Rüzgar Enerjisi Avrupa’da yükseliyor

Rüzgar Enerjisi Avrupa’da yükseliyor

AB’nin elektrik tüketiminde rüzgarın payı geçtiğimiz yıl yüzde  7.5`a yükseldi.

ruzgar enerjısı 2Yenilenebilir enerjideki gelişmeler, tüm dünyada dikkat çekerken, Avrupa’da bu alanda geleceği belirleyecek sonuçlar ortaya çıkıyor.

enerjigunlugu.net’in haberine göre, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen EurObserv`ER raporuna göre, AB üyesi 28 ülkede 2014 yılında kurulumu yapılan rüzgar santrallerinin kapasitesi ise 12.4 gigawatt`a ulaştı. Böylece AB üyesi 28 ülkenin toplam kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi 130.3 gigawatt oldu. AB`nin elektrik tüketiminde rüzgarın payı ise bir önceki yılki yüzde 7.1`den yüzde  7.5`a yükseldi.
Almanya başı çekiyor

Rapora göre, AB ülkeleri arasında en fazla rüzgar kurulumuna sahip olan ülke Almanya. Almanya`nın 2014 yılı sonu itibariyle rüzgar enerjisi kurulum kapasitesi geçen yılki 6.1 gigawatt eklemeyle toplamda 40.4 gigawatt`a yükseldi.

Haberin devamı için tıklayın

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

EnerjiSa Türkiye’nin En Büyük Rüzgar Santrali’ni Devreye Aldı

Sabancı Holding ve dünyanın lider enerji uzmanı E.ON ortaklığında yoluna devam eden Enerjisa, 143 MW kurulu güçle Türkiye’nin en büyük rüzgar santralı Balıkesir Rüzgar Enerji Santralı’nı (Balıkesir RES) devreye aldı.

HABERLER

Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Enerji Çözümleri, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinde rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor.    Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar

Enerji Verimliliği 0 Comments

“Yenilenebilir Enerjiye Finansman Desteği Sağlamaya Devam Edeceğiz”

Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Ertürk: “Yenilenebilir enerji projelerine finansman desteği sağlamaya devam edeceğiz.” Yenilenebilir enerji projeleri konusundaki en önemli konulardan biri olan hiç şüphesiz finansman kaynağı. Bu konuda bankalar geçen