“RES’lere Değil Yerine Karşıyız”

“RES’lere Değil Yerine Karşıyız”

Çeşme yarımadasında kurulacak RES’lere bitki örtüsüne, kuş göç yollarına ve organik tarıma zarar vereceği nedeniyle bölge halkından itiraz var: ‘Yenilebilir enerji güzel, ama yeri doğru değil.’

reslere-degil-yerine-karsiyiz-1İzmir Çeşme yarımadasında dört ayrı bölgeye kurulması planlanan rüzgâr enerji santrallerine (RES) bölge halkı doğal bitki örtüsünü ve bölgedeki organik tarımı etkileyeceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. RES’lerin Çeşme yarımadasında Karadağ, Ovacık, Reisdere, Karaburun ve Urla’da Yağcılar Demirciler bölgesine yapılması planlanıyor. Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Plaformu sözcüsü Esen Fatma Kabadayı, itirazlarının yenilenebilir enerji olan RES’lere değil, RES’leri kurmayı planladıkları yerlere olduğunu söyledi. RES’lerin yapılacağı bölgeye ilişkin konuşan Kabadayı, “Bu bölgeler doğal sit alanı ve arkeolojik alanlar barındıran bölgeler. Koruma altına alınmış endemik bitkiler var. Ardıçlar, endemik hurma ağaçları, sakız çalıları var. Tüm bu bitki örtüsü santrallerden olumsuz etkilenecek. Kurulacak RES’ler arıcılığı ve kuş göç yollarını da olumsuz etkileyecek” dedi.

“ÇED’DEN KAÇIRIYORLAR”

Şirketlerin yatırımlarını küçük ölçekte gösterip Çevresel Etki Değerlendirmesi’nden (ÇED) muafiyet aldığını belirten Kabadayı, “Şirketler ilk yatırımlarını yaptıktan sonra projeyi tadil ederek tribün sayılarını artırıyorlar. Oysa RES’lerin bölgeye etkisi ciddi bir şekilde araştırılmalı. Yerleşim alanlarına 200 metreye indiği alanlar var. RES’lerin insan sağlığına ve sinir sistemine RES sendromu denen çok ciddi etkileri var. RES’lerin yerleşim yerlerine yakın yerlerde kurulması sonucunda bölgede aynı anda çok sayıda insanda Vertigo, baş dönmesi, bulantı gibi etkileri oluyor. Biz RES’lerin yerleşim yerine uzakta ve doğaya zarar vermeyecek şekilde kurulmasını talep ediyoruz. Yenilenebilir enerjiye, rüzgar enerjisine değil bu santrallerin yerlerine karşıyız” dedi.

ORGANİK TARIM YOK OLUR

YADEM Çevre Koruma Derneği Başkanı Sema Akbaş ise Yağcılar Demircili bölgesine Çalık Grubu tarafından kurulması planlanan RES’lerin bölgedeki organik tarımı olumsuz etkileyeceğini belirtti. Akbaş, “Yağcılar, Kuşçular, Demircili bölgesi devlet tarafından organik tarım için pilot bölge seçilmiş bir alan. Bu bölgedeki Uzbaş Çiftliği en büyük organik üretim yapan çiftlik. Faaliyete geçirilmesi planlanan RES santralleri bu bölgenin etrafına konuşlanmış durumda. Rüzgâr değirmenleri oraya konmuş ve ÇED süreci yapılmadan çalışmalara başlamışlar. RES’ler elbette doğru, bizim için temiz enerji. Ancak burada olmamalı. İnsanların yaşadığı bir yerleşim yerinin hemen yakınına kurulmamalı” dedi.

Çeşme Sürdürülebilir Yaşam Platformu, YADEM Çevre Koruma Derneği, Karaburun Ortak Yaşam Platformu ve Karaburun Kent Konseyi 26 Ocak Pazar günü Çeşme’de eylem yaparak RES santrallerinin yerlerini protesto edecek.

Kaynak: Birgün.net

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

‘Shell Eco-marathon Türkiye’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Birinci Oldu

50 Kuruşluk elektrikle 144 km yol kateden Karadeniz Teknik Üniversitesi ‘Shell Eco-marathon Türkiye’de birinci oldu. Türkiye’de elektrikli araçların gelişimi için özellikle akademik düzeyde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Gençler geleceğin otomobillerini üretiyor.

ETKİNLİKLER

2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı 8-9 Mayıs

  2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı’nda “Akıllı Şebekeler” konusu her yönüyle ele alınacak. 2. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı, WOW İstanbul Hotel & Convention Center’de

HABERLER

250 Yıllık Enerji İhtiyacı Karadeniz’den Sağlanabilir

Uzmanlar, Karadeniz dip sularında bulunan hidrojenin bölgenin 250 yıllık enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğunu açıkladı. Yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmalarda da Karadeniz suyunun yüzde 90’ının “anaerobik” olduğu