Rusya’ya Güneydoğu’da Jeotermal Seracılıktan Üretilen Domates İhracatı

Rusya’ya Güneydoğu’da Jeotermal Seracılıktan Üretilen Domates İhracatı

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Yanmaz, “İyi tarım uygulamaları olarak adlandırılan hormonsuz ve kimyasal ilaç kalıntısız ürünlerle ülke ihracatına katkı veriyoruz” dedi.

Jeotermal seracılık artık Türkiye’de önemli bir alan. Bu yöntemle üretilen ürünler ihraç ediliyor.

domateswww.jeotermal.com’un haberine göre, Harran Ovası’nda jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda üretilen salkım domatesler, başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi ile sulama imkanına kavuşan Harran Ovası, tarımda ivme kazandı. Son yıllarda seracılıkta da ilerleme sağlayan üreticiler, Şanlıurfa’nın Karaali mevkisinde bulunan jeotermal kaynağı seracılıkta değerlendirmeye başladı. Birçok firma, deneme çalışmalarından elde edilen başarılı sonuçlarının ardından bu alana yatırım yaptı.

Jeotermal seralarda başta salkım domates olmak üzere, sebze ve iç mekan süs bitkileri yetiştirilirken, istihdama da katkı sağlanıyor.

Bölgedeki seralarda üretilen salkım domates, yurt içinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz, yaptığı açıklamada, Karaali bölgesindeki 480 dekarlık jeotermal seralarda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Karar Vermemiz Gereken Arabayı Duvara Ne Hızla Çarpacağımız”

Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen Yeşil Ekonomi Konferansı-3 Kentlerde Yeşil Ulaşım isimli konferans, İTÜ Maçka Kampüsü Sosyal Tesisleri’nde dün gerçekleşti. Sizler için takip ettiğimiz konferansta, “Kentlerde Sürdürülebilir

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Nevşehir Güneş Enerjisi Üssü Olma Yolunda

  Kent birçok güneş enerjisi yatırımını bünyesinde barındırırken, ulusal ve uluslararası yeni güneş enerjisi yatırımlarına da hazırlık içerisinde. Nevşehir Türkiye’nin güneş enerjisinde üretim üslerinden biri olmaya aday görünüyor. Kent birçok

Şirket Haberleri

Yingli Solar, Intersolar’da Yeni Teknolojisini Sergiledi

Yingli Solar, Intersolar’da yeni teknoloji ürünleriyle dikkat çekti. Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi fuarı İntersolar’a Türkiye’den de önemli ölçüde katılım oldu. Dünyada 30 bölgesel ülke ofisine sahip, kurulduğu tarihten bugüne