Samsung’dan Macaristan’da Batarya Fabrikası Hazırlığı

Samsung’dan Macaristan’da Batarya Fabrikası Hazırlığı

Elektrikli araçlara tedarik yapılacak fabrikaya yaklaşık 357 milyon dolar yatırım yapılacak.

Elektrikli araç pazarı geliştikçe ve yaygınlaştıkça, elektrikli araç teknolojisi de bu gelişmeye paralel olarak büyüme gösteriyor. Elektrikli araç teknolojisine yönelik olarak birçok otomotiv üreticisi kuruluş çalışma başlatmış durumda.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’da elektrikli araç pazarına yönelme kararı almıştı. Kuruluş bu doğrultuda, batarya teknolojisine yönelik olarak da önemli adımlar atıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Çin menşeili elektrikli araba üreticisi BYD’yi 450 milyon dolara satın aldı. (Haber için tıklayın)

Elektrikli araçlar, Avrupa pazarında büyümenin sinyallerini veriyor; bu yüzden Güney Kore merkezli Samsung SDI, EV’lerin (elektrikli araç) artan popülaritesinden yararlanmak için yeni bir batarya fabrikası açmayı planlıyor. Samsung, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin yakınlarında açacağı fabrikada üretime 2018’in ikinci yarısında başlamayı istiyor.

Fabrikanın kurulumunu ve çalışmaya başlamasını istenilen zamana yetiştirmek için 400 milyar won (yaklaşık 1 milyar TL) yatırım yapmayı planladığını açıklayan Samsung, bu tesiste yıllık 50,000 tamamen elektrikli araca batarya sağlayabilecek bir üretim kapasitesi hedefliyor. Samsung Electronics’e bağlı Samsung SDI hâlihazırda BMW i3 için Güney Kore’de batarya üretimi yapıyor ve bu firma geçtiğimiz yıl Çin’de de bir batarya üretim merkezinin resmi açılışını yaptı.

Samsung SDI’dan bir temsilciye göre Budapeşte civarında kurulacak yeni fabrika ile, Avrupalı otomobil üreticileri genellikle Macaristan civarında bulunduğu için, lojistik masraflarından tasarruf edilecek ve müşterilerden gelen talebe çabuk bir biçimde yanıt verilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yeni Nesil Toplu Taşımacılık Araçlarının Geleceği Elektrikli Sistemlerde”

Bozankaya Grup Genel Müdürü Aytunç Günay: “Yeni nesil toplu taşımacılık araçlarının geleceğini elektrikli sistemlerde görüyoruz. Bu nedenle Bozankaya’nın tasarımı ve üretimi olan E-Bus için uzun zamandır çalışıyoruz.” Elektrikli araçlar toplu

HABERLER

Google Enerji Elektrik Satışına Hazırlanıyor

İnternet arama motoru olarak iş dünyasına girdikten sonra teknoloji alanında yaptığı atılımlarla dünyanın sayılı şirketleri arasına giren Google, enerji satışına el attı. Google, 2009 yılında kurduğu ‘Google Energy’ şirketi aracılığıyla

HABERLER

Sürdürülebilir Ulaşımın Başkenti Seçildi

2005 yılından bu yana Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı (Transportation Research Board) tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri” 2014 senesi kazananı Buenos Aires-Arjantin oldu. Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri, sene içinde gerçekleştirdikleri yenilikçi ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply