“Rüzgar Santrali Yapılamayacak Yerler İlan Edilsin”

“Rüzgar Santrali Yapılamayacak Yerler İlan Edilsin”

RESYAD) Başkanı Selahattin Baysal, rüzgâr santrali yapılamayacak yerlerin devlet tarafından topluca ilan edilmesini istedi.

thumb2 (2)Türkiye Rüzgar Enerjisi Santralleri Yatırımcıları Derneği (RESYAD) Başkanı Selahattin Baysal, rüzgâr santrali yapılamayacak yerlerin devlet tarafından topluca ilan edilmesini istedi. Baysal, bu sayede girişimcilerin boşuna vakit kaybetmeyeceklerini, projelerin daha hızlı hayata geçirilebileceğini söyledi.

RESYAD Başkanı Salahattin Baysal, Türkiye`nin elektrik üretiminde kullanılabilir rüzgar potansiyelinin 48 bin MW olarak hesaplandığını belirtti. Baysal, 15 yıldan bu yana devam eden yatırımlarla bu potansiyelin ancak 3000 megawatt`lık kısmının, yani 16`da birinin değerlendirilebildiğini vurguladı.

İzin almada ciddi sıkıntı

Rüzgar yatırımı yapmak isteyenlerin ilgili kurumlardan izin almada ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Baysal “İzin için başvurulan önemli kurumlardan biri TÜBİTAK-RAPSİM. Buraya yapılan başvurular daha sonra Genelkurmay`a, buradan da Kara, Hava, Deniz, Jandarma, Sahil Güvenlik Komutanlıkları’na gidiyor. Elde edilen sonuçlar Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı aracılığıyla yatırımcıya ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK’ya bildiriliyor. Bu işlemler uygulamada aşırı derecede zaman kaybına yol açıyor. TEA olumlu sonucu alınmadan da hiçbir yatırımcı inşaat dönemi öncesi işlere başlayamıyor” dedi.

Başvuruları cevaplama süresi 1 ay ile sınırlansın

Baysal`ın bu sürecin kısaltılması için çözüm önerisi şöyle: TÜBİTAK, Genelkurmay ve benzeri kurumlar rüzgar santrali yapılamayacak yerleri önceden EPDK`ya bildirsin, EPDK da daha en başından buralara lisans vermesin. Kurumlar arası yazışmalar da en fazla 1 aylık cevaplama süresi verilerek hızlandırılsın. Bu sürede cevap verilmemişse olumlu görüş alındığı kabul edilsin.

Ha “çed raporu” ha “çed gerekli değildir” yazısı

Rüzgar yatırımları için (ÇED Gerekli Değildir) belgesi istenmesine rağmen tatbikatta talep edilenin ÇED Raporu`ndan hiçbir farkı olmadığını vurgulayan Selahattin Baysal, bu sorunun yasal düzenlemeyle ortadan kaldırılmasını istedi.
RESYAD Başkanı Baysal`a göre özellikle tarım ve mera alanlarında enerji yatırım izinleri de giderek imkansız hale eliyor. Rüzgar yatırımlarının gerek tarım gerekse mera alanlarına olası zararlarının asgari seviyede olduğunun tüm dünyaca kabul edildiğini kaydeden Baysal, “Yasal düzenlemelerin yanı sıra EPDK ve Enerji Bakanlığı`nın Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`nı RES projeleri konusunda bilgilendirip yönlendirmesi uygun olur” diye konuştu.

Kaynak: Mehmet Kara/Enerji Günlüğü
 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’yi Avrupa’da Temsil Edecek

Boğaziçi Üniversitesi sürdürülebilirlik konusunda Türkiye’yi Avrupa’da temsil edecek. Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Merkezi (BU-SDCPC), yüksek eğitimde sürdürebilir gelişme yönündeki çalışmaları desteklemek amacıyla Avrupa’daki 33 ülkeden 55 partneri

HABERLER 0 Comments

Bahçe Çiminden Yeşil Enerji Kullanımı Elde Edildi

Yeni bir araştırma ile bahçe çiminden yeşil enerji kullanımını mümkün kılabilecek yeni bir yöntem keşfedildi. Birleşik Krallık ve Cardiff Üniversitesi Catalizör Enstitüsü’nden bilim insanları, güneş ışığı ve uygun maliyetli katalizör

HABERLER 0 Comments

EBRD Zorlu’nun Jeotermal Santraline 70 Milyon Ek Kredi Verecek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Zorlu Enerji’ye Kızıldere III jeotermal santralinin 2. Ünitesinin genişleme projesi için 70 Milyon USD ek kredi vermeyi planlıyor. Kredi Zorlu Enerji Elektrik Üretimi A.Ş. (Zorlu Enerji)