Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti.

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirterek “Rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Türkiye’deki rüzgar sektörünü değerlendiren Yıldırım, ülkenin potansiyelinin yüksek olmasına rağmen henüz istenilen düzeye ulaşılmadığını ancak teknolojinin her geçen gün geliştiğini ve sektöre çok ciddi yatırım yapıldığını söyledi.

Dünyada baş döndürücü bir hızla gelişen sektörün geçen yıl sonu itibarıyla toplam küresel kurulu gücünün rüzgarda 431 bin megavata ulaştığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Dünyada ve Türkiye’de rüzgar bebek seviyesinde bir sektör. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Dünyada 10 yıl önce rüzgarda kurulu güç 60 bin megavat iken, şimdi 431 bin megavata ulaşıldı. Sadece geçen yıl 63 bin megavatlık rüzgar santrali devreye alındı. Bu gelişmelere rağmen, rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Daha az verimli bölgelerin rüzgar enerjisinde değerlendirilebilmesi için teknoloji yatırımları yapılmaya başlandı.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Finansman 0 Comments

“Bankalar Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına Pozitif Yaklaşım İçerisinde”

İş Bankası Yetkilileri: “Yenilenebilir enerji yatırımlarının çevreye görece daha az etki ederek ülke ekonomisine olumlu katkı sağlıyor olması, buna ilaveten Türk bankalarının son dönemde bu yatırımlara özgü olarak avantajlı dış

Jeotermal enerji 0 Comments

Gürmat’tan Aydın’a Jeotermal Enerji Santrali

Gürmat Elektrik, Aydın Germencik`te 22,6 MW`lık Efe 6 Jeotermal Enerji Santrali kurmayı planlıyor. Gürmat Elektrik Üretim A.Ş. tarafından, Aydın İli, Germencik İlçesi, Alangüllü Mahallesi sınırları içerisinde 22,6 MW kapasiteli Efe

Elektrik Satışı

Almanya’da Vatandaşa Enerji Dönüşümü Maliyeti

Almanya’da yürürlüğe konması planlanan enerji dönüşümü vatandaşa pahalıya patlıyor. Enerji maliyetleri ülkeden ülkeye değişse de büyük çoğunluğu vatandaşa yansıtılıyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre, Alman Ekonomi Enstitüsü’nün (IW) araştırmasına göre elektrik dağıtan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply