaktır.

GÜNDER ve Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk’e dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 50 kW’a kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi’nin güneş enerjisi sektörüne yönelik etkilerini sorduk.

50 kWa kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi’nin içeriğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle bu mevzuatın çıkmasında ve hazırlanmasında büyük çabası olan TEDAŞ yetkililerine de teşekkür ederiz. Ülkemizde yeni gelişmekte olan solar enerji sektöründe bu şartnamenin oluşması küçük yatırımcıların uzun süren izin sürecinin kısalması ve proje maliyetlerinin düşmesi anlamındadır. Şartnameyi incelediğimizde, standart bir tip şartname olup, AG üzerinden bağlanacak sistemler için tasarım uygunluk belgesine enerji yönetmenliklere uygun proje yapılarak yapı denetim şartı ile başvurulacak ve bundan doğacak her türlü sorumluluk proje müellifine ait olacaktır.

Bu Şartnamenin güneş enerjisi sektörüne katkıları neler olacaktır?

“LÜY Kapsamında 50 kWa kadar “Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi”nin yürürlüğe girmesiyle, güneş enerjisine dayalı küçük güçteki santrallerin de yaygınlaşacağı “güneş enerjisinde” 50 KWe kadar yatırımlarda’’ büyük kolaylık getireceği inancıyla sektörün önü açılacaktır. 7-8 ay süren ön izin ve projelendirme süreçlerinin kısalmasıyla, Avrupa’da gördüğümüz bireysel ve çatı uygulamalarının benzerlerini, KOBİ işletmelerinde, petrol ofislerinde, yazlık sitelerde ve kurulmasında sıkıntılar yaşayan tarımsal sulamadaki GES’i kısa bir zaman içinde ülkemizde görmeye başlayacağız.

Öz tüketim modelinin yaygınlaşmasına ne yönde katkıda bulunacaktır?

Ülkemizde küçük işletmeler ve bireysel yatırımlarda güneş enerjisinin kullanımı hızla artarak ekonomimize ciddi katkıları olacaktır. Enerji alt yapımımızın bazı noktalarda eksik olmasından dolayı, GES kurulumuna müsaade verilmemesi sıkıntıların asgariye inmesine neden olacaktır. Evler ve sitelerin dışında küçük işletmeler ve tarımsal sulamalardaki uygulamaların önümüzdeki dönemde yaygınlaşarak lisansız üretimdeki öz tüketim mantığına uygun GES kurulumlarının oluşmasıyla sektörümüz ivme kazanacaktır. Diğer önemli katkısı ise, ülke çapında enerji sektöründe yan sanayide çalışan kesime istihdam desteği olacaktır.

Solar sektöründe yeni bir dönüm noktası kabul ettiğimiz bu şartname, ülkemizin enerji politikasının bir nevi yeniden oluşması anlamındadır. Artık ülkemizin her bireyini artık bir “enerji üretici” olarak görebiliriz. Enerjinin başka hiçbir alanında bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla, gelecek güneş enerjisinin olacaktır. Bu kurulumların başlamasıyla ekonomimize ciddi katkıları olacak ve her geçen gün enerji bağımlılığımızın azaldığına şahit olacağız.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Afyon Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Santrali

Afyonkarahisar Belediyesi, yeni bir çevreci projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde 500 kWp Güneş Enerji Santrali’nin açılışı, 20 Kasım Cuma günü saat 14.00’de yapılacak. İçme Suyu

HABERLER

Dinar RES’te Siemens’le Büyük Hareketlenme

Güriş, Dinar Rüzgâr Enerji Santrali’ne (RES) 36,8 MW’lık 16 yeni türbin daha ekleme kararı alarak Dinar RES’deki toplam gücünü 115 MW’a çıkartıyor. Güriş Grubu iştiraki Olgu Enerji Yatırım Üretim ve

Enerji Verimliliği

TeknoSA, 5 Yılda 60 Ton Elektronik Atık Topladı

TeknoSA, 2010 yılından bu yana Türkiye’nin dört bir yanındaki mağazalarında 60 tona yakın elektronik atık ve 6 tonu aşan pil topladı. Atık yönetimi 21. yüzyılda yerel yönetimlerinin en büyük sorumluluk