Rüzgar Santralleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı Alındı

Rüzgar Santralleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı Alındı


Bakanlar Kurulu, rüzgâr enerjisi santralları (RES), hidro elektrik santralları (HES) ve elektrik iletim hatları için yedi ayrı `acele kamulaştırma` kararı aldı.

Wind_power_plants_in_Xinjiang,_ChinaResmi Gazete`nin bugünkü sayısında harita ekleriyle yayınlanan kararlara göre, Ordu, Balıkesir, Manisa, Siirt, Muğla, Artvin ve Mersin illerini kapsayan çeşitli bölgelerde `acele kamulaştırma` yapılacak.

Buna göre, 380 kV Ordu-Reşadiye enerji iletim hattı projesi kapsamında iletim hattı üzerinde bulunanOrdu iline bağlı Reşadiye, Aybastı, Gölköy, Ulubey ve Merkez ilçelerinde bulunan bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Balıkesir ilinde kurulacak Kapıdağ Rüzgâr Enerji Santralinin yapımı amacıyla Balıkesir ili Erdek ilçesi İlhan köyünde bulunan bazı taşınmazlar Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Manisa ilinde kurulacak Kuyucak Rüzgâr Enerjisi Santralinin yapımı amacıyla Kırkağaç ilçesine bağlı Demirtaş köyünde bazı taşınmazlar Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Siirt, Mersin, Artvin ve Muğla’da da acele kamulaştırma

Siirt ilinde kurulacak Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin yapımı amacıyla Şirvan ilçesine bağlı Dişlinar köyünde ve Pervari ilçesine bağlı Taşdibek, Üçoyuk ve Gökçekuru köylerinde bazı taşınmazlar da Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Mersin ili Çamlıyayla Havza trafo merkezi projesi kapsamında bazı taşınmazlar da Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Artvin ili Alanbaşı – Yeni Tortum enerji iletim hattı projesi kapsamında Yusufeli ilçesinde bulunan bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Muğla kurulacak Akyar Rüzgâr Enerjisi Santralinin yapımı amacıyla Bodrum ilçesine bağlı Akyarlar ve Turgutreis köylerinde bazı taşınmazlar da Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Kaynak:Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tesla Solar City’i Satın Aldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, güneş enerjisi sistemleri kuran Solar City’yi satın aldı. Peki ama bu satın almanın arka planında ne yatıyor? Tesla Motors elektrikli araç üretiminin yanı sıra güneş enerjisi

Elektrikli araçlar 0 Comments

Dongfeng ve PSA’dan Elektrikli Araç İşbirliği

2015’ten beri Çinli otomotiv devi Dongfeng ile birlikte modüler bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışan PSA Group, bu platformun ilk ürünleri üzerinde faaliyete başlıyor. tr.wikipedia.org’un bilgilerine göre, Dongfeng Motor Corporation,

YATIRIMCI

Lisanssız Elektriğin Lideri Güneş Enerjisi

EPDK, güneş, rüzgâr ve sudan kendi elektriğini üretmek isteyenlere yönelik düzenlemede, lisanssız elektrik üretiminde sınır 500 kilovattan 1 megavata çıkarıldı. İhtiyaç fazlası elektrik devlete satılabilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK),