“RES’lere Değil Yerine Karşıyız”

“RES’lere Değil Yerine Karşıyız”

Çeşme yarımadasında kurulacak RES’lere bitki örtüsüne, kuş göç yollarına ve organik tarıma zarar vereceği nedeniyle bölge halkından itiraz var: ‘Yenilebilir enerji güzel, ama yeri doğru değil.’

reslere-degil-yerine-karsiyiz-1İzmir Çeşme yarımadasında dört ayrı bölgeye kurulması planlanan rüzgâr enerji santrallerine (RES) bölge halkı doğal bitki örtüsünü ve bölgedeki organik tarımı etkileyeceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. RES’lerin Çeşme yarımadasında Karadağ, Ovacık, Reisdere, Karaburun ve Urla’da Yağcılar Demirciler bölgesine yapılması planlanıyor. Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Plaformu sözcüsü Esen Fatma Kabadayı, itirazlarının yenilenebilir enerji olan RES’lere değil, RES’leri kurmayı planladıkları yerlere olduğunu söyledi. RES’lerin yapılacağı bölgeye ilişkin konuşan Kabadayı, “Bu bölgeler doğal sit alanı ve arkeolojik alanlar barındıran bölgeler. Koruma altına alınmış endemik bitkiler var. Ardıçlar, endemik hurma ağaçları, sakız çalıları var. Tüm bu bitki örtüsü santrallerden olumsuz etkilenecek. Kurulacak RES’ler arıcılığı ve kuş göç yollarını da olumsuz etkileyecek” dedi.

“ÇED’DEN KAÇIRIYORLAR”

Şirketlerin yatırımlarını küçük ölçekte gösterip Çevresel Etki Değerlendirmesi’nden (ÇED) muafiyet aldığını belirten Kabadayı, “Şirketler ilk yatırımlarını yaptıktan sonra projeyi tadil ederek tribün sayılarını artırıyorlar. Oysa RES’lerin bölgeye etkisi ciddi bir şekilde araştırılmalı. Yerleşim alanlarına 200 metreye indiği alanlar var. RES’lerin insan sağlığına ve sinir sistemine RES sendromu denen çok ciddi etkileri var. RES’lerin yerleşim yerlerine yakın yerlerde kurulması sonucunda bölgede aynı anda çok sayıda insanda Vertigo, baş dönmesi, bulantı gibi etkileri oluyor. Biz RES’lerin yerleşim yerine uzakta ve doğaya zarar vermeyecek şekilde kurulmasını talep ediyoruz. Yenilenebilir enerjiye, rüzgar enerjisine değil bu santrallerin yerlerine karşıyız” dedi.

ORGANİK TARIM YOK OLUR

YADEM Çevre Koruma Derneği Başkanı Sema Akbaş ise Yağcılar Demircili bölgesine Çalık Grubu tarafından kurulması planlanan RES’lerin bölgedeki organik tarımı olumsuz etkileyeceğini belirtti. Akbaş, “Yağcılar, Kuşçular, Demircili bölgesi devlet tarafından organik tarım için pilot bölge seçilmiş bir alan. Bu bölgedeki Uzbaş Çiftliği en büyük organik üretim yapan çiftlik. Faaliyete geçirilmesi planlanan RES santralleri bu bölgenin etrafına konuşlanmış durumda. Rüzgâr değirmenleri oraya konmuş ve ÇED süreci yapılmadan çalışmalara başlamışlar. RES’ler elbette doğru, bizim için temiz enerji. Ancak burada olmamalı. İnsanların yaşadığı bir yerleşim yerinin hemen yakınına kurulmamalı” dedi.

Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu, YADEM Çevre Koruma Derneği, Karaburun Ortak Yaşam Platformu ve Karaburun Kent Konseyi 26 Ocak Pazar günü Çeşme’de eylem yaparak RES santrallerinin yerlerini protesto edecek.

Kaynak: Birgün.net

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Orta Gerilim Güneş Projesi Devreye Alındı

Merk Solar, Türkiye’nin ilk Orta Gerilim (OG) Şebeke ’den bağlı güneş enerji projesini devreye aldı.Ağustos ayında Gürsu Belediyesi tarafından ihalesi yapılan proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından destekleniyor.

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Uzunköprü’de Güneş Enerjisi Projesi İçin İmzalar Atıldı

Uzunköprü Belediyesi tarafından hazırlanıp Trakya Kalkınma ajansına gönderilen “Güneş Uzunköprü’de Enerjiye Dönüşüyor” isimli proje sözleşmesi Uzunköprü Belediye Başkanı Av. Enis İşbilen ve Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından imzalandı.

HABERLER

İngiltere’de Akıllı Şehirler Toplantısı

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi “Akıllı Şehir Projesi” ile uluslararası alanda yeni başarılar elde etmeye devam ediyor. Akıllı şehirler geleceğin önemli olgularından birisi olacak. Türkiye’de de akıllı şehirler konusunda önemli çalışmalar yapılıyor.