Rio 2016 Olimpiyatları’nı Daha da Yeşilleştirmeye Hazırlanıyor

Rio 2016 Olimpiyatları’nı Daha da Yeşilleştirmeye Hazırlanıyor

2016 Olimpiyatları’na hazırlanan Rio de Janerio Kenti, hazırlıklara yeşil bir bakış eklemeye devam ediyor. Yeşil ekonomiye ajandasında geniş yer veren Brezilya’da modern ve sürdürülebilir ahşap işçiliği  doğayla beraber işleniyor.

ae_akıllı_sehirler_rio_olympicsHavaların güneşli olduğu, bütün halkın samba ateşiyle dans ettiği Karnaval mevsimindeki Rio de Janerio’da 2016 olimpiyatlarına hazırlanmanın heyecanını sürüyor. Olimpiyat Parkı için kazanan projenin açıklanmasıyla , göz önünde bulundurulan yeşilin yükselişini simgeler gibiydi.  Kurulacağı alanda doğanın korunmasını temel alan ve yeni yapılandırmaların da Olimpiyat oyunları sonrasında inşaasına olanak sunabilecek projenin tasarımı renk cümbüşü bir dünya’nın sembolü olarak tanınan Rio’nun , sürdürülebilir tasarımın yeşili etkisi altına girdiğini kanıtlıyor.

Heybetli Cristo Redentor heykelinin eteklerinde yer alan bu büyülü şehrin çehresi, günbegün daha fazla yeşil proje ile çevriliyor. İlhamını şehrin rengarenk dünyası ve tropikal özelliklerinden alan tasarımlarda  yeşil ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlanıyor. Yeşil ekonomiye ajandasında geniş yer veren Brezilya’da modern ve sürdürülebilir ahşap işçiliği  doğayla beraber işleniyor.

Jorge Garcia tarafından kurulan Trapiche Carioca markası doğal döngüsünde yaşamı son bulan ağaçları kullanarak  yeşil ekonomi konusunda bilinçli müşterileri için özel tasarım mobilyalar üretiyor. Sanatçı Monica Carvalho ise doğadan bulduğu malzemeleri yeniden kullanmaya adamış kendisini. Geleneksel teknikleri doğanın renkleri ve dokularıyla harmanlayıp hazırladığı çalışmalarını Musee de Louvre’de sergiliyor.

Celebrate Wood mobilya ise eski bisikletleri ve kaykayları değerlendirirken, Fibra Design ise koltuk tasarımlarının arkasında hindistan cevizi lifine yer veriyor. Yeşil ekonomi konusundaki çalışmalarıyla Rio alkıştan fazlasını hakediyor.

Kaynak: Emlakgunceş.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Japonların Kablosuz Enerji Buluşu, Güneş Enerjisinde Devrim Yapacak

Japonların kablosuz enerji buluşu, güneş enerjisinde devrim yapacak Japon bilim adamlarının kablosuz enerji buluşu ile gelecekte uzayda kurulacak güneş panellerinden sağlanan temiz enerjinin dünyaya aktarılması hedefleniyor.  Güneş enerjisinin bilim dünyası

ENERJİ YÖNETİMİ

Tepebaşı Belediyesi’nde Güneş Enerjili Çözüm

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yakakayı ve Gündüzler mahallelerinde güneş enerjisi kullanarak su sorununu çözerek çevreci uygulamalarına yenilerini ekledi. Türkiye’de değişik alanlarda güneş enerjisi kullanımı yaygınlaşıyor. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yakakayı ve Gündüzler

HABERLER

Boeing’den Dünyanın İlk “Yeşil Dizel” Uçuşu

Boeing “Yeşil Dizel”in havacılık biyoyakıtı olarak kullanıldığı dünyanın ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Boeing, dünyanın “yeşil dizel” kullanan ilk uçuşunu  gerçekleştirdi. “Yeşil dizel”, kolaylıkla elde edilebilen ve kara  ulaşımında kullanılan sürdürülebilir bir