RÜZİAD Türkücü Kubat’ı Dava Etmeye Hazırlanıyor !

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın Ömer Hayyam’a ait olan bir şiirin dizelerini Twitter’da paylaşmasının ardından ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla suç duyurusunda bulunularak hakkında dava açılmasını ve sanatçının mahkemece suçlu bulunmasını emsal alan Rüzgarcı İşadamları Derneği (RÜZİAD) harekete geçti.

RÜZİAD, sözleri Pınar Türker’e ait olan ancak türkücü Kubat’ın yorumuyla meşhur ettiği “Esme Deli Rüzgar” türküsünün

Esme deli rüzgar alma herşeyimi
Beni benden alma yine
Divane etme beni

sözlerinin “halkı rüzgar enerjisinden soğuttuğu ve mevcut rüzgar santrali yatırımlarına karşı tahrik ve aşağılama içerdiği” iddiasıyla ve türkünün icracısı olması vasfıyla Kubat’ı mahkemeye verdiğini açıkladı.

Ülkemizin enerjide bağımsızlığını kazanabilmesinde rüzgar enerjisinin çok önemli bir kaynak olduğunu belirten RÜZİAD yönetimi, sanatçıya düşen görevin bunu desteklemek olması gerektiğini , bu nedenle Kubat’ın bu türküyü ulu orta her yerde söylemesine bir anlam veremediklerini belirttiler. Alternatif Enerjiye konuşan RÜZİAD Başkanı Poyraz Esmezoğlu “Biz elbette sanatçının dostuyuz, ama Kubat’ın neredeyse her konserinde bu şarkıyı söylemesinden de doğrusu alınır olduk. Sanırım petrol lobisi bu şarkıcıya hayli destek olmuş, ben bunun araştırılmasını da istiyorum” diye konuştu.

 

adliye

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

komik

alternatifenerji.com 16,3 Milyar Dolarlık Güneş Yatırımına Giriyor !

Değerli alternatifenerji.com okurları, Gün geçmiyor ki bir gazetede milyon dolarlık güneş yatırımlarının haberi geçmesin. Bugünkü  gazetelerde  Kilis’te yapılacak olan  7 milyar dolarlık bir güneş tarlası haberini okuyacaksınız. Haberlerde ilk etapta

komik 0 Comments

Kızarkadaşı Sokrat için Terketti!

Başbakan Erdoğan’ın 200 bin lira destek vereceğini açıklayıp üzerini imzaladığı güneş enerjisiyle çalışan Socrat’ın mucitleri, bu günlere gelişin öyküsünü anlattı.Ekibe göre başarının sırrı ‘takım çalışması’. Ama takıma girmek kolay değil. Önce