Rüzgar Enerjisi Baltık Ülkelerinde Yaygınlaşıyor

Rüzgar Enerjisi Baltık Ülkelerinde Yaygınlaşıyor

İskandinav ülkelerinde rüzgar enerjisinin artması ile doğalgaz ve kömür yakıtlı türbinler arka planda kalıyor. Bu yenilenebilir enerji fazlalığının etkileri, Baltık bölgesinde termik santrallerin kar marjlarının aşınması olarak görülecek. 
wind-turbines
Finlandiya devlet enerji kurumu Fortum, İskandinav ülkelerinde ekonomik durgunluğun ve elektrik toptan satış fiyatlarının düşmesi nedeniyle kömür içerikli santrallere olan talebin azaldığını belirterek, değer kaybının yaklaşık 25 milyon Euro olduğunu söyledi.
 

Finlandiya ve Danimarka’da kömür rafa kalkacak

Yaklaşık 11 bin megawatt kömür, doğalgaz ve petrol yakıtlı elektrik üretim kapasitesine sahip olan Finlandiya ve Danimarka’da 2030 yılına kadar 2 bin megawatt kömür kapasitesinin rafa kaldırılacağı söyleniyor. Ayrıca rüzgar enerjisinin elektrik fiyatlarında MWh başına 20 Euro’ya kadar bir düşüşe neden olabileceği de belirtiliyor.

Danimarka 2030 yılına kadar elektrik üretiminde kömür kullanımını sıfırlamayı ve 2035 yılına kadar da tüm elektriğini yenilenebilir kaynaklardan üretme hedefine sahip. Rüzgar enerjisinin ise 2020 yılına kadar 2013 yılındaki üretimini yüzde 33.4 oranında arttırarak Danimarka’nın elektrik tüketiminin yarısını karşılaması bekleniyor.

İsveç’te Rüzgar elektriğin yüzde 8’ini karşılıyor

İsveç’te ise rüzgardan elde edilen elektrik 2010 yılından bu yana ikiye katlayarak 5 bin megawatt kapasitesine ulaştı ve genel tüketiminin yüzde 8’ini karşılar hale geldi. Rüzgar enerjisi kapasitesinin 2017 yılına kadar 7 bin megawatt’a yükseleceği tahmin ediliyor.

Norveç’te de hükümet vergi sistemini değiştirerek İsveç’i yakalamayı planlıyor.

Fosil yakıtlı tesisler kapatılıyor

Baltık ülkelerindeki yenilenebilir hedefleri birçok fosil yakıtlı tesisin kapatılmasına ya da kapatılma riski ile karşı karşıya kalmasına neden oldu. Ayrıca bu ülkelerdeki gelişmeler ülkeler arası enerji bağlantılarının da daha güçlü olmasına neden oluyor. Estonya enerji grubu Eesti Energia 2013 yılı sonunda Finlandiya ile 650 megawatt’lık bir bağlantı kurulmasının ardından satışlarının bu yılın ilk yarısında yüzde 30 oranında azaldığını açıkladı.

Litvanya da 2015 yılı sonuna kadar İsveç ile 700 megawatt’lık bir bağlantı kurmayı hedefliyor ve bunun sonucu olarak da 2016 yılına kadar 900 MW kapasiteli doğalgaz yakıtlı tesislerini kapatabilir.

Kaynak: Enerji Günlüğü 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Toshiba’dan Jeotermal Enerji Santrali İçin Parça Üretimi

Toshiba Corporation (TOKYO:6502) bugün şirketin Türkiye’de, bağımsız bir elektrik üreticisi ve Zorlu Energy Group (Zorlu Enerji Grubunun) bir üyesi olan Zorlu Enerji’nin Türkiye’nin batısında Manisa İlindeki Alaşehir’de inşa edeceği Alaşehir

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Yenilenebilirle İlgili, Tüm İzinlerin Alınıp Yatırımcıya Verileceği Yeni Bir Sürece Giriyoruz”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Hürriyet ile söyleşisinde enerji piyasalarına yönelik önemli mesajlar verdi. Yatırımcının proje yaparken bazen 70’i aşkın kurumdan izin alması gerektiğine işaret eden Yılmaz, “Yenilenebilir ve yerli kömürle

HABERLER

Atıksuyla 65 Bin TL Elektrik Tasarrufu

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın belediye sıvı atık tesisinde yapılan üniteleri yerinde inceledi. Enerji üretecek olan ünitelerin montesinde son aşamaya gelindiği aybaşında da deneme enerji üretimine geçileceğini belirten Isparta