Rüzgar Santralleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı Alındı

Rüzgar Santralleri İçin Acele Kamulaştırma Kararı Alındı


Bakanlar Kurulu, rüzgâr enerjisi santralları (RES), hidro elektrik santralları (HES) ve elektrik iletim hatları için yedi ayrı `acele kamulaştırma` kararı aldı.

Wind_power_plants_in_Xinjiang,_ChinaResmi Gazete`nin bugünkü sayısında harita ekleriyle yayınlanan kararlara göre, Ordu, Balıkesir, Manisa, Siirt, Muğla, Artvin ve Mersin illerini kapsayan çeşitli bölgelerde `acele kamulaştırma` yapılacak.

Buna göre, 380 kV Ordu-Reşadiye enerji iletim hattı projesi kapsamında iletim hattı üzerinde bulunanOrdu iline bağlı Reşadiye, Aybastı, Gölköy, Ulubey ve Merkez ilçelerinde bulunan bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Balıkesir ilinde kurulacak Kapıdağ Rüzgâr Enerji Santralinin yapımı amacıyla Balıkesir ili Erdek ilçesi İlhan köyünde bulunan bazı taşınmazlar Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Manisa ilinde kurulacak Kuyucak Rüzgâr Enerjisi Santralinin yapımı amacıyla Kırkağaç ilçesine bağlı Demirtaş köyünde bazı taşınmazlar Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Siirt, Mersin, Artvin ve Muğla’da da acele kamulaştırma

Siirt ilinde kurulacak Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin yapımı amacıyla Şirvan ilçesine bağlı Dişlinar köyünde ve Pervari ilçesine bağlı Taşdibek, Üçoyuk ve Gökçekuru köylerinde bazı taşınmazlar da Hazine adına tescil edilmek üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Mersin ili Çamlıyayla Havza trafo merkezi projesi kapsamında bazı taşınmazlar da Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Artvin ili Alanbaşı – Yeni Tortum enerji iletim hattı projesi kapsamında Yusufeli ilçesinde bulunan bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Muğla kurulacak Akyar Rüzgâr Enerjisi Santralinin yapımı amacıyla Bodrum ilçesine bağlı Akyarlar ve Turgutreis köylerinde bazı taşınmazlar da Hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından `acele` kamulaştırılacak.

Kaynak:Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Doğru LED Lamba Nasıl Seçilir?

Işık yayan diyot, diğer bir deyişle LED lambalar, son zamanlarda evlerde ve profesyonel alanlarda kullanıcılar tarafından, gerek sağladıkları yüksek enerji tasarrufu gerekse de uzun kullanım ömürleri sayesinde vazgeçilmez bir aydınlatma

Ulaşım

Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak ürünler üreten E-Volo, dünyanın ilk elektrikle çalışan helikopterini üretti. Üretimi gerçekleştirilen elektrikli araçlar kategorisine helikopterde girdi. www.webtekno.com’un haberine göre, E-Volo, Alman merkezli olan ve

HABERLER

“Piyasa Düzeni EPİAŞ’ın Kurulmasıyla Hayata Geçebilir”

Enerji Ticareti Derneği’nden Selman Gezer, Elektrik piyasası Kanunu’nda öngörülen piyasa düzeninin EPİAŞ’ın kuruluşunun tamamlanmasıyla hayata geçeceğine dair yaygın bir kanı bulunduğuna dikkat çekti. Enerji Ticareti Derneği ETD’nin Haziran ayı bülteninde