Ruslardan Elektrikli Arabaya Büyük İlgi

Yüzde 100 elektrikle çalışan ilk araba olan Mitsubishi i-MiEV Rusya’da birçok Avrupa ülkesinden daha fazla ilgi gördü. Elektrikli araba Rusya’da Fransa, Hollanda gibi ülkelerden daha fazla satıldı.

Metronews sitesinin haberine göre, satışa çıktığı Ekim 2011 döneminden bu yana Mitsubishi i-MiEV Rusya’da 90 adet  sattı. Bu rakam Fransa’dan 1,9, Danimarka’dan 2,6, İtalya’dan 3,5, Hollanda’dan 3,8 kat daha fazla.
Rusya’da bugün elektrikli araca daha çok şirket ve kuruluşların rağbet gösterdiklerini söyleyen Rolf Import şirketi CEO’su Andrey Pankov, “Örneğin güvenlik şirketleri sessiz oluşu nedeniyle aracı tercih ediyor. Havaalanlarında uçaklardan yolcuları karşılamak için ideal bir araç. Enerji şirketleri de ilgi gösteriyor” dedi.
Vatandaşların ise hediye olarak elektrikli araba satın aldıklarını belirten Pankov, Rusya’da bu aracın ilk müşterisinin Kaluga Valisi Anatoli Artamonov olduğunu söyledi.
Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek satışa sunulan ilk elektrikli otomobil olma özelliği taşıyan Mitsubishi i MiEV’in pili 11 rubleye şarj oluyor. Tamamen dolu bir pil ile 100-130 kilometre yol alınabiliyor. Moskova trafiğinde aynı mesafe için gerekli benzinin fiyatı ise 300 ruble olarak hesaplanıyor.
Aracın Rusya’daki fiyatı 1,8 milyon ruble (yaklaşık 60 bin dolar
Kaynak: turkrus.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Bu Fabrikanın Enerjisi Güneşten Gelecek

EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Kazan’da bir fabrikanın çatısına kurulan güneş enerjisi tesislerini gezdi. Köktaş, “Önceliğimiz, projelerin hayata geçmesi, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretmek” dedi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Kahramanmaraş’ta Güneş Enerjili Çiftlik

Kahramanmaraş’ta küçükbaş ve büyükbaş hayvanların bulunduğu çiftliğin tüm enerji ihtiyacı güneş enerjisinden sağlanıyor. Güneş enerjisi hayvancılık alanında da kullanılmaya başlandı. Onikişubat ilçesi, Önsen Mahallesi’ndeki çiftlikte, hayvanların bulunduğu ahırın üzerine kurulan

HABERLER

“Yenilenebilir Enerji Sektörü Kendi Ayakları Üstünde Durmalı”

Bakan Yıldız, ICCI 2013’ün açılış töreninde konuştu: “Yenilenebilir enerji sektörü, sübvansiyon olmaksızın kendi ayakları üstünde duracağı bir sektör olmalı.”  Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenen ICCI 2013–19. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı