“Rüzgarda Hedef 40.000 MW Olmalı”

“Rüzgarda Hedef 40.000 MW Olmalı”

events-turekTÜREK/TWEK 2013’te konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. H. Murat Mercan, “Rüzgar enerjisinde hedefimiz, 40 bin megawatt olmalı. Bu konuda, uzun vadeli bir strateji belgesinin çıkarılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

TÜREK/TWEC 2013, Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi bugün Yeşilköy Wow Hotel’de başladı. Kongrenin  açılış konuşmasını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. H. Murat Mercan, “Rüzgar enerjisinde hedefimiz, 40 bin megawatt olmalı. Bu konuda, uzun vadeli bir strateji belgesinin çıkarılması gerekiyor” dedi.

Genelde yenilenebilir enerji sektörünün özelde ise rüzgar enerjisinin Türk ekonomisine katkısının  elektrik üretimi dışında, Ar-Ge gibi alanlara yaygınlaşması gerektiğini belirten Doç. Dr. Mercan, rüzgar endüstrisinde dünyada önde gelen ülkelerden biri olmayı amaçladıklarını belirtti. Doç Dr. Mercan, hükümetin belirlediği vatandaşların orta gelir düzeyinden yüksek gelir düzeyine ilerleme hedefleri çerçevesinde, Türkiye’nin rüzgar enerjisi teknolojisini de geliştiren ve dünyaya satan bir ülke konumuna gelmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin diğer alanlarda olduğu gibi rüzgar enerjisi alanında da bölgesinde etnik ve dinamik bir rol oynamasının önemine işaret eden Doç Dr. Mercan, bu konuda bölgesel işbirliklerinin geliştirildiğinin altını çizdi. Doç. Dr. Mercan, 2015 yılında Avrasya Zirvesi’nin mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, rüzgar sektörünün dinamizmini bölge ülkelere yaymasının çok önemli olduğunu aktardı.

IMG_8920Enerjinin en ucuz ve en çevreci şekilde vatandaşa ulaştırılmasını içeren ve sanayicinin rekabet gücünü koruyacak politikaları desteklediklerini vurgulayan Doç Dr. Mercan, çevresine uyumlu enerji projelerinin geliştirilmesinin öneminin altını çizdi. Doç Dr. Mercan, bu konuda Enerji Bakanlığı, Çevre Bakanlığı ve özel sektör arasında iletişimin sağlanması gerekliliğine vurgu yaptı.

Doç. Dr. Mercan, yenilenebilir enerji sektöründe kalifiye personel sıkıntısı yaşandığına dikkat çekerek, enerji enstitüleri ya da meslek okullarının kurulması üzerinde çalışmalar yapılmasını önerdi.

 

“2050 yılında, Avrupa’da enerji tüketimin yüzde 50’si rüzgar enerjisinden sağlanacak”

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) Başkanı Dr. Andrew Garrad’da kongrede yaptığı konuşmada, rüzgar enerjisinde Avrupa’da son 10 yılda 8 kat artış yaşandığını dile getirerek, “Rüzgar endüstrisinde büyüme gerçekten olağan üstü. Her şey yolunda gittiğinde, çok önemli gelişmeler oluyor” dedi. Yenilenebilir enerji sektöründe toplam 97 Gigawatt’lık kurulum olduğuna değinen Dr. Garrad, yenilenebilir enerji sektörünün büyük bir potansiyel oluşturduğunu söyledi.

“Enerji siyasidir, yenilenebilir enerji özellikle siyasidir” diyen Dr. Garrad, rüzgar endüstrisinde ön sırada yer alan Almaya, İspanya ve İngiltere gibi ülkelerde, enerji konusunda siyasi belirsizlikler bulunduğuna işaret etti. Rüzgar endüstrisinin, ön sırada yer alan Kuzey Avrupa ve Avrupa ülkelerinden yer değiştirmeye başladığını vurgulayan Dr. Garrad buna karşın, 2012 yılında 6 milyar Euro’luk ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.

