Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti.

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirterek “Rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Türkiye’deki rüzgar sektörünü değerlendiren Yıldırım, ülkenin potansiyelinin yüksek olmasına rağmen henüz istenilen düzeye ulaşılmadığını ancak teknolojinin her geçen gün geliştiğini ve sektöre çok ciddi yatırım yapıldığını söyledi.

Dünyada baş döndürücü bir hızla gelişen sektörün geçen yıl sonu itibarıyla toplam küresel kurulu gücünün rüzgarda 431 bin megavata ulaştığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Dünyada ve Türkiye’de rüzgar bebek seviyesinde bir sektör. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Dünyada 10 yıl önce rüzgarda kurulu güç 60 bin megavat iken, şimdi 431 bin megavata ulaşıldı. Sadece geçen yıl 63 bin megavatlık rüzgar santrali devreye alındı. Bu gelişmelere rağmen, rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Daha az verimli bölgelerin rüzgar enerjisinde değerlendirilebilmesi için teknoloji yatırımları yapılmaya başlandı.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

LED Teknolojisinin Son Noktası: 200 LPW

LED alanındaki gelişmeleri incelemek isterseniz, son birkaç yıldır yaşanan watt başına lümen metriklerini takip etmeniz yeterli olacaktır. LED alanındaki verimlilik faktörü, yayılan ışık miktarına bağlı olarak tüketilen güç miktarı ile

Elektrik Üretimi 0 Comments

Rüzgar ve Jeotermal Enerjide Dünyanın En Büyükleri Arasındayız

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ve Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk tarafından açıklanan verilere göre, hem global rüzgar ve

HABERLER

Mandıra Atık Sularından Biyogaz Üretimi Projesi

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, belediye tarafından hazırlanan “Yüksek Kirlilik Yükündeki Atıksuların Biyogaz Tesisi ile Arıtımı ve Oluşan Biyogazdan Isı elde Edilmesi” projesiyle, mandıra işletmelerinden çıkan atık suların Küçük Menderes

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply