Rüzgar Türbinleri Ülkenin Tüm Elektrik Tüketiminden %35,8 Fazlasını Üretti!

Rüzgar Türbinleri Ülkenin Tüm Elektrik Tüketiminden %35,8 Fazlasını Üretti!

enerjisa-turkiye-nin-en-buyuk-ruzgar-santrali-4621323_4345_oDanimarka 2013 yılında rüzgar enerjisinden tarihinin en yüksek değerlerini elde etti. Ve Aralık ayında ilk defa elektrik tüketiminin %50sinden fazlası ( % 54,8) rüzgar türbinlerinden karşılanmış oldu.

Fabrikaların ve işyerlerinin tatilde olduğu Noel (24 Aralık – 31 Aralık) döneminde tüketimin genel ortalamanın  altında seyretmesi nedeniyle, bu hafta içinde rüzgar enerjisi tüketimin % 68,5 kadarını karşılandığı kaydedildi. 1 Aralık 2013 günü  sabah 04:00-05:00  saatleri arasında ise, türbinler tüm tüketimin  %135,8’ini (yani tüketilenden %35,8 fazlasını !) karşılayarak tarihi bir rekora imza attılar ! 21 Aralık günü ise 1 günlük elektrik tüketimin toplamının %102’sini karşıladıkları kaydedildi. Bu değerler sadece Danimarka için değil, dünya için de rekor değerler. Zira dünyada hiç bir ülke rüzgar enerjisinden elektrik üretimi oranı konusunda Danimarka kadar yüksek değerlere sahip değil.

Bu rekor seviyelerin nedeni ise 2013 yılında kurulan rüzgar santrallerinin çokluğu. Özellikle Anholt bölgesinde yapılmış olan büyük ölçekli kurulumların etkisi olduğu biliniyor.  İşin ilginç yanı ise 2013 yılında bu ülkenin, Danimarka standartlarının altında rüzgar almış olması !

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Şirket İş İlanları 0 Comments

Axitec Solar, Stajyerini Arıyor

Dünyanın en tanınmış güneş paneli üreticilerinden Axitec’in Türkiye ofisi, Ataşehir ofisinde kendilerine destek olacak stajyerler arıyor. Bununla ilgili ilanlarını sizlerle paylaşıyoruz. Çok Enerjik ve Uzun Dönem Üniversite Stajyeri Arıyoruz !

HABERLER

Çin Hükümetinden Elektrikli Araç Satışına Destek

Çin hükümeti hava kirliliğini ve enerji bağımlılığını azaltmak için elektrikli araç satışlarında yüzde on oranında vergi muafiyeti uygulayacak. Çin Halk Cumhuriyeti son dönemlerde insan sağlığını ciddi oranlarda tehdit eden hava

İNOVASYON

Toyota Alternatif Güç Ünitelerinde Öne Çıkıyor

Toyota, alternatif güç üniteleri konusunda gerçekleştirdiği çalışmalarla öne çıkıyor. Dünyaca ünlü otomotiv markaları alternatif güç üniteleri konusunda önemli çalışmalar yapıyor. www.timeturk.com’un haberine göre, Toyota’dan yapılan açıklamada, hibrit ve yakıt hücreli