Dr. Garrad, İngiltere’de kişi başına 57 Euro, Finlandiya’da ise, 334 Euro’luk enerji ithalatı yapıldığını belirterek, “İthal enerjilere güvenmemeliyiz. Rüzgar kaynağından yararlanmalıyız.2050 yılında,  enerjimizin yüzde 50’sini rüzgar enerjisinden yüzde 100’ünü ise, yenilenebilir enerji kaynaklardan sağlamayı hedefliyoruz. Bu hedef, uzun vadeli strateji ve yatırımlara bağlı” şeklinde konuştu.

Dr. Garrad, 2020 yılında istihdam yaratan ve ekonomiye katkı sağlayan bir enerji politikası oluşturmayı planladıklarını ifade etti. Dr. Garrad, Türkiye’nin rüzgar alanlarının genişliği, uzun vadeli bir strateji planının bulunması gibi nedenlerle çok avantajlı olduğunu belirtti.

IMG_8863

Yenilenebilir enerjinin konumu yükseldi

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (RENA) Genel Direktörü Adnan Amin’de konferansta yaptığı konuşmada, enerji paradigmasının dönüşüm ve değişim sürecinden geçtiğini ifade etti. Amin, dünyada doğal kaynakların sınırına ulaşılmasından dolayı, enerji fiyatlarının ve karbon salımlarının arttığına dikkat çekti. 2011’de yenilenebilir enerji kaynaklarının da etkisiyle, 100 Gigawatt’ın üzerinde bir enerji artırımı sağlandığını vurgulayan Amin, günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının nükleer ve fosil yakıtlar arasına girmeyi başardığını söyledi.

Yenilenebilir enerji sektörünün gelişimiyle, emniyetli ve temiz enerji erişiminin sağlandığını ve istihdamda önemli artışlar yaşandığına dikkat çeken Amin, yenilenebilir enerji sektörünün tüm dünyada 5.7 milyon kişiye iş olanağı sağladığını, bu yönüyle dünyadaki en büyük sektörler arasına girdiğini kaydetti.

IMG_8880“Özel sektör yatırım yapmalı”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş’ta rüzgar endüstrisinde özel sektörün elinde 7 bin megawatt’lık bir lisans bulunduğuna işaret ederek, “Biz kuralları koyduk, artık özel sektör oyunu oynayacak. Uygun yatırım iklimi ve koşulları var. Özel sektörün bir an önce yatırımlarını hayata geçirmesi gerekiyor” dedi. Köktaş, rüzgar sektörünü kastederek, tüm unsurlarıyla beraber çok büyük bir sektör oluştuğunu belirtti. Köktaş, “Öngörülebilirliği son derece yüksek bir piyasa oluşuyor. Herkes, 10 yıllık projeksiyon yapabilir” dedi.

Yeni teknoloji çağı başlıyor

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Nihat Zeybekçi ise, Türkiye’de yenilenebilir enerji konusunun siyaset üstü bir nitelik taşıması gerektiğini belirterek, “Yeni bir teknoloji çağı başlıyor. Türkiye’nin bu alanda rüzgar endüstrisi de içinde olmak üzere, önde gelen ülkeler arasında yerini alması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Haber:Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

2,15 Sn’de 100 Km’ye Ulaşan Elektrikli Otomobil Üniversite Öğrencilerinden

Üniversite öğrencilerinden oluşan takım, geliştirdikleri elektrikli araç ile 0’dan 100 km’ye 2.15 saniyede çıkmayı başardı. Dünya üzerinde bulunan fosil yakıtların azalması ve doğru orantılı olarak litre başına fiyatlarının artması bütün

Finansman

İş Bankası EBRD’nin Konutlarda Verimlilik Finansman Paketine Katıldı

İş Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından Türkiye’de başlatılan ve konutlarda enerji verimliliğini iyileştirmeyi, hane halklarının enerji faturalarını düşürmelerine yardım etmeyi amaçlayan 350 milyon

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Tarımsal Sulamanın Avantajları

Tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin bulunmamasından dolayı, tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile yapılmaktadır. Fakat bu tip kaynaklar maliyetli, gürültülü ve devamlı ek yakıt gideri bulunmaktadır. Güneş enerjisi ile yapılan sulamalar