Rüzgar ve Güneş Enerjisine 1 Milyar Dolarlık Yatırım Atağı

Rüzgar ve Güneş Enerjisine 1 Milyar Dolarlık Yatırım Atağı

Seçimlerin ardından 1 milyar dolarlık enerji yatırımı için düğmeye basıldı. Alman IMBV, Borusan’la ortak 346 milyon dolarlık yatırım yapacak. Özgül Group ise 600 milyon dolara santral kuracak.

bbody_bkg2-300x225

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasının ardından işadamları yatırımda düğmeye bastı. Bir yerli bir yabancı yatırımcı yenilenebilir enerjiye 1 milyar dolar yatıracak. Alman IMBV, Borusan’la birlikte 346, Özgül Group ise 600 milyon dolarlık yatırıma start verdi.


Bin 500 megawatt 

Özgül Group, Türkiye’de 29 ayrı yere rüzgâr ve güneş santrali yapacak. Toplam yatırım değerinin 1.8 milyar dolar olduğunu ancak ilk etapta 600 milyonluk kısmının hayata geçirileceğini söyleyen Özgül Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül, bağımsız denetim şirketi PricewaterhouseCoopers’la çalışmaya başladıklarını kaydetti. Özgül, “Bu denetim sayesinde yeni fonlarla görüşeceğiz. 29 santral toplam bin 500 megavat gücünde olacak. İlk etapta yapacağımız 600 milyon dolarlık yatırımla projenin 500 megavatlık kısmı devreye alınacak. Yerleri aldık, ölçümler yapıldı, yabancı ortakların taleplerini değerlendirerek yatırıma başlayacağız. Özellikle Ruslar ve Kazaklar’dan teklif geliyor” diye konuştu. Santrallerin Güney, Kuzeybatı ve Marmara’da yapılacağını söyleyen Özgül, yatırımların 2015’te başlayacağını vurguladı.

Almanlar da geldi 

Yabancıların da enerjiye ilgi duyduğunu anlatan Özgül, Alman kamu şirketi IMBV’nin Borusan Holding’le yüzde 50-50 ortaklığında şirket kurduğunu, Türkiye’de 207 megavatlık rüzgâr türbini yapacaklarını söyledi. 346 milyon dolara mal olacak santraller Balıkesir, Çanakkale, Bandırma ve Mut bölgelerinde yer alacak. Arazi alımlarının yapıldığını, siparişlerin verildiğini söyleyen Özgül, bu yatırımın da 2015’te başlayacağını belirtti.

Kaynak: Sabah/İbrahim ACAR

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Philips Bursa’nın Endüstri Mirasını Aydınlatıyor

Philips’in Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek aydınlatmasını gerçekleştirdiği Bursa Enerji Müzesi, 07 Eylül 2012, Cuma günü açıldı. Philips Bursa’nın endüstri mirasını aydınlatıyor Aydınlatma sektörünün

HABERLER

Tavuğun Atığı Para Ediyor !

IWES 2012’nin 2. gününde gerçekleştirilen Biyoteknolojiler-Kompostlaştırma/Tarım ve  Hayvancılık Sektörü Atıkları konulu panelde konuşan Orman Genel Müdürlüğü Yetkilisi Dr. Işık Taşkıran, “Günümüzde dünya nihai enerji tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 14’ünü  biyokütleden

ENERJİ YÖNETİMİ

Bilim İnsanları Fotovoltaik Hücrelerin Verimliliğini Arttırmaya Çalışıyor

Bilim insanları fotovoltaik hücrelerin verimliliğini 3.5 yıl içinde 3 puan artırarak yüzde 25`e çıkarmak için çalışmalar yürütüyor.  Güneş enerjisi endüstrisi açısından çok önemli olan güneş panellerindeki verimliliğin artırılması yönündeki çalışmalar akademik