Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti.

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirterek “Rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Türkiye’deki rüzgar sektörünü değerlendiren Yıldırım, ülkenin potansiyelinin yüksek olmasına rağmen henüz istenilen düzeye ulaşılmadığını ancak teknolojinin her geçen gün geliştiğini ve sektöre çok ciddi yatırım yapıldığını söyledi.

Dünyada baş döndürücü bir hızla gelişen sektörün geçen yıl sonu itibarıyla toplam küresel kurulu gücünün rüzgarda 431 bin megavata ulaştığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Dünyada ve Türkiye’de rüzgar bebek seviyesinde bir sektör. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Dünyada 10 yıl önce rüzgarda kurulu güç 60 bin megavat iken, şimdi 431 bin megavata ulaşıldı. Sadece geçen yıl 63 bin megavatlık rüzgar santrali devreye alındı. Bu gelişmelere rağmen, rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Daha az verimli bölgelerin rüzgar enerjisinde değerlendirilebilmesi için teknoloji yatırımları yapılmaya başlandı.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Güneş Enerjisi Depolayan Çimento Geliştirildi

Meksika San Nicolas Hidalgo’daki Michoacan Üniversitesi’nden Dr. José Carlos Rubio’nun geliştirdiği, gündüz güneş ışığını depolayıp, gece ışık saçar hale gelen çimento önemli tasarruf olanakları sunuyor. Gündüzleri güneş enerjisi depolayan ve

Ulaşım 0 Comments

Japon Otomotivciler Elektrikli Araçlara Odaklanıyor

Japon otomotivciler hidrojen yakıtlı ve elektrikli taşıtlara odaklanıyorlar. Dünyada elektrikli araç üretimi giderek artarken, günümüzün ulaşım sistemleri de sorgulanmaya başlandı. Artık daha çok elektrikli araç modeli otomotiv üreticileri tarafından piyasaya

HABERLER

Özyeğin Üniversitesi, Güneş Enerjisi Tesisiyle Elektrik Üretiyor

Fina Enerji iştiraki SolarPoint Proje Yöneticisi Orçun Başlak, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü’nde kurulan güneş enerjisi tesisinin dört binadan oluştuğunu söyledi. Solar Now Turkey’in üçüncü gününde katılımcılar, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy kampüsüne

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply