San Francisco Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Hedefine Doğru İlerliyor

San Francisco Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Hedefine Doğru İlerliyor

San Francisco’da inşa edilecek yeni binalara güneş enerjisi panelinin kurulması zorunluluğu getirildi. Yeni yasa 2017 yılı ile birlikte yürürlüğe girecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyada daha çok tercih edildiği görülüyor. Bunun en büyük nedeni olarak, artık tükeneceğine kesin gözüyle bakılan fosil yakıtlara alternatif aranma ihtiyacı gösterilebilir.

Durum böyle olunca, alternatif enerji kaynakları da gündemdeki yerini daha da sağlamlaştırmaya başlıyor. Yalnızca uluslararası dev şirketlerin değil ülkelerin de yenilenebilir enerji politika ve stratejilerinin geliştirildiği göze çarpıyor. Devasa enerji yatırımları arasında yenilenebilir enerji yatırımlarını da görmek mümkün oluyor artık.

Ama yenilenebilir enerji yatırımlarının daha da yaygınlaşması ve enerji üretimi içerisindeki payının daha da artması için kamu ve özel sektörün çalışmaları yeterli değil. Son kullanıcıların da yenilenebilir enerjiye rahatlıkla ulaşabilmesi ve üreterek tüketebilmesi çok önemli.

Öztüketim denilen bu modelin dünyada giderek arttığı gözlemleniyor. Özellikle güneş ve rüzgar enerjisinde öztüketim modeli genişletildikçe, yenilenebilir enerjiye ulaşmak daha da kolaylaşıyor.

Bu konuda yerel yönetimlerin ve hükümetlerin de rolü ve sorumluluğu da oldukça fazla. Uzun vadede ülkede, eyalette veya kentlerde yenilenebilir enerjiye geçiş yönünde hedefler koyan yönetimlere daha fazla rastlıyoruz. Yönetimlerin de devreye girmesiyle, yenilenebilir enerjinin daha etkin olarak kullanılması olanaklı olabiliyor.

Bu yönetimlere bir örnek olarak da San Francisco’nun bağlı olduğu Kaliforniya eyaleti gösterilebilir. Eyaletin 2020 yılı için 100 yenilenebilir enerji kullanma hedefi var. İşte bu doğrultuda San Francisco’da inşa edilecek yeni binalara güneş enerjisi panelinin kurulması zorunluluğu getirildi. Yeni yasa 2017 yılı ile birlikte yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren inşa edilen binaların enerji ihtiyacının minimum yüzde 15’ini de güneş enerjisinden karşılanması istenecek. Yani diğer bir deyişle panel yoksa bina da yok!

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye Isı Yalıtım Kalınlığında Avrupa Birliği’nin Gerisinde

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, “Avrupa’da binalarda enerji verimliliği hedeflerini tutturabilmek için yaklaşık ortalama 10-15 cm kalınlığında levhalar ile ısı yalıtımı yapılması zorunda iken, Türkiye’de ortalama 4-5

HABERLER

“Enerji Tasarrufunun En Ciddi Yolu LED”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, LED aydınlatmanın klasik aydınlatmaya göre yüzde 80, tasarruflu florasan lambalara göre de yüzde 50 tasarruf sağladığını söyledi. İstanbul Light Fuarı kapsamında düzenlenen

HABERLER

TSKB Avrupa’da ‘Yılın Sürdürülebilir Bankası’ Olmaya Aday

Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankası TSKB, dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Financial Times ve IFC tarafından verilen Sürdürülebilir Finans Ödülleri’nde tüm Avrupa’da “Yılın Sürdürülebilir Bankası” ödülü için finale kalan tek

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply