Rüzgar Enerjisi 2030 Yılında Avrupa’nın En Büyük Enerji Kaynağı Olma Yolunda

Rüzgar Enerjisi 2030 Yılında Avrupa’nın En Büyük Enerji Kaynağı Olma Yolunda

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği raporlarına göre rüzgar enerjisi 2030 yılında Avrupa ülkelerinin iklim değişikliği ve enerji politikalarında değişikliklik olmaması durumunda, en büyük güç kaynağı olabilir.Eğer Avrupa üyesi devletler planlanan enerji politika ve hedeflerine bağlı kalırlarsa amaçlanan raporlarla rüzgar enerjisinin 10 yıl içinde gaz ve diğer enerji kaynaklarını geçebileceği öngörülüyor.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği yöneticisi Giles Dickson’a göre rüzgar enerjisi 15 yıl içerisinde Avrupa enerji sisteminin temeli olabilecek durumda. Dickson’a göre rüzgar enerjisi Avrupa’da yatırımların desteklenmesiyle , iş olanakları yaratmasıyla ve elektrik fiyatlarının düşmesiyle ekonomik gelişme sağlayabilecek.

Şimdiden on-shore (okyanus tipi) rüzgar üretim santralleri herhangi bir enerji üretiminden daha ucuz durumda ve 2014 itibarı ile Avrupa’da rüzgar kurulumu gaz ve kömür santrali kurulumundan daha fazla. Rapora göre Avrupa’da rüzgar santralleri 294 GW karada (on-shore) ve 98 GW denizde (off-shore) olmak üzere toplam  392 GW’a ulaşabilecek. Şu anda Avrupa’da kurulu 128.8 GW’lık Rüzgar Enerji Santralleri ile yıllık tüketimin %10’u karşılanabilmekte.

Raporda 2030 hedefine ulaşabilmek için yenilenebilir enerji hareket planları oluşturulması, izin prosedürlerinin kolaylaştırılması, tam işleyen bir pazar oluşabilmesi için gerekli yasal alt yapının oluşturulması ve Emisyon Ticaret Sisteminde reformlar yapılması öneriliyor . Bu adımlar atıldığı takdirde, sektörde 5 yıl içinde 12,5 milyon Euro’luk patlama bekleniyor- ki bu AB’nin ulaşım altyapısı için harcadığı miktara eşit. Ve bu “patlamanın” rüzgar enerjisi sektöründe direkt ve indirekt 366.000 kişilik istihdam daha yaratması bekleniyor.

Ucuz off-shore’lar

Bu hafta Paris’te Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Rüzgar Endüstrisi Fuarında Siemens yeni lojistik konseptiyle rüzgar türbinlerinde ulaşım bedelini %20 azaltacak bir konsept sundu .

Siemens’in yeni lojistik konseptine göre büyük vinçlerin kullanımı yerine Ro-Ro gemileri kullanılacak. Yani parçaların taşındığı uzun araçlar direkt olarak gemilere bindirilecekler.

 

Siemens offshore CEO’suna göre bu yeni lojistik ile Enerji Maliyesi Seviyelendirilmesinin düşürülmesiyle offshore rüzgar enerji maliyesi kw basına 10 centin aşağısına inmesi planlanmakta.

Renewable UK raporuna göre rüzgar enerjisi yatırımları 2014 yılı sonu itibarı ile İngiltere’de 1.25 milyar Euro’ya ulaşmış durumda ve 30.500 kişiye iş imkanı sağlamakta.

Hazırlayan: Onur Kargın, Bilgi Üniversitesi

onur.kargin@bilgiedu.net

FullSizeRender

About author

Onur Kargın
Onur Kargın 1 posts

1994 İstanbul doğumludur. İstek Özel Kemal Atatürk Lisesi mezunu olup, eğitimine İstanbul Bilgi Üniversitesinde Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünde devam etmektedir. 1999 yılında Tenis Eskrim Dağcılık (T.E.D)'de başladığı tenise profesyonel olarak devam etmekte , aynı zamanda Bilgi Tenis Takımlarının kaptanlığını yürütmektedir.

You might also like

Enerji Verimliliği

İzmir Metro A.Ş.’den 1 Milyon Liralık Elektrik Tasarrufu

İzmir Metro A.Ş., geliştirdiği projeyle tren işletiminde kullandığı elektrik enerjisinde yaklaşık 1 milyon liralık tasarruf sağlamayı başardı. İnovatif proje, tren setlerinin kilometre başına tükettiği enerjiyi yüzde 11 oranında azaltıyor. Büyüşehir

HABERLER 0 Comments

PV Endüstrisinde Kapasite Altında Üretim Gerçekleşti

2014 yılında PV endüstrisi yaklaşık 46 gigawatt güneş paneli üretti. Bu ise piyasanın 70 gigawatt olan kapasitesinin bir hayli aşağısında. PV endüstrisinde özellikle Avrupa merkezli sıkıntılar sektörün gelişimiminde olumsuz etkiler

HABERLER

“Almanya’da Güneş Enerjisi Elektrik Fiyatlarını Düşürdü”

Alman Solar Endüstri Derneği BSW-Solar yöneticilerinden Jörg Mayer: “Almanya’da elektrik fiyatlarının düşmesinin iki nedeni var. Birincisi fosil yakıtların ucuzlaması ile üretim maliyetinin düşmesi, diğeri ise en üst düzeyde bulunan fotovoltaik kurulumlar.” 

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply