Sabun Köpüğünü “Patlatmayacak” Bir Güneş Teknolojisi

Sabun Köpüğünü “Patlatmayacak” Bir Güneş Teknolojisi

Bilimadamları bir sabun balonu üzerinde, balonu patlatmadan durabilecek kadar ince ve hafif bir güneş hücresi üretti. Bu olağanüstü çalışma, dünyanın en önemli enerji teknoloji merkezlerinden MIT (Massachusets Instititue of Technologie) yapıldı. İşin daha da ilginç kısmı, bu hücrenin verimliliği de piyasadaki pek çok hücreden çok daha yüksek.

Vladimir Bulovic önderliğindeki MIT ekibi, hücreyi tamamen yeni bir yöntem ile üretmişler ve bunu yaparken de 3 aşamayı birleştirmişler ve tüm bu süreci bir vakum içinde gerçekleştirmişler: Bitmiş hücre sadece 2 mikrometre inceliğinde, yani bir saç telinin yaklaşık 15’te biri ! Ekip iddiasını kanıtlamak için de hücreyi bir sabun balonunun üzerine patlatmadan yerleştirmeyi başarmış.

Bulovic bu ultra-ince teknolojinin hücre, onu tutan alt katman ve çevresel etkenlerden koruyucu kaplamanın tek bir işlemle üretilmesi yoluyla geliştirildiğini açıkladı. Kullanılan alt katman MIT bünyesinde üretiliyor ve vakumdan kesinlikle temizlenmiyor ya da ayrılmıyor, böylece hücrenin performansını olumsuz etkileyebilecek hiç bir dış etkene maruz kalmıyor. “Buradaki asıl yenilik cihaz gelişirken alt katmanın da aynı zamanda gelişmesi” diyen Bulovic, bu kadar hafif, ince ve verimli bir hücrenin kullanım alanının neredeyse sınırsız olduğuna inandıklarını söylüyor. Şu anda MIT’de başarılı bir çalışma olmaktan öteye gitmeyen bu ürün, asıl seri üretime geçebilirse bir fark yaratacak.

Ekip hem alt katman hem de kaplama için parilen adı verilen esnek bir polimer kullanmış ve ana ışık absorbe edici katman olarak ta DBP adındaki bir organik madde kullanmış. Parilen çoğunlukla implant biyomedikal aletleri ve basılı devre kartlarını korumak için kullanılan bir kaplama malzemesi. Tüm işlem oda sıcaklığındaki bir vakum odasında ve hiç bir çözücü kullanmadan gerçekleşiyor. Standart hücre üretimleri ise sıcak ortamlarda ve bazı sert kimyasallar kullanarak üretiliyor. Bu çalışmada ise hem alt katman hem de hücre buhar depozisyon teknikleri kullanılarak “geliştirilmiş”.

Hücre ticari üretime geçerse güneş enerjisi giysiler, cihazlar, tüm araçlar hatta aklımıza gelebilecek tüm nesnelerde uygulanabilir hale gelecek !

Kaynak: news.mit.edu

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Philips Geleneksel Ampulü LED’e dönüştürdü

Philips 40 watt’a eş değer yeni şeffaf LED lambasında, geleneksel ampulün şeklini, hızlı parlaklığını ve sıcak ışığını LED teknolojisiyle birleştirdi. Philips geleneksel akkor ampulu teknoloji ile buluşturarak LED’e dönüştürdü. Philips’in

HABERLER

Çeşme Rüzgar Santrali Engelleri Aştı, Artık Üretime Hazır

7 yıldır bekleyen Çeşme rüzgar santrali yatırımlarında son noktaya gelindi. Genelkurmay’ın ardından MİT için de olumlu rapor için gün sayan yatırımcılar, iletim hattının iki ay içinde devreye girmesini planlıyor.Konuyla ilgili

HABERLER 0 Comments

Elektrikli Araçlara Kablosuz Şarj ve Deşarj

Bu uygun maliyetli şarj sistemi, aracın elektrik artışında yüksek verimliliğe ulaşıyor. Elektrikli araçlar için en önemli sorunlardan biri olarak aktarılan şarj sorununa çözüm için uzmanlar çözüm arıyor. Gelecekte kablosuz bir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply