Rotterdam’da Rüzgar Parkı ve Akıllı Isıtma Sistemi Birarada

Rotterdam’da Rüzgar Parkı ve Akıllı Isıtma Sistemi Birarada

Rotterdam şehrinin sürdürülebilir büyüme için imzaladığı Enerji Anlaşması kapsamında şehre yeni rüzgar türbini parkı ve ısıtma şebekesi getiriliyor.

Wikado-Playground-2012-Architecten-3-537x357Rotterdam Belediyesi çevreden sorumlu Encümeni Alexandra van Huffelen tarafından Cuma günü açıklanacak olan RCI Planında temel alınan nokta şehirdeki sürdürülebilir büyüme.

Planın en önemli noktalarından bir tanesi geleneksel enerji kullanımının aşağı çekilmesi için, liman, şehir ve şehrin dış halkasından geçen sıcak su boru hattı şebekesinin genişletilmesi.

CO2 ve buhar içeren ağ, liman şirketlerini yanı sıra hane ve bahçecilik sektöründeki şirketleri de birbirine bağlıyor.

Cuma günü açıklanacak planda ayrıca Nieuwe Waterweg bölgesine yapımı düşünülen yeni rüzgar türbini parkından da bahsedilecek. Maassluis’daki Oranjepolder ile Maeslantkering arasındaki bölgede yapılması düşünülen parkta 8 türbininin olacağı ve buradan elde edilen elektiriğin 30 bin hanenin elektirik ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. Büyük ihtimalle vetandaşlar tahvil karşılığı bu türbinlere yatırım yapabilecekler.

Şehir yönetimi ve ortakları özellikle hane elektrik kullanımı ve elektrikli araçlar konusunda enerji tasarrufu sağlayacak tedbirler alınması gerektiğini vurguluyor. Planda ayrıca iç ve kıyı gemiciliğinde ve yük taşımacılığında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanımının artırılması tavsiyesinde bulunuyor.

Tüm enerji tasarrufu önlemleri ile istihdamın da artırılacağını savunan Van Huffelen “Sadece Rotterdam’da tahminen 2 ila 3 bin arası yeni iş imkanı yaratılacaktır. Ayrıca bir iş tyeri olarak daha cazip bir ortam yaratan Rotterdam birçok firma içinde çekiciliğini artırıyor” ifadesini kullandı.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Volkswagen Elektrikli Otomobil Pazarına İddialı Giriyor

Elektrikli otomobiller konusunda çıtayı yükseltmek adına önemli çalışmalar yürüten Volkswagen’in 2019 yılında satışa sunmayı planladığı elektrikli modeli şarj konusunda çok iddialı olabilir. Volkswagen’in elektrikli araç pazarına yönelik ilgisi sürüyor. Kuruluş

HABERLER

Elektrikli Araçlara 4 Milyon Euro Destek Geliyor

TÜBİTAK, hibrit ve elektrikli araçlara yönelik elektrik motoru, batarya teknolojileri ve kontrol sistemleri alanlarında proje hazırlayan araştırmacılara yaklaşık 4 milyon liralık Ar-Ge desteği verecek. TÜBİTAK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, çevreci ve az

HABERLER

Türkiye Enerji Rüzgarına Kapıldı

Yenilenebilir Enerjiler Yasası’nın çıktığının ve yönetmelikler ile sahanın hazırlandığı sektörde en önemli sorun bürokrasi… Büyük işletme santrali kurabilmek için 32-34 kurumdan belge alınması gerekiyor. 1 MW altındaki yatırımların da aynı