Rüzgar Enerjisini Depolayan Alternatif Depolama Teknolojileri

Sürdürülebilir enerji arayışı bizi ilginç noktalara getirdi. Güneş, rüzgar, su ve biyogaz neredeyse sonsuz bir enerji sağlayacak kaynaklardan birkaçı.

ae_depolama_denizaltı hava torbalariYakıt hücresi teknolojisi, güç taleplerini desteklemek için önemli bir yol olarak görülüp, artan bir ilgiyle üzerine projeler geliştirilmeye devam ediliyor. Fakat yenilenebilir enerji uzmanlarının ve savunucularının pek çoğu modern teknolojinin bazı problemlerle başa çıkmakta zorlandığının farkındalar.

Rüzgar enerjisi, mevcut elektrik ihtiyacına büyük ölçüde katkı sağlıyor. Ancak rüzgar şiddeti değişken olduğundan sağlanan enerji tutarlı değil, zamana göre değişiklik gösteriyor. Aşırı enerji üretimi gerçekleşen dönemlerde, yetersiz enerji üretimi gerçekleştiğinde serbest bırakılmak üzere enerjinin saklanabileceği verimli depolama sistemlerine ihtiyaç duyulmakta. Şu anda, valonlar, basınçlı hava torbaları ve termal depolama gibi diğer sistemlerle birlikte kullanılan piller test ediliyor.

Araştırmacıların karşılaştığı iki büyük problemden biri; yenilenebilir enerji kaynaklarının tam potansiyelini kullanılabilir duruma getirmek, bir diğeri ise verimli depolamadır. Uzmanlar, rüzgar enerjisinde verimli bir depolama için yeni teknolojilere ihtiyaç olduğu görüşündeler. Rüzgarın hızı sabit olmasa da, motorlar gerekli rüzgarı üretmede kullanılabilirler ancak etkin bir depolama sistemi yoksa, tüm yapılan çalışmalar sonuçsuz kalıyor.

Rüzgar Enerjisini Depolayan Denizaltı Hava Torbaları

Nottingam Üniversitesi, rüzgar enerjisini depolamak için ciddi araştırmalar yürütüyor. Sualtındaki büyük, şişme saklama torbaları kuşkusuz bu alandaki en yaratıcı fikirlerden biri. Konsept, toplanan fazla enerjiyi İskoçya Orkney Adaları’nda demirlenmiş olan şişme hava torbalarında depolamayı öngörüyor. Gün boyunca depolanan enerji, elektrik üretmek için enerji türbinlerine aktarılıyor. Yapılan testlere göre 600 m derinlikte, 20 m çapındaki torba, 700MWh’a kadar enerji depolayabilme kapasitesine sahip.

Basınçlı Hava Sistemi

SustainX, hava sıkıştırma teknolojisini ticari açıdan kullanmayı hedefleyen bir şirket. Uyguladıkları proje, 40 kW’lık bir prototiple denenmiş ve başarılı sonuç vermiş, şimdilerde ise 1MW’lık bir prototip üzerinde çalışıyorlar. SustainX, yer altı sistemleri yerine yerüstü depolama tanklarını tercih ediyor. Geleneksel türbinler yerüstü tankları ile çalışmadığından şirket, sıkıştırma yeteneği yüksek ve ekonomik olan pistonları kullanmayı tercih etti. Sürücü türbinleri için basınç yetersiz kaldığında pistonlar çalışmalarını buna göre düzenleyerek durumu telafi ediyorlar.

SustainX, şimdilerde etkin ve verimli bir izotermik basınçlı hava teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Dalgaların Altına Rüzgar Enerjisi Saklamak

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü( MIT)’nde bilim adamları açık deniz rüzgar türbinlerinde üretilen enerjiyi depolamak için bir yöntem geliştirdi. Okyanus Yenilenebilir Enerji Sistemi olarak adlandırılan bu sistem, sualtı pompası hidrolik teknolojisine dayanmakta. İçi boş beton küreler okyanus zeminine yerleştiriliyor. Rüzgarın yoğun olduğu zamanlarda, üretilen fazla enerjiyi kürenin içindeki suyu boşaltmak için kullanıyor. Rüzgar şiddetinin yetersiz olduğu ve bu durumun birkaç gün sürdüğü dönemlerde enerji üretecek türbinleri çalıştırabilmek için küreler su ile doldurulur. Ayrıca araştırmacılar bu sistemin, insan gücü kullanılan platformlar fırtınalı havalarda tahliye olduğunda sualtı kuyularından yakıt depolama gibi amaçlar için de kullanılabileceğini söylüyorlar.

Hidrojen Teknolojisi

Şimdilerde iki Alman şirket, fazla rüzgar enerjisini hidrojen olarak depolayabilmek adına araştırmalar yapıyorlar. Şirketlerden biri, Hydrogenics,  enerji üretimi için yakıt hücrelerinde kullanılabilecek hidrojenin üretiminde suyun elektrolizi için rüzgar enerjisinin kullanılabileceğini öngörüyor. Diğer yandan E.On şirketi de rüzgar enerjisinden hidrojen üretmeyi planlıyor, fakat E.On’a göre üretim yakıt hücreleri yerine Ontras gaz boru hattı sisteminde yapılacak ve üretilen hidrojen doğal gaz olarak kullanılacak.

Kaynak: Elektrikport

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Ar-Ge Bütçesinin 3’te 1’i Sürdürülebilirliğe

BASF’nin kurumsal marka yönetimi başkan yardımcısı Baerbel Arnold-Mauer ile sürdürülebilir yönetimi konuştu… BASF sürdürülebilir yönetimi işinin merkezine koyuyor. Çevreyi korurken üretim yapmanın gelecekte var olmak için bir zorunluluk olduğunu düşünüyor.

HABERLER

Led Konusunda Kafa Karıştıran Araştırma

Işık yayan diyot teknolojisi olarak adlandırılan LED ışıklandırmaların, enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra yaydığı ışıkla insan sağığını da tehlikeye attığı belirlendi. Uzmanlar, yeni üretilecek LED’lerin kırmızı, yeşil ve mavi frekansları

HABERLER

Almanya’nın Enerji Devi YTÜ’de

Yıldız Teknik Üniversitesi ve Almanya’nın enerji devi German Energy Center&College (GECC) dev bir işbirliğine imza attı. İşbirliği sayesinde YTÜ’lü öğrencilere GECC bünyesindeki 20 firmada staj imkanı da sunuldu. Yıldız Teknik