Rüzgar Türbini Bakımında Drone’lar 6 Milyar Dolarlık Bir Pazar Yaratabilir

Rüzgar Türbini Bakımında Drone’lar 6 Milyar Dolarlık Bir Pazar Yaratabilir

Anlaşılan yakın bir gelecekte devasa rüzgar türbinlerinin hemen yakınında uçuşan bir sürü drone’a rastlayacağız. Zira ABD / Kolorado’da yerleşik Navigant Research adındaki bir pazar araştırma şirketinin raporuna göre, 2024 yılında türbin bakımı yapan drone pazarı 6 milyar USD ulaşacak !

Şirketin tahminlerine göre, insansız hava araçları yaygınlaştıkça, şu anda hayli tehlikeli ve zor görünen işleri de üstelenmeye başlayacaklar. Boyları 150 m. yaklaşan türbinlerde, bakım işçileri bu yüksekliğe, kulenin içindeki bir merdivene tırmanarak yapmaktalar. Gövdeye çıktıktan sonra ise, hava durumu nasıl olursa olsun, bu yükseklikte örneğin türbin kanatlarına dışarıdan müdahale etmek zorunda kalabilmekteler. Ve maalesef iş güvenliği önlemlerinin iyi alınmadığı durumlarda, zaman zaman ölümler ya da sakatlanmalar dahi olabiliyor. İşte drone‘lar tam da bu noktada devreye giriyor: teknisyenler drone’ları uçurarak, kendilerinin o yüksekliğe tırmanıp, fiziken müdahale etmeleri gereken bir durum olup olmadığına karar verebiliyorlar.

ruzgar-turbini-ip

 

“Bu, türbin kanadı denetlemeleri yapanlar için hayli önemli bir konu haline gelebilir” denilen raporda “daha önce basit görsel kontroller ya da riskli ipe tırmanma ve platform gibi yöntemler kullanılarak yapılan bakım / onarım çalışmaları için İnsansız Hava Araçları kullanmak yakın zamanda yaygınlaşacaktır” yorumu yapılıyor.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Dünya’nın İlk Ekolojik Camiisi Türkiye’de Gerçekleştiriliyor

Tam 1 ay önce  Yüksek Mimar Çelik Erengezgin’in inanç yapıları ve ekolojik tasarımlara uygunlukları üzerine olan değerlendirmesini yayınlamıştık ve bu makale sitemiz ve sosyal medya kanallarımız üzerinden yoğun ilgi görmüştü.

HABERLER

“Kentsel Dönüşüm Sürecinde, Yeşil Binalara Çok Daha Fazla Önem Verilmeli”

Altensis Kurucu Ortağı Emre Ilıcalı: “Özellikle, geçtiğimiz yıllarda başlayan ve önümüzdeki senelerde ivmelenerek devam edecek olan kentsel dönüşüm sürecinde, yeşil binalara çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.” Türkiye’nin başta İstanbul

HABERLER

Enerjide Hedefimiz, Kendi Kendine Yeten Bir Enerji Sektörüdür

TIREC 2012 Yenilenebilir Enerj Konferansı’nda konuşan Yenilenebilir Enerji Genel Direktörlüğü Genel Müdürü Yusuf Yazar, ”genel olarak hedefimiz, kendi kendine yetebilen bir enerji sektörü ve sürdürülebilir enerji politikası ve geleceğine sahip