Rüzgar YEKA’sında Proje Geliştirme Ve Rüzgar Mühendisliği Ön Plana Çıkacak

Rüzgar YEKA’sında Proje Geliştirme Ve Rüzgar Mühendisliği Ön Plana Çıkacak

Enerjisa, Limak ve Akfen gibi enerji sektörünün önde gelen şirketlerine rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri geliştiren RKT Enerji’nin CEO’su Utku Korkmaz ile bir söyleşi yaptık. Söyleşimizin ana gündem maddesi henüz taslak şartnamesi yayınlanan Rüzgâr YEKA’sı idi.

Öncelikle YEKA, Lisanslı ve Lisanssız ayrımını nasıl görüyorsunuz?

Lisanssız Elektrik Üretimi yönetmeliğinde yapılan radikal değişikliklerden sonra, bu 3 konu sanki birbirinin alternatifi gibi değerlendirildi ama özünde 3’ü de temel ilkeleri farklı aktivite gruplarıdır.

Bunları biraz detaylandırmak gerekirse; Lisanssız Elektrik Üretimi, öz tüketim ve ihtiyaç fazlası üretimin alım garantisi kapsamında satışından oluşuyor. Daha çok çatı kurulumlarına ve mikro yatırımcılara yönelik bir konu.

Lisanslı Elektrik Üretimi ise tamamen ticari ve 50 yıllık uzun dönemli orta ölçekli yatırımları kapsıyor.

YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanı)‘ya baktığımız zaman ise bu konu Rüzgâr ve Güneş enerjisinde yerli ve milli üretim endüstrisi oluşturmaya yönelik, büyük ölçekli projeler olarak sınıflandırılabilir.

Güneş YEKA’sı ve RÜZGAR YEKA’sı arasındaki milli endüstri oluşturma açısından farklar nelerdir?

Güneş YEKA’sı olduğunda sektördeki ekipman üretimi ve yan sanayisi Türkiye’de daha başlangıç seviyesindeydi. Halbuki Türkiye’de yaklaşık 15 yıldır rüzgâr enerjisi sektörü var ve bu sektörün ekipman üretimi tarafında da çalışanların sayısı artık binlerle ifade ediliyor. Türkiye’de rüzgâr enerjisi sektöründe ciddi kanat ve kule üreticileri var ve bu üreticiler sadece Türkiye’ye değil dış ülkelere de Türkiye’de üretilmiş ekipmanları tedarik ediyorlar. Rüzgâr YEKA’sında üretilecek yerli ekipmanlar, güneş panellerine oranla katma değeri ve rekabetçiliği daha yüksek ürünler. Güneş YEKA’sında ise üretilecek güneş panellerinin uzun vadede Çin endüstrisi ile rekabeti bir hayli zor geçecek diye düşünüyorum.

Güneş YEKA’sı ve RÜZGÂR YEKA’sı arasındaki proje geliştirme açısından temel farklar nelerdir?

Güneşteki elektrik üretimi hesabı, rüzgârdaki elektrik üretimi hesabına göre göre çok daha kısa sürede ve neredeyse yerinde ölçüme hiç gerek duymadan gerçekleşebiliyor. Rüzgâr enerjisi projelerinde ise elektrik üretim hesabı için uzun dönemli ölçümlere ihtiyaç var. Hatta proje büyüklüğüne göre sadece bir değil birden fazla noktada yapılacak ölçümlere ihtiyaç duyulabilir.

Kullanılacak alan açısından bakıldığında ise Güneş YEKA’sında santral kurulacak alan Enerji Bakanlığı tarafından belirlendi. Rüzgarda ise tüm ihale katılımcıları kendi oluşturdukları projelerle ihaleye katılacaklar. Burada şöyle bir benzetme doğru olabilir. Güneş YEKA’sında tüm katılımcılar Enerji Bakanlığı’nın tahsis etmiş olduğu birebir aynı arabalarla yarışa katıldılar ve en çok gaza basan yarışı kazandı. Rüzgâr YEKA’sında ise tüm katılımcılar kendi geliştirdikleri araba ile yarışa katılacaklar ve gaza ne kadar basabileceklerine kendileri değil geliştirdikleri arabalar karar verecek.

Sizin RKT Enerji olarak YEKA ile ilgili hedefleriniz neler?

Biz proje geliştirme şirketimiz RKT ENERJİ ve iştirakimiz olan Brüksel merkezli 3E nin Türkiye ofisi ile YEKA’lara hazırlanıyoruz. Bugüne kadar Türkiye’nin önde gelen enerji şirketlerinden Enerjisa, Limak ve Akfen gibi şirketlere lokal proje geliştirme işlerinde konusunda RKT olarak, global ve bankable mühendislik hizmetlerinde 3E olarak önemli katkılar sağladık. YEKA sürecinde de yatırımcıların en rekabetçi projeleri geliştirme ihtiyacının farkındayız. En doğru mühendislik hizmetlerini sağlamak için sınırlı ihale sürecinde tüm ekibimiz seferber olacak.

Rüzgar YEKA’sında süreç nasıl olacak ve bu konu ile ilgili teknik önerileriniz neler?

İhale takvimi Güneş YEKA’sından tamamen farklı olmalı. Çünkü Rüzgârdaki elektrik üretimi hesabı teknik olarak güneşten tamamen farklı ve çok daha fazla zamana ihtiyaç duyuyor.

Bir kere başlangıçta ölçümü olmayan sahalar için ölçüm yapılması gerekli bu en az 6-12 ay demek. Bununla birlikte 10 ile 20 arasında farklı sahanın elektrik üretim hesabı yapılması ve buradan daha doğru sonucun elde edilmesi için rüzgar mühendisliği çalışmalarının yapılması gereklidir. Elde hazır data olsa bile iş birliği yapılacak türbin marka ve modeli ile rüzgar mühendisliği çalışmalarının run edilmesi ve elektrik üretim hesabının bu doğrultuda yapılması için en az 6 ay gerekiyor.  Yani en sıkıştırılmış takvimde bile şartnamenin yayınlanmasından sonra yatırımcıların gece gündüz çalışacakları en az 12 aya ihtiyaç var.

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Sürdürülebilir Yeşil Bina Belgelendirmeyle İlgili Yönetmelik Taslağı Hazırlandı

Sürdürülebilir Yeşil bina belgelendirme usul ve esaslarına dair yönetmelik taslağı hazırlandı.  Yönetmelikle, bina doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevresel etkilerini azaltmak için sürdürülebilir yeşil bina değerlendirme ve belgelendirme sisteminin

HABERLER 0 Comments

Daikin’e Enerji Verimliliği Yüksek Teknolojileri Ödül Getirdi

Son olarak yeni nesil klimalarda çevre dostu R32 soğutucu akışkan kullanımını yaygınlaştırmaya çalışan Daikin, bu konudaki çalışmaları ile Japonya Çevre Bakanlığı tarafından ödüle layık görüldü. İklimdendirme sektöründe enerji verimliliği konusu

HABERLER

Bergama OSB, Yenilenebilir Enerji Teknoloji Üretim Merkezi Olacak

Bergama Organize Sanayi Bölgesi (BOSBİ), yerli ve yenilenebilir enerji konusunda faaliyet gösteren firmaların kümelendiği bir bölge olmak için harekete geçti.  Ülkenin karşı karşıya kaldığı cari açık sorunu içinde en büyük

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply