Rüzgar Enerjisi Santrallerinde Lider Ege ve Marmara Olacak

Rüzgar Enerjisi Santrallerinde Lider Ege ve Marmara Olacak

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından hazırlanan, Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu’nda belirtilen bilgilere göre, 2010 yılında 1329 MW kurulu rüzgar enerjisi kapasitesine sahip Türkiye’de, 2011’de 1805 MW, 2012’de 2312 MW kapasiteye ulaşıldı.

aee12Bu yıl Temmuz ayı itibariyle toplam kurulu güç 2619MW’ın üzerine çıkarken, inşası devam eden 28 RES’in toplam kurulu gücü 751 MW’ı buluyor. Bu yıl ilk defa Osmaniye ve Yalova’da RES yapımına başlandı. Bu yılın ilk yarısında lisanslıdan işletmeye alınan 108 MW, inşadan işletmeye geçen 177,6 MW santral oldu.
Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu’nda işletmedeki rüzgar enerjisi santrallerinin kurulu güç bakımından yüzde 78’i Ege ve Marmara bölgelerinde bulunuyor. Kurulu güç bakımından iller bazında Balıkesir’in birinci olduğu raporda, İzmir ikinci sırada yer alıyor.

İşletmedeki santrallerin yatırımcılara göre dağılımında ilk üç yine değişmedi. Türkiye’nin ilk RES’ini kuran Demirer Enerji kurulu güç sıralamasında ilk sırada yer aldı. Demirer Enerji’yi sırasıyla Bilgin Enerji ve Adnan Polat’ın sahibi olduğu Polat Enerji izledi.

Raporda, işletmedeki RES’lerin kurulu güç bakımından türbin markalarına göre payları şu şekilde sıralandı: Geçen yıla göre biraz gerileyen Vestas %25,32 ile birinci sırada, % 24,45 ile Enercon ikinci, % 23 ile Nordex üçüncü olurken onu % 17,22 ile GE izledi.

Bu yıl Marmara’da daha çok inşaa halinde RES var

Geçen yıl inşaa halinde olan santraller Ege’de %44,04, Marmara’da 42,22 iken, bu yıl Ege’de inşaa halinde olan santraller %35,39, Marmara’da ise 46,64 oranında. Marmara bölgesindeki inşaa halindeki RES’ler işletmeye alındığında, bölgeler arası birincilik Ege’den Marmara’ya geçecek.

İşletmedeki RES’lerin kurulu güç bakımından bölgelere dağılımında % 40,68 Ege, % 37,19 Marmara, yüzde 16,32 Akdeniz, yüzde 3,05 Karadeniz ve yüzde 2,75 ise İç Anadolu Bölgesi olarak tespit edildi.
Balıkesir, işletmedeki 666,5 MW kurulu gücüyle iller arasında ilk sırada yer alırken, 499,9 ile İzmir ikinci, 346 MW’lik işletmedeki kurulu gücüyle Manisa üçüncü oldu. Bu yıl işletmede olan RES’lere Uşak ve Afyon illeri dahil oldu.
Lisanslı RES’lerin toplam kurulu gücü 6.313 MW’ı bulurken, bölgelere göre dağılımda 2428 MW ile Marmara ilk sırada, 1658 MW ile Ege ikinci, 1153 MW ile de İç Anadolu bölgesi üçüncü sırada yer aldı. İllere göre dağılımında ise 714 MW ile İzmir başı çekerken, Çanakkale 566 MW ile ikinci, İstanbul 389 MW ile üçüncü oldu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Elektriğin Bir Kilowatt’ına 35,4 Kuruş Ödedik

Konutlarda 1 kilowatt elektrik için ilk altı ayda ortalama 35,4 kuruş ödendi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’in resmi internet sitesinden alınan verilere göre, konutlarda, 1 kilowatt elektrik için, tüketiciler 2014 yılının

HABERLER

Bartın’da Güneş Enerjisi Devrimi

Bartın İl Özel İdaresi şantiyesinde yıllık tüketilen 370 bin kilovat saat elektriğin yüzde 75’i güneş enerjisi ile üretilecek. Merkeze bağlı Akçamescit Köyü’ndeki İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü

HABERLER

Turizmde Artan Yeşil Otel Yatırımları Büyümeyi Daha da Hızlandıracak

Business Planet’ın bu bölümünde Avusturya’dayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımı konu alıyoruz. Enerji tasarrufu neye mal oluyor? Yeşil yatırımlarla ne gibi sonuçlar alınıyor? Turizm sektörünün neden olduğu karbondioksit salınımının %20’sinin kaynağı