RES Anatolia, Antalya’daki Güneş Enerjisi Santrali İhalesini Kazandı

RES Anatolia, Antalya’daki Güneş Enerjisi Santrali İhalesini Kazandı

RES Anatolia, 18.61 megawatt’lık güneş enerjisi santrali projesi için ön lisans hakkı kazandı.

RES Anatolia Günes enerjisiGüneş enerjisine dayalı lisanslı elektrik üretimi tesisi ihaleleri sektörde büyük bir heyecan yarattı. Hükümetin belirlediği 600 megawatt’ın çok üzerindeki kapasite başvurusuyla bir anlamda rekor da sayılabilecek bir gelişme yaşandı.

RES Anatolia Holding, 29 Ocak 2015 tarihinde TEİAŞ tarafından gerçekleştirilen güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesisi kurmak üzere yapılan ön lisans başvurularının Antalya’da 29 megawatt’lık kapasite ihalesinde, Korkuteli ilçesinde geliştirilecek olan 18.61 megawatt’lık Küçükköy Güneş Enerjisi santrali için ön lisans alma hakkını elde etti.  

Haziran 2013’te alınan güneş enerjisi santrali ön lisans başvurularına geliştirmiş olduğu toplam 205.5 megawatt kapasiteye sahip 8 proje ile katılan RES Anatolia, 29/30 Ocak´ta TEİAŞ tarafından yapılmış olan güneş enerjisi santrali ihalelerinde 5 proje ile yer aldı.

RES Anatolia’nın Türkiye’deki ilk güneş enerjisi yatırımı olan Antalya Küçükköy GES projesi, aynı zamanda RES Group’un ABD ve Fransa’daki yatırımlarının ardından Türkiye’de geliştirdiği ilk güneş enerjisi santrali yatırımı olacak. Yıllık 38 GWh elektrik üretim kapasitesine sahip olan güneş enerjisi santrali, 20 bin evin ihtiyacını karşılamaya yetecek elektrik enerjisi üretecek ve yılda 22 bin ton karbondioksidin emisyonunu engelleyecek.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Tarımsal Projeler

Adıyaman’a Güneş Enerjisi Santrali

Santral ile çiftçilerin sulamada kullanılacak enerji maliyetlerinin düşürülmesi hedefleniyor. www.tellal.com.tr’nin haberine göre, Türkiye’nin hemen her bölgesinde çeşitli amaçlarla güneş enerjisi santrali kuruluyor. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce, çiftçilerin sulama

HABERLER 0 Comments

Hacettepe Teknokent Dünyaya Örnek Olacak

Hacettepe Teknokent önemli bir başarıya imza atarak, Türkiye’nin ilk geniş kapsamlı Akıllı Kampüs projesini hayata geçiriyor. Üniversiteler bünyesinde oluşturulan Teknokentler önemini her geçen gün arttırıyor. Son dönemde ortaya konulan projeler açısından

Elektrik Üretimi

Karaman’da Biyogaz Tesisi Kuruluyor

Karaman’da yapılacak biyogaz enerji santralinde günde 150 ton tavuk dışkısı, 50 ton inek dışkısı ve 10 ton mısır silajından enerji üretilmesi planlanıyor.  Türkiye’de biyogaz tesisi kurma çalışmaları sürüyor. Bu tesisler,