Saadet Partisi’nin Yerel Seçimlerdeki Enerji Atağı

Saadet Partisi’nin Yerel Seçimlerdeki Enerji Atağı

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Sinan Aktaş, borcundan dolayı önceki gün elektriği kesilen Alanya Belediyesi su pompaları için proje geliştirdiklerini, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Alanya Belediyesi’ni kazanmaları halinde bu projeyi hemen devreye sokup Alanya’yı kâra geçireceklerini söyledi.

alanya-kalesi-resimleriGünümüzde belediyelerin önemli gider kalemlerinden birinin de enerji giderleri olduğunu söyleyen Aktaş, “Seçimden sonra yapacağımız önemli işlerden birisi de belediyenin elektrik giderlerini tamamen sıfırlamak, bunun için de ciddi yatırımlara imza atmak olacaktır. Bugün dünyada hidroelektrik santralleri yoluyla yapılan barajların atıkları dünyanın başına bela olmakta, ülkeler arasında önemli çekişmelere neden olan nükleer santraller yoluyla elektrik enerjisi üretilmektedir. Ancak her ikisinin de doğaya ve çevreye önemli ölçüde zararları vardır ve bunlar oldukça pahalı üretim yollarıdır” dedi.

‘MODERN ÜLKELER NÜKLEERDEN VAZGEÇTİ’

Japonya’nın en son yaşadığı büyük depremden sonra nükleer santrallerinden kaynaklı sızıntı dolayısı ile çok büyük sıkıntılar yaşadığını dile getiren Aktaş, “Artık gelişmiş ülkelerin tamamı rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üretmek için önemli çalışmalar yapmaktadırlar. Hiç bir atık maddesi olmayan, temiz enerji üretim yolu olan bu yöntemler ülkemizde belediyeler tarafından yok denecek kadar az kullanılmaktadır. Alanya’mız gerek rüzgâr gerekse güneş açısından oldukça zengin bir coğrafyada bulunmaktadır. Neredeyse yılın 10 ayı tam anlamda güneşten istifade edecek bir potansiyelimiz vardır. Özellikle Alanya’mızın hâkim tepelerini kullanarak rüzgâr tribünleri ve güneş kolektörleri kurarak kendi elektriğimizi kendimiz üretebiliriz. Buna ilaveten önce belediye binalarımızdan başlamak üzere güneş kolektörleri kurarak belediyemizin önemli gider kalemlerinden olan elektriği bir defa yatırım yapmakla tamamen çözmüş oluruz” diye konuştu.

‘ÖRNEK BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ”

Sadece bununla yetinmeyeceklerini, Alanya’daki tüm konutların güneş enerjisinden faydalanarak binaların kısmen de olsa kendi elektriklerini kendilerinin üretmesini teşvik edip Alanya’da sık sık elektrik kesintisi yaşanmasının önüne geçerek sorunun çözümü noktasında önemli bir adım atacaklarını belirten Aktaş, “Özellikle gerek rüzgâr gerekse güneş enerjisi sistemlerinin dağlık ve dağınık yerleşim düzenine sahip olan köylerimizde de yaygınlaştırılması noktasında önemli çalışmalar yapacağız. Milli Görüş geçmişte nasıl çöp, çamur ve çukur belediyeciliğini ortadan kaldırmış, kilitli taşların yaygınlaşmasını sağlamış, alt ve üstgeçit gibi trafiği rahatlatacak projelere imza atmışsa, bugün de günümüzün şartlarını dikkate alarak gerek sosyal belediyecilik alanında gerekse teknolojik şehirlerin oluşturulmasında örnek olacak önemli projelere imza atacaktır” dedi.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Platformunda Güçlü İşbirliği

Ankara’da 6 Kasım 2013 Çarşamba günü açılışını Norveç Kralı V. Harald’ın yaptığı ”Türkiye – Norveç İşbirliği Forumu – Yenilenebilir Enerji – 2013” zirvesine, Norveç Endüstri Bakanı Monica Maeland ile Türkiye

ENERJİ YÖNETİMİ

Bir Güneş Enerjisi Santrali de Kayseri OSB’ye

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı,  güneş enerjisi santralinin 7 Mwp’lik bölümünü 18 Nisan Cumartesi günü devreye alacak. Türkiye’nin devasa bir güneş enerji tarlası olduğunu düşünün. Belki bu hayalin gerçekleşmesi, tahmin

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Hindistan’da Dünyanın En Büyük Güneş Enerji Santrali

Hindistan son yıllarda güneş enerjisi yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Hindistan hükümetinin güneş enerjisi hedeflerini 100 GW olarak belirlemesi sektörde önemli bir gündem oluşturmuştu. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Hindistan hükümeti