Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti.

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirterek “Rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Türkiye’deki rüzgar sektörünü değerlendiren Yıldırım, ülkenin potansiyelinin yüksek olmasına rağmen henüz istenilen düzeye ulaşılmadığını ancak teknolojinin her geçen gün geliştiğini ve sektöre çok ciddi yatırım yapıldığını söyledi.

Dünyada baş döndürücü bir hızla gelişen sektörün geçen yıl sonu itibarıyla toplam küresel kurulu gücünün rüzgarda 431 bin megavata ulaştığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Dünyada ve Türkiye’de rüzgar bebek seviyesinde bir sektör. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Dünyada 10 yıl önce rüzgarda kurulu güç 60 bin megavat iken, şimdi 431 bin megavata ulaşıldı. Sadece geçen yıl 63 bin megavatlık rüzgar santrali devreye alındı. Bu gelişmelere rağmen, rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Daha az verimli bölgelerin rüzgar enerjisinde değerlendirilebilmesi için teknoloji yatırımları yapılmaya başlandı.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enerji Verimliliği İçin Bakan Taner Yıldız’dan Çağrı

“Güçlü Sanayi Verimli Enerji» sloganıyla yola çıkılan “Enerji Verimli Sanayi” projesi, sanayi kuruluşlarında belirlenen 13 enerji verimlilik artırıcı proje alanıyla on yılda 65 milyar TL değerinde enerji tasarrufu yaratmayı hedefliyor.

Elektrik Üretimi 0 Comments

İsveç Yüzde 100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Yolunda

İsveç 2050’ye kadar fosil yakıtları tüketmeyen ilk ülke olmayı amaçlıyor. İsveç, fosilsiz yakıt tüketen ilk ülke olma yolunda hızla yol alıyor. Hükümet, 2050’ye kadar fosil yakıtlardan tamamen vazgeçme yolunda, 2016

HABERLER 0 Comments

Paris Otomotiv Fuarı’nın Bu Seneki Yıldızı: Elektrikli Arabalar

Petrol fiyatları düşerken, en son beklenen gelişme elektrikli araç piyasasının geçtiğimiz bir sene içinde hızla büyümesi oldu. Ancak  “dizel skandalı” ardından ve  Elon Musk’ın şirketi Tesla’nın hamleleri ile popülerleşen elektrikli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply