“Şartname İle Ülkemizin Her Bireyini Enerji Üretici Olarak Görebiliriz”

“Şartname İle Ülkemizin Her Bireyini Enerji Üretici Olarak Görebiliriz”

Artık ülkemizin her bireyini artık bir “enerji üretici” olarak görebiliriz. Enerjinin başka hiçbir alanında bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla, gelecek güneş enerjisinin olacaktır.

GÜNDER ve Solarturk Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk’e dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 50 kW’a kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi’nin güneş enerjisi sektörüne yönelik etkilerini sorduk.

50 kWa kadar Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi’nin içeriğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle bu mevzuatın çıkmasında ve hazırlanmasında büyük çabası olan TEDAŞ yetkililerine de teşekkür ederiz. Ülkemizde yeni gelişmekte olan solar enerji sektöründe bu şartnamenin oluşması küçük yatırımcıların uzun süren izin sürecinin kısalması ve proje maliyetlerinin düşmesi anlamındadır. Şartnameyi incelediğimizde, standart bir tip şartname olup, AG üzerinden bağlanacak sistemler için tasarım uygunluk belgesine enerji yönetmenliklere uygun proje yapılarak yapı denetim şartı ile başvurulacak ve bundan doğacak her türlü sorumluluk proje müellifine ait olacaktır.

Bu Şartnamenin güneş enerjisi sektörüne katkıları neler olacaktır?

“LÜY Kapsamında 50 kWa kadar “Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesislerinin Tip Şartnamesi”nin yürürlüğe girmesiyle, güneş enerjisine dayalı küçük güçteki santrallerin de yaygınlaşacağı “güneş enerjisinde” 50 KWe kadar yatırımlarda’’ büyük kolaylık getireceği inancıyla sektörün önü açılacaktır. 7-8 ay süren ön izin ve projelendirme süreçlerinin kısalmasıyla, Avrupa’da gördüğümüz bireysel ve çatı uygulamalarının benzerlerini, KOBİ işletmelerinde, petrol ofislerinde, yazlık sitelerde ve kurulmasında sıkıntılar yaşayan tarımsal sulamadaki GES’i kısa bir zaman içinde ülkemizde görmeye başlayacağız.

Öz tüketim modelinin yaygınlaşmasına ne yönde katkıda bulunacaktır?

Ülkemizde küçük işletmeler ve bireysel yatırımlarda güneş enerjisinin kullanımı hızla artarak ekonomimize ciddi katkıları olacaktır. Enerji alt yapımımızın bazı noktalarda eksik olmasından dolayı, GES kurulumuna müsaade verilmemesi sıkıntıların asgariye inmesine neden olacaktır. Evler ve sitelerin dışında küçük işletmeler ve tarımsal sulamalardaki uygulamaların önümüzdeki dönemde yaygınlaşarak lisansız üretimdeki öz tüketim mantığına uygun GES kurulumlarının oluşmasıyla sektörümüz ivme kazanacaktır. Diğer önemli katkısı ise, ülke çapında enerji sektöründe yan sanayide çalışan kesime istihdam desteği olacaktır.

Solar sektöründe yeni bir dönüm noktası kabul ettiğimiz bu şartname, ülkemizin enerji politikasının bir nevi yeniden oluşması anlamındadır. Artık ülkemizin her bireyini artık bir “enerji üretici” olarak görebiliriz. Enerjinin başka hiçbir alanında bu durum geçerli değildir. Dolayısıyla, gelecek güneş enerjisinin olacaktır. Bu kurulumların başlamasıyla ekonomimize ciddi katkıları olacak ve her geçen gün enerji bağımlılığımızın azaldığına şahit olacağız.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Yeşil Binalar 0 Comments

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” Yarışması Sonuçlandı

“Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasında ödül alan geleceğin genç yaratıcıları 5 Nisan’da düzenlenen törende açıklandı. Enerji sektöründe gençlerin rolü ve önemi her koşulda gündeme getiriliyor. Bu açıdan gençlere yönelik yapılan organizasyonlar

HABERLER

Denizli’de Elektriğin Yarısı Biyogazdan Sağlanıyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji ihtiyacının yarısını atıksu arıtma tesisine kurduğu korjenerasyon sisteminden karşıladı. Atık suyun arıtılmasından biyogazdan elektrik üreterek yıllık 720 bin liralık enerji tasarrufu sağlanıyor. Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji

ENERJİ YÖNETİMİ

Mayıs’ta 3.7 GW`lik Lisanssız Kapasite Tahsisi

[space height=”HEIGHT”] Mayıs ayı lisanssız güneş ve rüzgar enerjisi yatırımları için toplam 3711,7 magawatt’lık kapasite tahsisi yapıldı. enerjigunlugu.net’in harbine göre, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ( TEİAŞ)`ın açıkladığı Mayıs-2015 lisanssız RES-GES