Rusya’ya Güneydoğu’da Jeotermal Seracılıktan Üretilen Domates İhracatı

Rusya’ya Güneydoğu’da Jeotermal Seracılıktan Üretilen Domates İhracatı

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Yanmaz, “İyi tarım uygulamaları olarak adlandırılan hormonsuz ve kimyasal ilaç kalıntısız ürünlerle ülke ihracatına katkı veriyoruz” dedi.

Jeotermal seracılık artık Türkiye’de önemli bir alan. Bu yöntemle üretilen ürünler ihraç ediliyor.

domateswww.jeotermal.com’un haberine göre, Harran Ovası’nda jeotermal enerjinin kullanıldığı seralarda üretilen salkım domatesler, başta Rusya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi ile sulama imkanına kavuşan Harran Ovası, tarımda ivme kazandı. Son yıllarda seracılıkta da ilerleme sağlayan üreticiler, Şanlıurfa’nın Karaali mevkisinde bulunan jeotermal kaynağı seracılıkta değerlendirmeye başladı. Birçok firma, deneme çalışmalarından elde edilen başarılı sonuçlarının ardından bu alana yatırım yaptı.

Jeotermal seralarda başta salkım domates olmak üzere, sebze ve iç mekan süs bitkileri yetiştirilirken, istihdama da katkı sağlanıyor.

Bölgedeki seralarda üretilen salkım domates, yurt içinin yanı sıra başta Rusya olmak üzere Avrupa ülkelerine gönderiliyor.

GAP Seracılar Birliği Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz, yaptığı açıklamada, Karaali bölgesindeki 480 dekarlık jeotermal seralarda domates üretimi yapıldığını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ETKİNLİKLER

“Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor” Buluşması Kayseri’de Tekrarlanıyor

2.Anadolu Güneşi Elektrik Üretiyor buluşması 10 EKİM 2015 CUMARTESİ GÜNÜ KAYSERİ HİLTON OTELİ’nde KCETAŞ ve MMG işbirliği ile gerçekleşecek. T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) ve TEDAŞ

HABERLER 0 Comments

Gazipaşa’da Güneş Enerjili Sulama Çiftçilere Çözüm Sunuyor

Yüksek elektrik maliyetlerinden bunalan çiftçiler için solar sulama çözüm olmaya devam ediyor. Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’nde seralarda ve açık alanda sebze ve meyve üretimi yapan üreticiler, seralarının ve arazilerinin yanına kurdukları

HABERLER

Kalitesi Düşük Silikon Malzemelerden Güneş Paneli Üretimi

Avustralya’nın New South Wales Eyaleti’ndeki bir üniversite ,düşük kalitede olan ve çevreyi kirletici nitelikteki silikonlardan çok yüksek verimli güneş pilleri yapılabileceğini keşfetti. Şu anki ticari silikon hücrelerin maksimum verimi %19