Rotterdam’da Rüzgar Parkı ve Akıllı Isıtma Sistemi Birarada

Rotterdam’da Rüzgar Parkı ve Akıllı Isıtma Sistemi Birarada

Rotterdam şehrinin sürdürülebilir büyüme için imzaladığı Enerji Anlaşması kapsamında şehre yeni rüzgar türbini parkı ve ısıtma şebekesi getiriliyor.

Wikado-Playground-2012-Architecten-3-537x357Rotterdam Belediyesi çevreden sorumlu Encümeni Alexandra van Huffelen tarafından Cuma günü açıklanacak olan RCI Planında temel alınan nokta şehirdeki sürdürülebilir büyüme.

Planın en önemli noktalarından bir tanesi geleneksel enerji kullanımının aşağı çekilmesi için, liman, şehir ve şehrin dış halkasından geçen sıcak su boru hattı şebekesinin genişletilmesi.

CO2 ve buhar içeren ağ, liman şirketlerini yanı sıra hane ve bahçecilik sektöründeki şirketleri de birbirine bağlıyor.

Cuma günü açıklanacak planda ayrıca Nieuwe Waterweg bölgesine yapımı düşünülen yeni rüzgar türbini parkından da bahsedilecek. Maassluis’daki Oranjepolder ile Maeslantkering arasındaki bölgede yapılması düşünülen parkta 8 türbininin olacağı ve buradan elde edilen elektiriğin 30 bin hanenin elektirik ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. Büyük ihtimalle vetandaşlar tahvil karşılığı bu türbinlere yatırım yapabilecekler.

Şehir yönetimi ve ortakları özellikle hane elektrik kullanımı ve elektrikli araçlar konusunda enerji tasarrufu sağlayacak tedbirler alınması gerektiğini vurguluyor. Planda ayrıca iç ve kıyı gemiciliğinde ve yük taşımacılığında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanımının artırılması tavsiyesinde bulunuyor.

Tüm enerji tasarrufu önlemleri ile istihdamın da artırılacağını savunan Van Huffelen “Sadece Rotterdam’da tahminen 2 ila 3 bin arası yeni iş imkanı yaratılacaktır. Ayrıca bir iş tyeri olarak daha cazip bir ortam yaratan Rotterdam birçok firma içinde çekiciliğini artırıyor” ifadesini kullandı.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

“Paris’te Kazanan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Oldu”

GÜNDER Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Paris’te gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı sonucuyla ilgili olarak, “Bu duruma göre, fosil yakıtlarda başta kömür olmak üzere son

HABERLER

Haliç’in Bakterisinden Biyogaz Enerjisi Elde Edildi

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) bilim insanlarından, enerjide devrim. YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya ile ekibi, bakteriden üretilen elektrikle led lambayı yakmayı başardı. 21. yüzyılın en önemli sorunlarından olarak

HABERLER

Türkiye Rüzgar Enerjisinde Hızlanıyor

Rüzgar santrallerinde üretilen elektrik miktarı kasım ayı sonu itibarıyla geçen yılın toplam üretimini geride bıraktı. Rüzgar enerjisinin Türkiye’nin toplam elektrik kurulu gücü içerisinde pay artarken, rüzgar enerjisinden elektrik üretim payı