Samsung’dan Macaristan’da Batarya Fabrikası Hazırlığı

Samsung’dan Macaristan’da Batarya Fabrikası Hazırlığı

Elektrikli araçlara tedarik yapılacak fabrikaya yaklaşık 357 milyon dolar yatırım yapılacak.

Elektrikli araç pazarı geliştikçe ve yaygınlaştıkça, elektrikli araç teknolojisi de bu gelişmeye paralel olarak büyüme gösteriyor. Elektrikli araç teknolojisine yönelik olarak birçok otomotiv üreticisi kuruluş çalışma başlatmış durumda.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’da elektrikli araç pazarına yönelme kararı almıştı. Kuruluş bu doğrultuda, batarya teknolojisine yönelik olarak da önemli adımlar atıyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Çin menşeili elektrikli araba üreticisi BYD’yi 450 milyon dolara satın aldı. (Haber için tıklayın)

Elektrikli araçlar, Avrupa pazarında büyümenin sinyallerini veriyor; bu yüzden Güney Kore merkezli Samsung SDI, EV’lerin (elektrikli araç) artan popülaritesinden yararlanmak için yeni bir batarya fabrikası açmayı planlıyor. Samsung, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin yakınlarında açacağı fabrikada üretime 2018’in ikinci yarısında başlamayı istiyor.

Fabrikanın kurulumunu ve çalışmaya başlamasını istenilen zamana yetiştirmek için 400 milyar won (yaklaşık 1 milyar TL) yatırım yapmayı planladığını açıklayan Samsung, bu tesiste yıllık 50,000 tamamen elektrikli araca batarya sağlayabilecek bir üretim kapasitesi hedefliyor. Samsung Electronics’e bağlı Samsung SDI hâlihazırda BMW i3 için Güney Kore’de batarya üretimi yapıyor ve bu firma geçtiğimiz yıl Çin’de de bir batarya üretim merkezinin resmi açılışını yaptı.

Samsung SDI’dan bir temsilciye göre Budapeşte civarında kurulacak yeni fabrika ile, Avrupalı otomobil üreticileri genellikle Macaristan civarında bulunduğu için, lojistik masraflarından tasarruf edilecek ve müşterilerden gelen talebe çabuk bir biçimde yanıt verilebilecek.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Nükleere Garanti, Rüzgarın Önünü Keser mi?

2. nükleer santral için Japonya ile imzaların atılmasıyla, alım garantisi tartışmalarını gündeme geldi. Nükleer santralda üretilecek elektrik için hem alım, hem fiyat garantisi verilmesi eleştiriliyor. Rüzgar enerjisi yatırımcıları rüzgara 7.5 dolar,

HABERLER 0 Comments

“Rüzgar Günleri’16″ Etkinliği 28-29 Mart Tarihlerinde Yapılacak

Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Kulübü, “Rüzgar Günleri’16″ etkinliği ile sektörün önde gelen isimleri, güçlü isimlerden oluşan akademisyenler ve öğrencileri bir araya getiriyor. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rüzgâr Enerjisi Kulübü

HABERLER

Meclis’te Güneş Enerjisi Hazırlıkları Başladı

Küresel ısınma tartışmaları ile bütün dünyada oluşan çevre bilinci TBMM’yi de etkiledi. TBMM kampüsü içinde yeni inşa edilen tüm binalarda güneş enerjisinden yararlanılacak. Güneş enerjisinden yararlanmanın yanı sıra, ısınma ve diğer hizmetlerde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply