Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Rüzgar Enerjisi Sektörü Hızlı Büyüyor

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım,rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirtti.

Siemens Türkiye Rüzgar ve Yenilenebilir Enerji Bölümü Direktörü Hakan Yıldırım, rüzgar enerjisinden elektrik üretiminin hızlı büyüyen bir sektör olduğunu belirterek “Rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor” dedi.

Türkiye’deki rüzgar sektörünü değerlendiren Yıldırım, ülkenin potansiyelinin yüksek olmasına rağmen henüz istenilen düzeye ulaşılmadığını ancak teknolojinin her geçen gün geliştiğini ve sektöre çok ciddi yatırım yapıldığını söyledi.

Dünyada baş döndürücü bir hızla gelişen sektörün geçen yıl sonu itibarıyla toplam küresel kurulu gücünün rüzgarda 431 bin megavata ulaştığını hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“Dünyada ve Türkiye’de rüzgar bebek seviyesinde bir sektör. Teknoloji her geçen gün değişiyor ve çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Dünyada 10 yıl önce rüzgarda kurulu güç 60 bin megavat iken, şimdi 431 bin megavata ulaşıldı. Sadece geçen yıl 63 bin megavatlık rüzgar santrali devreye alındı. Bu gelişmelere rağmen, rüzgar enerjisinde teknoloji son noktaya gelmedi. Şimdi daha az verimli yerlerin de değerlendirilmesi için çalışmalar yapılıyor. Daha az verimli bölgelerin rüzgar enerjisinde değerlendirilebilmesi için teknoloji yatırımları yapılmaya başlandı.”

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

En Yüksek Teklif Van’a

Geçtiğimiz 3 gün boyunca yapılan ve bugün biten Güneş Enerjisi İhalelerinin 4, 5 ve 6. paketleri sonuçlarına göre, Van-Ağrı bölgesinde 45 MW için 2.960.000 TL/MW teklif veren Gün Güneş Enerjisi

HABERLER

Yüreğir’de Katı Atık Toplama Projesi

Ambalaj atıklarının toplanması işini yürütecek olan Adana Geri Dönüşüm Hurda ve Plastik Sanayi tarafından Yüreğir Belediyesi emrine 4 adet araç ve işçi vererek ambalaj atıklarının toplanması sağlanacak. Belediyeler sorumluluk alanları

HABERLER

Gefco Türkiye ve Enercon İşbirliği

Gefco Türkiye, rüzgar enerjisi sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından Alman Enercon firması ile sözleşme imzaladı. Rüzgar enerjisinde uluslararası ölçekteki firmaların birleşme, satın alma ve işbirlikleri sürüyor. Dünya çapında bu tür

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply