Samsung’dan Macaristan’da Batarya Fabrikası Hazırlığı

Samsung’dan Macaristan’da Batarya Fabrikası Hazırlığı

Elektrikli araçlara tedarik yapılacak fabrikaya yaklaşık 357 milyon dolar yatırım yapılacak.

Elektrikli araç pazarı geliştikçe ve yaygınlaştıkça, elektrikli araç teknolojisi de bu gelişmeye paralel olarak büyüme gösteriyor. Elektrikli araç teknolojisine yönelik olarak birçok otomotiv üreticisi kuruluş çalışma başlatmış durumda.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’da elektrikli araç pazarına yönelme kararı almıştı. Kuruluş bu doğrultuda, batarya teknolojisine yönelik olarak da önemli adımlar atıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Çin menşeili elektrikli araba üreticisi BYD’yi 450 milyon dolara satın aldı. (Haber için tıklayın)

Elektrikli araçlar, Avrupa pazarında büyümenin sinyallerini veriyor; bu yüzden Güney Kore merkezli Samsung SDI, EV’lerin (elektrikli araç) artan popülaritesinden yararlanmak için yeni bir batarya fabrikası açmayı planlıyor. Samsung, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin yakınlarında açacağı fabrikada üretime 2018’in ikinci yarısında başlamayı istiyor.

Fabrikanın kurulumunu ve çalışmaya başlamasını istenilen zamana yetiştirmek için 400 milyar won (yaklaşık 1 milyar TL) yatırım yapmayı planladığını açıklayan Samsung, bu tesiste yıllık 50,000 tamamen elektrikli araca batarya sağlayabilecek bir üretim kapasitesi hedefliyor. Samsung Electronics’e bağlı Samsung SDI hâlihazırda BMW i3 için Güney Kore’de batarya üretimi yapıyor ve bu firma geçtiğimiz yıl Çin’de de bir batarya üretim merkezinin resmi açılışını yaptı.

Samsung SDI’dan bir temsilciye göre Budapeşte civarında kurulacak yeni fabrika ile, Avrupalı otomobil üreticileri genellikle Macaristan civarında bulunduğu için, lojistik masraflarından tasarruf edilecek ve müşterilerden gelen talebe çabuk bir biçimde yanıt verilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Dünyanın En Yeşil Şehirleri

Siemens Yeşil Şehir İndeksi’nde ulaşıma, çöp ve su yönetimine, karbondioksit salımına ve yerel yönetimin bu gibi faaliyetlerle ne kadar ilgilendiğine bakılarak dünyanın en yeşil şehirleri derecelendirildi. gaiadergi.com’un haberine göre, bir

HABERLER 0 Comments

MTA 19 Ruhsatlı Jeotermal Alanının İhalesini Yapacak

ANKARA – Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, 19 ruhsatlı jeotermal alanın ihalesini yapacak. İhale edilecek alanlar için belirlenen geçici teminat tutarları ise 15 bin dolar ile 40 bin

Finansman

IFC’den Finans Leasing’e KOBİ’ler İçin Enerji Verimliliği Kredisi

IFC,  Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında finansman sağlıyor. Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC, Türkiye’nin önde gelen leasing şirketlerinden Finans Leasing’e enerji verimliliği için 60 milyon dolar tutarında

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply