Sadece Basit Bir Türkiye Almanya Karşılaştırması

Sadece Basit Bir Türkiye Almanya Karşılaştırması

Gediz Üniversitesi Enerji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı, TÜBİTAK projesi kapsamında enerji raporu hazırladı: Almanya, elektrik üretim kapasitemizden daha fazlasını rüzgar ve güneşten elde ediyor, ihtiyacının yüzde 25.8’ini bu çevreci kaynaklardan sağlıyor. Daha avantajlı konumda olmamıza ve enerji sıkıntısı çekmemize rağmen bizde ise bu oran yüzde 5.

germany_solar_panelsAğır kış şartları nedeniyle doğalgaz tüketimindeki artışa bağlı elektrik kesintilerinin yaşanması, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini bir kez daha ortaya koydu. Gediz Üniversitesi, bu yönde bir süredir yoğun çalışmalar yürütüyor. Hem çevreci hem de ucuz olan bu kaynakların kullanımının artması için Gediz Üniversitesi’nde araştırmalar yapan isimlerden biri de enerji uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı… Almanya’da enerji üzerine 12 yıl çalıştıktan sonra bilimsel faaliyetlerini İzmir’de sürdüren Yrd. Doç. Dr. Çalı, TÜBİTAK’ın desteklediği projede Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliğini artıran teknolojilerin Türk enerji piyasası ile şebekesi üzerindeki rolünü uluslararası örneklerle karşılaştırmalı olarak ele alıyor. Yrd. Doç. Dr. Çalı, 2 yıl sürecek projedeki incelemelerinin ilk sonuçlarını bir raporda topladı, enerjide dışa bağımlılıktan kaynaklanan risklerin azaltılması için yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde faydalanmamız gerektiğini ortaya koydu.

Potansiyel Çok Yüksek

Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi akademisyeninin tespitlerine göre Türkiye’nin toplam elektrik üretim gücü 62.7 gigawatt. Bunun yüzde 45’i doğalgazdan karşılanıyor, bu oran yüzde 20 olan AB ortalamasının 2 katından da fazla. Ülkemizdeki elektrik üretiminde rüzgar ve güneşin payı sadece yüzde 5… Almanya ise bize göre daha dezavantajlı konumda bulunmasına rağmen, Türkiye’nin toplam kurulu güç kapasitesinin de üzerinde 68 gigawatt elektriği rüzgar ve güneşten elde ediyor. Topraklarının güneyini güneş tarlaları, kuzeyini ise rüzgar türbinleriyle dolduran, bu yöndeki yatırımlarını aralıksız sürdüren bu ülke, elektrik ihtiyacının yüzde 25.8’ini çevreci kaynaklardan sağlıyor.

Yrd. Doç. Dr. Ümit Çalı, yıllık güneşlenme süresinin Almanya’da ortalamada bin 600 saat, Türkiye’de ise 2 bin 700 saat olduğuna, coğrafik olarak avantajımıza dikkat çekiyor; çevreci kaynakların daha aktif kullanılması halinde şu an yüzde 5 seviyesinde olan elektrik ihtiyacını karşılama oranının çok daha yukarılara çıkabileceğini vurguluyor. Yrd. Doç. Dr. Çalı, yenilenebilir enerji sektörünün gelişememesinde 2 temel engelin olduğuna da işaret ediyor, bunları “Mevcut yüksek potansiyelin, şebeke kısıtları gibi teknik altyapı handikapları nedeniyle kullanılamaması ve bu alandaki teknolojiyi halen büyük oranda yurtdışından alıyor olmamız” şeklinde açıklıyor. Gediz Üniversitesi Enerji Uzmanı önerilerini de şöyle sıralıyor:

Cari Açığın Nedeni

“Lisanssız elektrik üretimi ile birden çok gerçek veya tüzel kişiliğin ortak olarak kurabilecekleri enerji kooperatiflerine yönelik yasal düzenlemeler yapılmalı. Bu sayede elektrik tüketicileri bir anlamda enerji üreticilerine dönüşerek lokal olarak ihtiyaç duydukları elektriği kendileri üretebilecek, fazlasını da şebeke üzerinden piyasaya arz edebilecek. Bu sistemin yaygınlaşmasıyla enerji dağıtım ve iletim hatlarındaki yüklenme, bilişim ve haberleşmeleri de dahil gerekli altyapı yatırımları ile alt seviyelere inecek. 12 yıllık kümülatif cari açığın 55.9 milyar dolara ulaştığı ve bu rakamın yüzde 70’inin yurtdışından enerji ürünleri alımıyla gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa, enerjide dışa bağımlığımızı düşürdüğümüz her adım bize daha sürdürülebilir bir kalkınma imkanı sağlayacak.”

Kaynak: Star Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Sanayide Yüzde 40’a Ulaşan Enerji Verimliliği Potansiyeli Var”

MBA Vat Enerji Hizmetleri Yetkilisi Altuğ Karataş: “Türkiye’de sanayi tesislerinde yüzde 5 ile 40 arasında enerji verimliliği potansiyeli var. Tesislerde hiç yatırımsız ya da çok az yatırımla yüzde 10’luk enerji

HABERLER

Tanzanya’nın Yeni Enerji Kaynağı: Futbol Topu

ABD Başkanı Barack Obama’nın üç ülkeden oluşan Afrika turu, zengin doğal kaynaklar ülkesi Tanzanya’da dün sona erdi. ABD Devlet Başkanı Barack Obama, bir haftalık Afrika gezisinin son durağı olan Tanzanya’da

ENERJİ YÖNETİMİ

İspanya’da Güneş Vergisi Dönemi

İspanyol hükümeti, kendi enerjisini güneşten elde eden tüketicilere vergi getirdi. Dünyada güneş enerjisi uygulamalarına karşı hükümetler çeşitli düzenlemeler geliştiriyor. İspanyol hükümeti, kendi enerjisini güneşten elde eden tüketicilere vergi getirdi. İki