Rotterdam’da Rüzgar Parkı ve Akıllı Isıtma Sistemi Birarada

Rotterdam’da Rüzgar Parkı ve Akıllı Isıtma Sistemi Birarada

Rotterdam şehrinin sürdürülebilir büyüme için imzaladığı Enerji Anlaşması kapsamında şehre yeni rüzgar türbini parkı ve ısıtma şebekesi getiriliyor.

Wikado-Playground-2012-Architecten-3-537x357Rotterdam Belediyesi çevreden sorumlu Encümeni Alexandra van Huffelen tarafından Cuma günü açıklanacak olan RCI Planında temel alınan nokta şehirdeki sürdürülebilir büyüme.

Planın en önemli noktalarından bir tanesi geleneksel enerji kullanımının aşağı çekilmesi için, liman, şehir ve şehrin dış halkasından geçen sıcak su boru hattı şebekesinin genişletilmesi.

CO2 ve buhar içeren ağ, liman şirketlerini yanı sıra hane ve bahçecilik sektöründeki şirketleri de birbirine bağlıyor.

Cuma günü açıklanacak planda ayrıca Nieuwe Waterweg bölgesine yapımı düşünülen yeni rüzgar türbini parkından da bahsedilecek. Maassluis’daki Oranjepolder ile Maeslantkering arasındaki bölgede yapılması düşünülen parkta 8 türbininin olacağı ve buradan elde edilen elektiriğin 30 bin hanenin elektirik ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor. Büyük ihtimalle vetandaşlar tahvil karşılığı bu türbinlere yatırım yapabilecekler.

Şehir yönetimi ve ortakları özellikle hane elektrik kullanımı ve elektrikli araçlar konusunda enerji tasarrufu sağlayacak tedbirler alınması gerektiğini vurguluyor. Planda ayrıca iç ve kıyı gemiciliğinde ve yük taşımacılığında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kullanımının artırılması tavsiyesinde bulunuyor.

Tüm enerji tasarrufu önlemleri ile istihdamın da artırılacağını savunan Van Huffelen “Sadece Rotterdam’da tahminen 2 ila 3 bin arası yeni iş imkanı yaratılacaktır. Ayrıca bir iş tyeri olarak daha cazip bir ortam yaratan Rotterdam birçok firma içinde çekiciliğini artırıyor” ifadesini kullandı.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

TNT’nin Elektrikli Filosu Büyüyor

Küresel ısınmayla mücadele eden TNT Ekspres, ilk Türk ticari plakalı elektrikli otomobil filosunu kurmuştu, şimdi genişletiyor. Sıfır CO2 karbon salınımlı çevre dostu araç sayısını 10 adete çıkardı. TNT’nin elektrikli araçları

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Niğde’de Okullara Güneş Enerjisi Sistemi

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 10 okulda güneş enerji sistemi kurularak, elektrik ihtiyaçlarının güneşten elde edilmesi sağlanacak. Proje Ahiler Kalkınma Ajansı da desteği ile gerçekleşiyor. Eğitim kurumlarının güneş enerji sistemlerinden

HABERLER

Güriş Holding Afyon’un Rüzgârından 134 Bin Konuta Elektrik Üretecek

GÜRİŞ Holding tarafından Afyon Dinar’da kurulan, 115 MW kurulu güce sahip Olgu RES, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn.Taner Yıldız’ın katıldığı törenle hizmete girdi. 40 kilometre karelik alana kurulan Olgu