Rüzgarda 20 Bin Megawatt’lık Enerji Hedefi Gerçekçi Değil

Rüzgarda 20 Bin Megawatt’lık Enerji Hedefi Gerçekçi Değil

Siemens Rüzgar Bölümü Yöneticisi Hakan Yıldırım, “2023 yılında 20 GW hedefi için neler yapılmalı?” isimli oturumda yaptığı konuşmada, “Rüzgar enerjisinde 20 bin megawatt’lık enerji hedefinin gerçekçi olmadığını görmek gerekiyor. Ayrıca, bu ülkelerin hepsinde rüzgar tribünü üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin 20 bin megawatt hedefini gerçekleştirmesi için istihdamı artırmak, fabrika kurmak ve üretim gerçekleştirmek gerekiyor. Önümüzdeki 5 sene yılda 2 bin megawatt’lık üretim belirlenmesi çok önemli” şeklinde konuştu.

IMG_8920TÜREK 2013 Konferansının ikinci gününde gerçekleştirilen, “2023 yılında 20 GW hedefi için neler yapılmalı?” isimli oturumda Siemens Rüzgar Bölümü Yöneticisi Hakan Yıldırım yaptığı konuşmada, rüzgar enerjisinde 20 bin megawatt’lık kurulu güce dünyada ABD, Çin, Hindistan, İspanya ve Almanya’nın sahip olduğunu belirterek, “Rüzgar enerjisinde 20 bin megawatt’lık enerji hedefinin gerçekçi olmadığını görmek gerekiyor. Ayrıca, bu ülkelerin hepsinde rüzgar tribünü üretimi gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin 20 bin megawatt hedefini gerçekleştirmesi için istihdamı artırmak, fabrika kurmak ve üretim gerçekleştirmek gerekiyor. Önümüzdeki 5 sene yılda 2 bin megawatt’lık üretim belirlenmesi çok önemli. Bu gerçekleşirse, Türkiye’de tribün üreten her ülkeden yatırımcılar Türkiye’de yatırım yapmaya başlayabilir” şeklinde konuştu.

“35 milyar dolarlık özel sektör yatırımı var”

EPDK Elektrik Dairesi Başkanı Ahmet Ocak da yaptığı konuşmada, Türkiye’de 62 bin megawatt’lık kurulu elektrik gücün olduğunu belirtti. Ocak, toplam elektrik kurulu gücün 25 bin megawatt’ının özel sektör tarafından sağlandığını söyleyerek, bu miktarın 30-35 milyara denk geldiğini ifade etti. Ocak, 2023 hedeflerine ulaşmak için yenilenebilir enerji kaynaklarının bir an önce devreye alınması gerektiğini söyledi. Ocak, Türkiye’deki enerji talebi göz önüne alındığında, bütün yenilenebilir enerji kaynak potansiyelinin kullanılması durumunda bile enerji ihtiyacının karşılanamayacağını aktardı. Ocak, bu çerçevede ithal enerjinin hiçbir zaman azaltılamayacağını ama yenilenebilir enerji kaynaklarının payının artırılmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

“17 bin megawatt’lık daha kurulu güç daha gerekiyor”

Enerjisa Enerji A.Ş. İş Geliştirme Müdürü İbrahim Erden de oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 20 bin megawatt’lık rüzgar enerjisi kurulu gücünü gerçekleştiremeyeceğini düşündüğünü belirtti. Erden, gerçekleşmesi mümkün olan 3 bin megawatt’lık kurulu güce ek olarak 17 bin megawatt’lık daha yatırım yapılması gerektiğini ifade ederek, şu ana kadar yapılan yatırım miktarıyla, ancak, 2048 yılında hedefe ulaşılabileceğini vurguladı.

Erden, sonradan çok iş yapmak yerine, rüzgar enerjisi projeleriyle ilgili iyi çalışmalar yapılmasının önemine işaret etti.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Genel

TeslaRoadster Şarjdaki Menzilini Artırdı

TeslaRoadster yaptığı güncelleme ile daha evvel 244 mil (392 kilometre) olan mesafesini yaklaşık 650 kilometreye çıkaracak.   Elektrikli otomobillerle ilgili en çok tartışılan konulardan biri olan şarj menziliyle ilgili yeni

HABERLER

Güneş, Enerji İhtiyacının 4 Bin Katını Sağlayabilir

Anel Grup Proje Koordinatörü Enver Kır, rüzgâr enerjisini kullanarak, dünyamıza yetecek enerjinin 30 katını, güneş ile de 4 bin katını elde edebileceğimizi söyledi. Güneş ve rüzgar enerjisi dünya enerji ihtiyacını

HABERLER

TSKB, GRI A+ Seviyesinde Sürdürülebilirlik Raporlaması Yapan İlk Türk Finans Kuruluşu Oldu

Sürdürülebilirlik kavramını tüm bankacılık süreçlerine başarılı bir şekilde entegre eden TSKB, finans sektöründeki ilk GRI A+ onaylı sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. TSKB’nin 2011-2012 döneminde, ekonomi, çevre ve yönetim alanlarındaki sürdürülebilirlik performansını