“Rüzgar Enerjisindeki Büyüme, OECD Ülkelerinin Dışında Gerçekleşiyor”

“Rüzgar Enerjisindeki Büyüme, OECD Ülkelerinin Dışında Gerçekleşiyor”

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer:  “Rüzgar enerjisindeki büyüme, daha çok OECD üyesi ülkelerin dışında gerçekleşiyor. Almanya ve Çin sektörde belirli değişiklikler gerçekleştirebilir.  Sektörün ileri senaryoları takip edeceğini düşünüyorum. 2050 yıllarında toplam enerji üretiminin yüzde 30’luk bir oranına sahip olacağını öngörüyorum.”

IMG_3704Uluslararası Rüzgar Enerjisi Kongresi’nin ikinci gününde yapılan Küresel Enerji Trendleri ve Rüzgar Enerjisinin Rolü başlıklı oturumda konuşan Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer, rüzgar enerjisi sektörü için 2014 yılının iyi bir yıl olduğunu, 2015 yılının da iyi geçeceğini beklediklerini belirterek, “Rüzgar enerjisi sektöründe sırasıyla Çin, ABD ve Almanya önde yer alıyor. Rüzgar enerjisindeki büyüme, daha çok OECD üyesi ülkelerin dışında gerçekleşiyor. Almanya ve Çin sektörde belirli değişiklikler gerçekleştirebilir.  Sektörün ileri senaryoları takip edeceğini düşünüyorum. 2050 yıllarında toplam enerji pazarının yüzde 30’luk bir oranına sahip olacağını öngörüyorum. Çin’in büyüklüğünü koruyacağını, ABD’nin gizemli konumuna karşın, çok güçlü bir pazar haline gelebileceğini, Avrupa’nın rüzgar enerjisi sektöründeki  yerini koruyacağını tahmin ediyorum. Bu pazarlar dışında, Brezilya’nın 2015 yılında rüzgar enerjisi üreticisi ülkeler arasında ilk 10’a girme başarısını yakalayacağını gözlemliyorum. Afrika ise, rüzgar enerjisinde önümüzdeki 10 yıl içerisinde büyük bir büyüme hikayesi ortaya koyacak. Şu anda da yıllık yüzde 7-8’lik bir büyüme içerisinde. Rüzgar enerjisi sektörü, istihdam artması, yerel çevre ve iklim değişiklikleriyle  mücadele önem taşıyacak” şeklinde konuştu.

“Yenilenebilir enerji kaynakları yeni destekçiler buldu”

21’inci yüzyıl Yenilenebilir Enerji Ağı (REN 21) Proje Müdürü Martin Hullin ise yenilenebilir enerji alanında  Güney Asya, Latin Amerika ve Afrika bölgelerinin ilerleme kat ettiğini belirterek, dünyada 6.5 milyonluk istihdam potansiyeliyle, önemli bir iş ve istihdam kaynağı olduğunu ifade etti.  2013 yılında yenilenebilir enerji alanında 144 ülke yer aldığını kaydederek, “Son 10 yılda yenilenebilir enerjisi alanında önemli gelişmeler oldu. Önümüzdeki yıllar çok daha hızlı gelişmeler olabilir. Çin, 2023 yılında 6 gigawatt’lık kurulum öngörülürken, bu miktar 60 gigawatta çıktı. Yenilenebilir enerji kaynakları dünyanın her yerinde tercih edilebilir alan haline geldi” dedi.

Martin yenilenebilir enerji kaynaklarının dünyada kamudan özel sektöre kadar destekçilerinin oluştuğunu belirterek, yenilenebilir enerji kaynakları için yeni alanlar kurulacağını belirterek,  “bu konuda iki eğilim bulunuyor.  Birincisi küresel bir tedarik zinciri olması, serbest pazar oluşması ve maliyetlerin azaltılması olarak ifade ediliyor. İkinci eğilim ise yerli oran gibi koruma yaklaşımlarını içeriyor. Son 10 yılda sektörde farklı oyuncular oluştu. Sektör bu açıdan doygunluğa ulaşıyor. Önümüzdeki 10 yılda, yalnızca rüzgar teknolojisinde değil, tüm alanlarda rekabet artabilir. Bu dönem, uzun vade için çok önemli olacak. Sektörün kapasite artışı ve kendini geliştirmesi gerekiyor” şeklinde ifade etti.

“Rüzgar enerjisi, en demokratik enerji türü”

Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül’de konferansta yaptığı konuşmada, “Rüzgar enerjisi kontrol edilemediği için en demokratik enerji türüdür. Rüzgar sektöründeki gelişme, rüzgar potansiyelinin yüksekliğiyle birlikte gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleridir. Rüzgar enerjisinde ne yapılacağı bellidir. Rüzgar enerjisi,  teknoloji ve mevzuat olarak bakir bir alan olmaktan son 10 yılda çıkmıştır.  Yabancı yatırımcılar, Türkiye’ye teknoloji sağlayıcı olarak kar amacıyla geliyorlarsa buyursunlar, sömürü amaçlı geliyorlarsa hiç gelmesinler” diye konuştu.

“Rüzgar türbini maliyetleri azaltılmalı”

Konferansta gerçekleştirilen Rüzgar türbini Destekçileri ve Yeni Teknolojiler isimli oturumda konuşan Gamesa Güney Avrupa Satış Direktörü Paula Garcia Los Arcos, önümüzdeki dönemde türbin maliyetlerinin daha önceki dönemler kadar olmasa da azalacağını belirterek, “Biz maliyeti azaltmaya çalışıyoruz. Enerji prim ücretleri ve sermaye bu açıdan çok önemli. Bunları başarmaya çalışıyoruz ki rüzgar enerjisi konvansiyonel enerjiyle yarışabilsin. Rüzgar enerjisinde maliyet azaltmak için türbin temel etken. Ama maliyet dışında diğer etkenlerin azalmasıyla da maliyetler azalmış olacak. Biz hala Asya’dan gelen üreticilerden iyiyiz. Ekipmanın o ülkelerde üretilmesi çok önemli. Birçok ülke  rüzgar enerjisi ekipmanlarını kendi ülkesinde üretmeyi tercih ediyor. Türkiye şu anda, bu açıdan denge konumunda. Türkiye, diğer ülkelerin bu konuda yaptıkları hatayı yapmamalı. Aksi halde maliyetler yükselir” dedi.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Yeşile Değer Veren İlk Çevreci Fuarı

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: “M’Expo, birçok ilki bünyesinde barındıracak bir proje olacak. Bu anlamda Türkiye’nin yeşile değer veren ilk çevreci fuarı olacağı gibi, merkezimizde sadece fuar alanı değil kongre

Güneş EnerjisiB 0 Comments

İçme Suyu Sıkıntısına Güneş Enerjili Çözüm

Yozgat merkeze bağlı Tayyip köyünde yaşanan içme suyu sıkıntısı güneş enerjisi ile çözüme kavuştu. Güneş enerjisinden elektrik üretimiyle tarımdan hayvancılığa, sanayiden ulaşıma kadar birçok alanda önemli kazanımlar elde edilebiliyor. Önemli

HABERLER

Dünya Fonlama Rekoru Kıran Rüzgar Türbini Projesi

Bu gördüğünüz dev rüzgar türbini bir kitlesel fonlama (crowdfunding) kampanyasında 13 saatte 1.3 Milyon Euro topladı ve en kısa sürede gerçekleşen proje fonlaması olarak bir dünya rekoruna imza attı. Kampanyada rüzgar