RÜZİAD Türkücü Kubat’ı Dava Etmeye Hazırlanıyor !

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın Ömer Hayyam’a ait olan bir şiirin dizelerini Twitter’da paylaşmasının ardından ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” iddiasıyla suç duyurusunda bulunularak hakkında dava açılmasını ve sanatçının mahkemece suçlu bulunmasını emsal alan Rüzgarcı İşadamları Derneği (RÜZİAD) harekete geçti.

RÜZİAD, sözleri Pınar Türker’e ait olan ancak türkücü Kubat’ın yorumuyla meşhur ettiği “Esme Deli Rüzgar” türküsünün

Esme deli rüzgar alma herşeyimi
Beni benden alma yine
Divane etme beni

sözlerinin “halkı rüzgar enerjisinden soğuttuğu ve mevcut rüzgar santrali yatırımlarına karşı tahrik ve aşağılama içerdiği” iddiasıyla ve türkünün icracısı olması vasfıyla Kubat’ı mahkemeye verdiğini açıkladı.

Ülkemizin enerjide bağımsızlığını kazanabilmesinde rüzgar enerjisinin çok önemli bir kaynak olduğunu belirten RÜZİAD yönetimi, sanatçıya düşen görevin bunu desteklemek olması gerektiğini , bu nedenle Kubat’ın bu türküyü ulu orta her yerde söylemesine bir anlam veremediklerini belirttiler. Alternatif Enerjiye konuşan RÜZİAD Başkanı Poyraz Esmezoğlu “Biz elbette sanatçının dostuyuz, ama Kubat’ın neredeyse her konserinde bu şarkıyı söylemesinden de doğrusu alınır olduk. Sanırım petrol lobisi bu şarkıcıya hayli destek olmuş, ben bunun araştırılmasını da istiyorum” diye konuştu.

 

adliye

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

komik

Kıbrıs Hükümetinden Güneş Enerjisine Gizli Destek (!)

Gerçek haber: Kıbrıs’ın Güzelyurt’a bağlı Mevlevi köyünde yaşayanlar yaklaşık bir haftadır günde ortalama 13-15 saat elektriksiz kalıyor. Güneşin batmasıyla kesilen elektrik ertesi gün öğleden sonra veriliyor. Mevlevi köyünde yaşanan elektrik sorununun 1

komik

Köyün İleri Gidenleri Güneş Paneli Kullanır

Cem Yılmaz’ın İş Bankası için çektiği son reklam filmini biz pek hoş bulduk ! Köylü sulamayı damla sulama ile yapıyor ve enerjisini güneş panellerinden elde ediyor!

komik

3 + 1 Yenilenebilir Enerji’li Daire !

  Kızılcahamam’da bir emlak ilanı. Darısı ” 3+1 fotovoltaikli daire” , “Rüzgar santralli sitede sahibinden…” ilanlarının başına !