Ruslardan Elektrikli Arabaya Büyük İlgi

Yüzde 100 elektrikle çalışan ilk araba olan Mitsubishi i-MiEV Rusya’da birçok Avrupa ülkesinden daha fazla ilgi gördü. Elektrikli araba Rusya’da Fransa, Hollanda gibi ülkelerden daha fazla satıldı.

Metronews sitesinin haberine göre, satışa çıktığı Ekim 2011 döneminden bu yana Mitsubishi i-MiEV Rusya’da 90 adet  sattı. Bu rakam Fransa’dan 1,9, Danimarka’dan 2,6, İtalya’dan 3,5, Hollanda’dan 3,8 kat daha fazla.
Rusya’da bugün elektrikli araca daha çok şirket ve kuruluşların rağbet gösterdiklerini söyleyen Rolf Import şirketi CEO’su Andrey Pankov, “Örneğin güvenlik şirketleri sessiz oluşu nedeniyle aracı tercih ediyor. Havaalanlarında uçaklardan yolcuları karşılamak için ideal bir araç. Enerji şirketleri de ilgi gösteriyor” dedi.
Vatandaşların ise hediye olarak elektrikli araba satın aldıklarını belirten Pankov, Rusya’da bu aracın ilk müşterisinin Kaluga Valisi Anatoli Artamonov olduğunu söyledi.
Mitsubishi Motors tarafından geliştirilerek satışa sunulan ilk elektrikli otomobil olma özelliği taşıyan Mitsubishi i MiEV’in pili 11 rubleye şarj oluyor. Tamamen dolu bir pil ile 100-130 kilometre yol alınabiliyor. Moskova trafiğinde aynı mesafe için gerekli benzinin fiyatı ise 300 ruble olarak hesaplanıyor.
Aracın Rusya’daki fiyatı 1,8 milyon ruble (yaklaşık 60 bin dolar
Kaynak: turkrus.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Aydın’da Jeotermal Yatırımları

Aydın’da jeotermal enerji yatırımları kapsamında bir tesisin açılışını yapacak ve bir tesisin de temelini atacak. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aydın’da jeotermal enerji yatırımları kapsamında bir tesisin açılışını

HABERLER

Arkeoloji Müzesi Elektrik Araçlarla Yeşilleniyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, engellilerin Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne ulaşımını kolaylaştırmak için elektrikli araçlarla ring seferleri düzenliyor. Konuya ilişkin yapılan ortak açıklamaya göre, TÜRSAB

Elektrik Üretimi 0 Comments

Rüzgar ve Jeotermal Enerjide Dünyanın En Büyükleri Arasındayız

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ve Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk tarafından açıklanan verilere göre, hem global rüzgar ve