Rusya’ya Güneydoğu’da Jeotermal Seracılıktan Üretilen Domates İhracatı

Rusya’ya Güneydoğu’da Jeotermal Seracılıktan Üretilen Domates İhracatı

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Yanmaz, “İyi tarım uygulamaları olarak adlandırılan hormonsuz ve kimyasal ilaç kalıntısız ürünlerle ülke ihracatına katkı veriyoruz” dedi.

Jeotermal seracılık artık Türkiye’de önemli bir alan. Bu yöntemle üretilen ürünler ihraç ediliyor.

domateswww.jeotermal.com’un haberine göre, Harran Ovası’nda jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda üretilen salkım domatesler, başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi ile sulama imkanına kavuşan Harran Ovası, tarımda ivme kazandı. Son yıllarda seracılıkta da ilerleme sağlayan üreticiler, Şanlıurfa’nın Karaali mevkisinde bulunan jeotermal kaynağı seracılıkta değerlendirmeye başladı. Birçok firma, deneme çalışmalarından elde edilen başarılı sonuçlarının ardından bu alana yatırım yaptı.

Jeotermal seralarda başta salkım domates olmak üzere, sebze ve iç mekan süs bitkileri yetiştirilirken, istihdama da katkı sağlanıyor.

Bölgedeki seralarda üretilen salkım domates, yurt içinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz, yaptığı açıklamada, Karaali bölgesindeki 480 dekarlık jeotermal seralarda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Genel

Risen Solar Technology Türkiye’de Yatırım Hazırlığında

Fizibilite çalışması yapmak üzere kente gelen Çin’deki enerji firmasının proje yöneticisi Yun Jia Yang, 2015’te Türkiye ve Çin arasında yapılacak ticari anlaşmalara bu yatırımı ekletmeyi hedefliyor. Türkiye’de güneş enerjisinde uluslararası

HABERLER

“Cereyan7” Yeditepe Üniversitesi’nden Yola Çıktı

Yeditepe Üniversitesi “7Tepe Team” ve araçları “Cereyan7″, bu yıl 15-19 Mayıs tarihleri arasında Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenecek “Shell Eco-marathon 2014’te” yarışacak. Yeditepe Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümleri

HABERLER

Joetermal’in Bilinmeyen Faydaları: Türkiye’nin İlk Termal Huzur Evi

Bu haberin doğrudan yayın içeriklerimizle ve yenilenebilir enerji sektörü haberleri ile bağlantılı olmadığını biliyoruz fakat ülkemizde önemli bir potansiyele sahip olan jeotermal enerjinin diğer faydalarını da güncel bir haber vasıtası